Noční pomočování dětí: Vyvracíme nejčastější mýty!
Noční pomočování neboli enuréza je spojováno s celou řadou mylných informací. Uvádíme je na pravou míru.
Noční pomočování neboli enuréza je spojováno s celou řadou mylných informací. Uvádíme je na pravou míru.
Zásadní součást léčby totiž představuje psychoterapie, při níž hrají významnou roli nejen vyškolení odborníci, ale i rodiče. Měli by proto vědět, o co ve skutečnosti kráčí.
Co není pravda
Děti, které se v noci počurávají, mají narušenou psychiku: NE. Psychické potíže jako příčina primární noční enurézy nebývají časté. I děti s emocionálními problémy však mohou příznivě reagovat na obvyklou léčbu nočního pomočování.
Čtěte také: Měl by už jít do školy, ale pořád se počůrává
- Pokud si dítě nestěžuje, potíže mu nevadí: NE. Jen o tom nevíte - děti mohou být uzavřené do sebe. Vlhká postel totiž umí pěkně pocuchat sebevědomí. Žádné dítě se nechce budit mokré, obzvlášť ne na škole v přírodě či jiné společné akci s vrstevníky.
- 3. Jsme jediní s tímto problémem: NE. Pomočováním trpí až 20 % pětiletých, 10 % sedmiletých, 5 % desetiletých a 3 % dvanáctiletých dětí. Statisticky je tedy velmi pravděpodobné, že se v jejich okolí vyskytuje alespoň jeden dospělý, který se s podobnými obtížemi též potýkal. Může dítěti přinést potřebné uklidnění, pokud se mu se svými zážitky svěří a dá mu tak najevo, že se svým problémem není samo.
- 4. Budu-li dítě trestat, odnaučí se tento zlozvyk dřív: NE. Jakýkoliv postih za počurávání je nesmyslný, dítě to nedělá schválně. Pokud ho požádáte, aby vám pomohlo s převlečením mokrého ložního prádla, nemělo by to chápat jako trest, ale jako sdílení domácích povinností.
- 5. Noční pomočování skončí s nástupem puberty: NE. Přestože procento postižených s věkem klesá, existují i osmnáctiletí, kteří se s tímto problémem potýkají. Neotálejte proto s léčbou.
Co rozhodně nedělejte
Děti by neměly být za pomočování trestány, tím se obtíží nezbaví. Naopak je třeba je přiměřeně chválit a být jim oporou. Vědecké výzkumy totiž dokázaly, že jedinci trestaní kvůli nočnímu pomočování mají nižší sebevědomí a trpí úzkostmi.
Čtěte také: Jak účinně zbavit dítě vztekání: Opravdu to funguje!
Daleko účinnější je potomka přiměřeně chválit za suché noci. Pomáhá též pozitivní motivace, která funguje u drtivé většiny dětí: Zaznamenávejte úspěchy do kalendáře a za každý suchý den odměňte prcka malým dárkem.
Kdy pomůže odborník
Rodiče by měli věc řešit s pediatrem nejpozději od pátého roku věku, kdy je už pomočování považováno za chorobný jev.
Primární noční enuréza bývá zapříčiněna nerovnováhou mezi kapacitou močového měchýře a množstvím moči vytvořené v průběhu spánku. U části dětí se pak vývoj opožďuje v souvislosti se sníženou noční tvorbou hormonu vazopresinu. Oba tyto problémy úspěšně vyřeší medikamentace a nevyžadují v drtivé většině případů psychoterapii.
Ta nalézá uplatnění u nočního pomočování, jehož podstatou bývá stresující událost. Při léčbě se uplatňuje především hypnóza a různé relaxační techniky. Cílem je v tomto případě nalézt a řešit situaci, která se stala spouštěčem problémů.
Zkušený odborník při několika sezeních uvede dítě do hypnózy, díky čemuž může ovlivňovat stav jeho podvědomí a posílit vnímání naplněného močového měchýře. Výrazného zlepšení se většinou dosahuje během čtyř až šesti sezení.
Jak už ale bylo zmíněno, nejdůležitější úlohu hrají rodiče. Ti by se měli chovat klidně, chválit dítě za každý úspěch a podporovat jej za vše pozitivní.
zdroj: nocvsuchu.cz, sleepdisorders.about.com, bedwettingstore.com
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Vaše příběhy: Čeho při výchově nejvíc lituji