reklama

Neotvírej vlkovi aneb Když je čas na vlastní klíče

Odkdy už je dítě samostatné natolik, aby mohlo mít své vlastní klíče? A je dobré je nosit na krku? Co dělat, když klíče ztratí? Praktické tipy nabízí specialista na zámky a bezpečnostní systémy Jan Hrnčíř.

Foto: Isifa/Thinkstock

Odkdy už je dítě samostatné natolik, aby mohlo mít své vlastní klíče? A je dobré je nosit na krku? Co dělat, když klíče ztratí?

Praktické tipy pro rodiče a jejich samostatné potomky nabízí specialista na zámky a bezpečnostní systémy Jan Hrnčíř ze společnosti FAB.

Počkejte, až bude samostatný

Kdy dítěti svěřit vlastní klíče? Diskusí na toto téma je bezpočet, nicméně odborníci se shodují, že není až tak důležitý věk, jako míra samostatnosti dítěte.

Doporučujeme: Moje šestiletá dcera ve školce krade

Pokud je dítě roztěkané a stále někde něco zapomíná, raději ještě nějaký čas počkejte. Záleží také na tom, jak daleko od školy bydlíte a zda dítě přechází frekventovanou silnici. Z praxe se dá říci, že české děti se na cestu k samostatnosti a vlastnímu klíči vydávají někdy mezi 6. a 10. rokem.

Klíč na krku? Nebezpečné!

Policisté v žádném případě nedoporučují nosit klíče viditelně na krku. Nejenže to láká případné zloděje, ale klíč také dítěti často překáží a musí ho sundávat, čímž hrozí, že ho ztratí nebo někde zapomene. Navíc se mi může při sportovních nebo volnočasových aktivitách zamotat kolem krku. Ideální je ukládat si klíč do speciální kapsy v batohu nebo tašce. Také doma je dobré si zvyknout dávat klíč na stále stejné místo, abyste ho věčně nehledali.

Co když dítě klíč ztratí

Předem mu vysvětlete, že pokud klíče ztratí, musí vám to hlavně hned říct. Žádné tajné přidělávání klíče ze sourozencovy kopie! Společně nejdříve zapátrejte, kde všude dítě bylo, co dělalo a kde mohly klíče zůstat. Pokud bude hledání neúspěšné, nezbývá než přikročit k výměně cylindrické vložky. Pravděpodobnost zneužití ztraceného klíče je totiž velká. jako prevence funguje speciální zámek 2 v 1, obsahující dvě sady klíčů. V případě ztráty klíče ho lze přeprogramovat na sadu druhou.

Nedaří se mi odemknout - co teď?

Dětem se samozřejmě může stát, že se jim klíč v zámku zasekne a nejde jim odemknout. Poučte je, že v žádném případě nemají prosit o pomoc náhodného kolemjdoucího. Ať vám zavolají, případně ať zkusí zazvonit na spolehlivé sousedy. Dospělý si se zámkem jistě poradí lépe než dítě, někdy stačí dveře jen trochu přitáhnout.

Jsem doma sám a někdo zvoní

S vlastním klíčem bývají děti delší čas samy doma. Že nesmí otvírat nikomu cizímu, od rodičů jistě vědí. Připravte je však také na to, že osoba za dveřmi na ně může naléhat, žádat o vpuštění do bytu za účelem předání balíčku, opravy či zjištění stavu elektroměru. Stále platí: neotvírat! Ideální je říct, že nemáte čas, a dál s osobou nekonverzovat. A v žádném případě neprozrazovat, že jsou děti samy doma. O všem by pak samozřejmě měly informovat rodiče. 

zdroj: fab.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kdy nechat dítěti první klíče od bytu?

Holčička z popelnice našla po letech svého tátu

Hvězda Ordinace na nejtěžším kurzu sebeobrany na světě

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama