reklama

Neskutečné záběry: Jak se fotí (nejen) děti pod vodou?

Fotografka Alice Bochňáková potápí nevěsty, zamilované dvojice, děti či nelítostné bojovníky. Její profesí a koníčkem zároveň je totiž podvodní fotografie. Mohou na nich být klidně i vaše děti, budou mít na focení nezapomenutelnou památku.

Foto: Alice Bochňáková

Fotografka Alice Bochňáková potápí nevěsty, zamilované dvojice, děti či nelítostné bojovníky. Její profesí a koníčkem zároveň je totiž podvodní fotografie.

"Fotím z ryze čistého, jednoduchého důvodu - nesmírně mě to baví. Veřejně jsem se rozhodla prezentovat své fotografie jen proto, abych se o tu radost podělila, aby v lidech vyvolaly emoce - kladné i záporné," říká o sobě. Nabízíme vám rozhovor s opravdu neobvyklou fotografkou.

Kdy  a proč jsi začala fotit pod vodou?

K focení jsem se dostala před dvaceti lety, kdy jsem jako dárek dostala svůj první fotoaparát. O pár let později jsem se začala věnovat přístrojovému potápění, což vedlo k propojení. Fascinovalo mě neopakovatelné, neobvyklé chování světla, jeho lom o vodní hladinu, pomalý, ladný pohyb věcí, vlasů a samozřejmě i lidí. Ale také uvolnění, schopnost být sám sebou, zážitek z lehkosti a prostoru. Ve vodě cítíme svobodu. A mě neskutečně láká zachytit to všechno co nejvěrněji na malý digitální čtvereček snímače - a že to není snadné!

Doporučujeme: K čemu je dobré plavání miminek?

Fotíš jen tak pro sebe, nebo i na zakázku?

Fotografování pod vodou rozděluji na tvorbu vlastní a komerční. Při vlastní tvorbě obvykle využívám složitější a náročnější  výpravu, což je daleko nákladnější.  Díky fotografování na zakázku, nad vodou i pod vodou, mohu své sny realizovat.

Jak probíhá focení na zakázku?

Napřed přijede zákazník ke mně a já mu ukážu na počítači možné podvodní scenérie. Domluvíme se na příběhu, od kterého se bude odvíjet aranžmá: kostýmy, paruky, líčení, dekorace, doplňky. Rovněž ukážu prostor, kde fotografování bude probíhat: výcvikový potápěčský bazén o dvou hloubkových úrovních, se sprchou, toaletou, saunou a vířivou vanou.

Fotografování pod vodou je náročné a únava znatelná, proto termín focení plánuji obvykle na sobotu. Dohodnutou scenérii připravím předem, po příchodu pečlivě probereme průběh, pak proběhne líčení a oblékání dospělých do kostýmů. Základem je pořádně připevnit vše, co může uplavat. Vztlak řeším použitím dostatečného množství zátěží pod oděvem.  Tím se lidé stabilizují  a mohou se pak plně věnovat samotnému focení.

Děti se mezitím seznamují s prostředím, plavou a dovádějí v bazénu. Pak upravím i je. Následně jdeme všichni do vody, kde si před každým zanořením pod hladinu řekneme, co přesně budeme pod hladinou dělat.

Je vůbec možné udělat pod vodou přesně to, co si řeknete?

Přestože jde o promyšlené scenérie, základním pilířem zůstává zachování přirozenosti osob a celkového dojmu. Ačkoli si přesně definujeme pohyb, postoj či výraz, nechávám čistě na  fotografovaném, jak podvodní divadelní scénu pojme. Dolaďuji jen technické detaily: aby vlající vlasy, šaty a dekorační látky nebránily v záběru, jak zabránit nafouknutým tvářím při nádechu.

Zní to složitě...

Možná, ale zatím to všichni, od kojenců až po dospělé, zvládli na jedničku! Není čeho se bát. Focení probíhá v přátelském duchu, bazén je vybaven plaveckými kruhy, rukávky a hračkami. Nejen děti si pobyt v bazénu včetně fotografování nesmírně užijí. O zákazníky je postaráno s největší péčí s a maximální snahou vyhovět. Navíc jde o velice nevšední zážitek s originálním výsledkem.

Kolik času  fotografování zabere?

Tak 2-5 hodin od včetně přípravy, záleží na počtu fotografovaných osob a složitosti podvodní scenérie. A poté hodinu na zahřátí ve vířivce nebo v sauně pro odpočinek.

Překvapilo tě někdy něco při focení pod vodou?

Focení jedno mladého, krásného, černého muže, který mi ale neřekl, že neumí vůbec plavat, což jeho role vyžadovala. Muselo se tedy flexibilně improvizovat a na místě celou scénu změnit. A také skutečnost, že při focení dvou vzájemně neznámých lidí může vzniknout slušná seznamka, obzvlášť když fotím na téma láska.

Je možné si tvé fotografie někde prohlédnout, případně koupit?

Publikovala jsem v časopisech s podvodní a potápěčskou tématikou a pořádala jsem i několik výstav. V současné době ale dávám přednost prezentaci formou vernisáží. Fotografie z vlastní tvorby prodejné jsou.

Jakou techniku pod vodou používáš?

Bazén má dvě hloubkové úrovně, 4 m a 1,7 m. Pracuji v mělké části, kde vlastně vytvořím fotografické studio. Jeho součástí je pozadí, světla, blesky, dekorace, potápěčské lahve se vzduchem tvořící sprchu bublinek. Používám profesionální fotografickou techniku Nikon, zábleskové přístroje Ikelite a mobilní světla Green Force.

zdroj: alicedigiart.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejkrásnější české děti roku 2012: Podívejte se na ně!

Největší chyba, kterou dělají snad všichni rodiče

Energetické štítky budov: Jsou povinné i pro vás?

Kdo je Alice Bochňáková

  • Členka Asociace profesionálních fotografů ČR, oceněná roku 2010 v Bruselu Federací evropských profesionálních fotografů titulem QEP - Qulified European Photographer. Vytváří originální podvodní aranžované figurální fotografie. Klade důraz na celkový emoční dojem a opravdovost - vše na fotografii je skutečné, nejde o montáž.
  • Výstavy: Neratovice,Tachov,  Brno, Praha, Poreč HR, Marmara Turecko, FotoŠkoda
  • Ocenění: PAF Tachov 3. místo, Minifestival UW fotografie Brno 1. místo, Marmara Turecko cena poroty, Festival bojovníků: sada fotografií Šermíři oceněna jako Významný počin roku 2010

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama