reklama

Neplatí výživné táta? Bude děda! Soud to může nařídit

neplacení výživného? Provinilcům hrozí až tři roky vězení, exekuce či ztráta řidičského oprávnění. Soud může dokonce nařídit, aby za neplatiče zaplatili jeho příbuzní.

Foto: Isifa/Thinsktock

Počet manželství klesá, rozvodů přibývá. A spolu s nimi přibývá těch, kteří na své děti neplatí výživné. Podle Asociace neúplných rodin je to celá třetina rodičů.

Novela občanského zákoníku na to ale pamatuje. Provinilcům hrozí až tři roky vězení, exekuce či ztráta řidičského oprávnění. Soud může dokonce nařídit, aby za neplatiče zaplatili jeho příbuzní.

Čtěte také: Stála jsem před babyboxem s miminem a stovkou v kapse

Výživného na děti lze přiznat celé tři roky nazpět ode dne zahájení soudního řízení, a to nejen pro nezletilce, ale nově také pro dospělé děti, pokud se nejsou schopny samy živit, například pokud ještě studují.

Rodiče nejsou jediní

Primární je samozřejmě vyživovací povinnost rodičů, nicméně dítě nemusí při placení výživného spoléhat pouze na ni. Soud může nechat platit výživné také ostatní příslušníky rodiny.

"O platbě alimentů se dá v případě odůvodněných potřeb dítěte - pokud to majetkové poměry osoby povinné výživným připouštějí - rozhodnout nejen mezi rodiči a dětmi, ale také mezi ostatními předky dětí a dětmi. Může se tedy stát, že výživné budou muset z rozhodnutí soudu platit například prarodiče," upozornil Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Platit se může i na bývalku

Nově je podle nového občanského zákoníku upraveno také výživné ve vztahu k rozvedenému manželovi. "Pokud není jeden z manželů po rozvodu schopen sám sebe uživit a v této situaci se ocitl právě kvůli manželství nebo v souvislosti s ním, má právo žádat přiměřené výživné na bývalém partnerovi, lze-li to po bývalém partnerovi spravedlivě žádat," konstatuje Jiří Hartmann.
Taková situace může nastat v případě, zůstává-li žena po rozvodu na mateřské dovolené, a tím pádem není schopna se sama uživit. Potom je povinností bývalého manžela platit výživné nejen na dítě, ale také na rozvedenou manželku.

Doporučujeme: Rozvedená? To je špatná matka - a může si za to sama!

Jedním z kritérií pro určení jeho výše je doba trvání bývalého manželství, a také doba, která uplynula od rozvodu. Soud tyto případy posuzuje vždy individuálně.

Výše výživného není daná

Minimální výše výživného není právními předpisy stanovena. Existuje sice tabulka, podle které jde odvodit výši výživného v závislosti na věku dítěte, ta má však pouze orientační charakter. Zveřejnilo ji v roce 2010 ministerstvo spravedlnosti, jde ale doporučení. O konkrétní částce rozhoduje vždy soudce.

Má na ni vliv schopnosti, reálný příjem a majetkové poměry  rodiče, který má výživné platit i rodiče, kterému soud svěřil dítě do péče. Majetkové poměry je rodič povinen soudu doložit. Pokud tak neučiní, vychází se z toho, že měsíční příjmy tvoří pětadvacetinásobek životního minima jednotlivce. Hlavním kritériem je zásada shodné životní úrovně dítěte s rodiči.

Vyhýbání se nevyplácí

Pokud rodič neplatí déle než čtyři měsíce, lze na něj podat trestní oznámení na podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. "Soud může v krajním případě potrestat povinného rodiče trestem odnětí svobody až na tři roky, uložit mu povinnost platit dlužné výživné, nebo mu odebrat řidičský průkaz. Řidičský průkaz se neodebírá jen tehdy, pokud povinný rodič prokáže, že jej potřebuje k výkonu povolání nebo například k péči o děti. Lze také podat exekuční návrh k exekutorovi k vymáhání dlužného výživného," vysvětlil Jiří Hartmann.

Myslíte, že nejhorším strašákem jsou exekuce nebo ostuda v rodině? Nikoli - podle dat z poslední doby se neplatiči nejvíc obávají ztráty řidičáku...

Zdá se tedy, že zákon poskytuje spoustu možností, jak donutit rodiče plnit své závazky vůči dětem. Jak je tedy možné, že se vysoké procento matek - samoživitelek pohybuje na hranici životního minima?

Je právo pro matky na mateřské při jejich nízkých příjmech vůbec vymahatelné? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Výživné na exmanžela: Rozvedla ses, koukej platit!

Největší lži, kterými rodiče balamutí děti

8 vražedných slov, která ženy používají. Pozor na ně!

reklama
Doporučené recepty
    reklama