reklama

Nejmenší miminko světa bylo velké jako propiska

Amilia Taylor se narodila pouhých 21 týdnů a šest dnů od početí, tedy více než 4 měsíce před termínem. V ČR by nejspíš vůbec nedostala šanci přežít.

Amilia Taylor
Amilia Taylor | Foto: Isifa

Amilia Taylor se narodila pouhých 21 týdnů a šest dnů od početí, tedy více než 4 měsíce před termínem. V ČR by nejspíš vůbec nedostala šanci přežít.

Šlo o typický předčasný porod. Holčička měla hmotnost 284 gramů a měřila 24,1 cm. Byla jen o málo větší než plnicí pero a vážila asi tolik jako dvě kostky mýdla. Špatně dýchala a trávila, trpěla lehkým krvácením do mozku. Lékaři nevěřili, že přežije.

Doporučujeme: Holčička přežila potrat - matka ji teď zbožňuje

"Už jsem v duchu přemýšlel, jak sdělím mamince tu smutnou zprávu," uvedl jeden z porodníků Gulliermo Lievano. Jenže pak se stal zázrak. Holčička se o svůj život s osudem přímo porvala - a vyhrála.

Život jí zachránila lež

V USA jsou totiž za životaschopná považovaná miminka narozená od 23. týdne těhotenství. Do té doby se považují za "plody" a nejde o porod, ale o potrat... Zoufalá matka Sonja proto zalhala lékařům ohledně termínu početí, aby miminko dostalo péči a přežilo. Podpořila ji i sama Amilia: spontánně dýchala a dokonce zkoušela plakat. "Vypadalo to jako zázrak. Byla tak maličká, že jsme vůbec nevěděli, jaký je normální tlak u tak brzy narozeného dítěte," uvedl jeden z porodníků. Po čtyřech měsících byla Amilia propuštěna z nemocnice.

Krátce po narození prodělala holčička plastickou operaci: lékaři jí museli přišít levé ouško, které bylo natrhnuto během porodu. Zpočátku vyžadovala speciální péči: brala léky proti astmatu, dýchala za pomoci kyslíkového přístroje, potřebovala vitamin E na posílení kůže, která hrozila protržením při sebemenším poškození, zejména ve vodě. Pak už to bylo čím dál tím lepší.

Drahé přežití

25. října letošního roku oslavila malá Amy 8. narozeniny. Je úplně stejná jako její vrstevníci. Žije s rodiči Sonjou a Eddiem na Floridě a je trošku rozmazlená. "Má na to plné právo," říká její maminka Sonja Burton-Taylor. Na to, že je celá rodina kvůli péči o dceru doživotně zadlužena, si ani trochu nestěžuje.

Čtěte také: Náš syn žil tři dny: Video, které svírá srdce

Pod vlivem Amiliina případu navrhli britští porodníci snížit hranici "přežití" na 21 týdnů. "Neměla by být tak striktní pravidla, je třeba posuzovat každé dítě zvlášť. Doporučujeme proto, aby se hranice posouvaly. Případy jako Amilia se musí vzít v úvahu," konstatuje britská profesorka Margaret Brazier z vládní etické komise.

Etické dilema

Existence Amilie přináší zásadní etické dilema všem porodníkům, včetně těch českých: odkdy se "plod" stává "miminkem" a je třeba bojovat za jeho přežití? Má cenu investovat miliony do dítěte, které bude vzhledem k předčasnému narození s nejvyšší pravděpodobností postižené? Kdo určí, zda dát předčasně narozenému miminku šanci, nebo ne?

"O tom se vedou velké debaty," říká Hilary Rose, profesorka sociologie  na newyorské univerzitě . "Medicína považuje za nejvyšší hodnotu samotný život a rodiče předčasně narozených dětí si to zcela jistě myslí také. Zároveň však chtějí dát dítěti šanci žít dobrý život. To vše musí vzít v úvahu a tlak na ně je při takových úvahách naprosto enormní. Domnívám se, že by o těchto věcem měla daleko víc přemýšlet celá společnost."

Statistiky říkají ne, ale...

"Všechny orgány předčasně narozených dětí jsou extrémně nevyvinuté, třeba ledviny a mozek. Kritické je to zejména u plic - ty ještě postrádají pružnost, dýchací přístroj je může nevratně poškodit. Také kůže je příliš tenká," doplňuje John Wyatt, profesor neonatologie z londýnské univerzitní nemocnice.

Jeho slova potvrzuje studie, podle které ze 138 dětí narozených před 22. týdnem života přežily pouze 2, přičemž jedno má vážné zdravotní problémy a sníženou inteligenci. Máme se tedy snažit zachraňovat předčasně narozené děti? Srdce křičí ANO, mozek říká NE...

Existence dětí jako Amilia podporuje srdce, nemilosrdné statistiky dávají za pravdu mozku. Co si o tom myslíte vy?

Měli by lékaři bojovat za každé novorozeně? Nebo by měli poskytnout prostor nemilosrdné, ale moudré matce přírodě? Diskutovat o tom můžete pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

20 jednoduchých způsobů, jak si zlepšit život

Kolik kávy denně je OK a kolik už je moc?

Víte, že?

  • Nejnižší porodní váha u dítěte, které přežilo, je 260 g. Měla ji Američanka Rumaisa. Měřila 24,5 cm a na svět přišla v 25. týdnu těhotenství jako jedno z dvojčat. Dnes se fyzicky i mentálně vyvíjí normálně.
  • Mezi nejmenší narozené děti patří i Polka Julca narozená ve 22. týdnu těhotenství, která vážila 384 g a měřila 20 cm.
  • Roku 2004 se narodila v Praze Tonička, která vážila 370 g a měřila 25 cm. Ve 4 měsících zemřela na selhání jater.
  • V roce 2001 se v Praze narodil ve 22. týdnu těhotenství Honzík, který vážil 450 g.

reklama
Doporučené recepty
    reklama