reklama

Nejjednodušší test otcovství: Barva očí. Funguje?

Dá se na první pohled poznat, že je dítě vaše vlastní krev?

Foto: Isifa/Thinkstock

Oči zajímaly lidstvo od pradávna. Mohou mít desítky, možná stovky odstínů a kombinací barev. Jejich barva prý vypovídá o povaze, drobné odlišnosti pak o zdravotním stavu.

A tak jsou nastávající rodiče často zvědaví, jaké bude mít jejich dítě oči. Po máme, či po tátovi? Dá se na první pohled poznat, že je dítě opravdu jejich vlastní krev? U mámy je to jasné, ale co táta?

Já hnědé, ty modré

Barvu očí určuje množství pigmentu melaninu, který je koncentrovaný v duhovce - barevné části oka. Čím více melaninu, tím tmavší oko. Na výsledné barvě se krom melaninu podílí spousta dalších vlivů, a tak na světě nenajdeme dva jedince, dokonce ani jednovaječná dvojčata ne, kteří budou mít naprosto shodně zabarvené oči.

Doporučujeme: Jaké máte oči? Barva prozradí povahu i nevěru!

Barva očí se pohybuje od světle modré, k šedivé, zelené, tmavě modré, až k různě sytým odstínům hnědé. Lidé s rezavými vlasy mohou mít oči dokonce žluté. Všechny barvy jsou zcela normální a přirozené.

Zřídka se může stát, že má člověk každé oko jinak zbarvené. Výjimečným případem jsou pak albíni s červenýma očima, kterým chybí barvivo melanin a duhovkou prosvítají prokrvené části.

Tmavohnědá planeta

Zhruba polovina lidí na celém světě má tmavě hnědé oči. Nejméně lidí na světě je zelenookých, asi jen 1,5 %. Modrookých je o něco málo víc a vyskytují se hlavně v severní Evropě, méně potom v západní Asii v oblasti Izraele a Libanonu. Nejvíce modrookých lidí žije v Estonsku, kde jsou modroocí skoro všichni. I u našich německých sousedů jsou tři čtvrtiny obyvatel modrookých.

Vědci soudí, že světlé oči se objevily před šesti až deseti tisíci lety v oblasti dnešního Rumunska díky mutaci, která zapříčinila menší tvorbu barviva melaninu. Proč se rozšířily hlavně v severní Evropě, zatím netuší, možná to souvisí s množstvím slunečního záření.

Oči jako borůvky

Čerstvě narozená miminka mají modrošedé oči, dokonce i miminka černošská. Postupně se však začnou měnit podle toho, jakou má dítě genetickou výbavu. Do konečné podoby se vybarví mezi prvním a třetím rokem.

Více na téma otcovství si přečtete na Babyweb.cz >>

Během života se barevný odstín očí může měnit i u dospělého člověka, většinou vlivem hormonů, tedy v pubertě, těhotenství nebo v klimakteriu. Barvu očí mění také nedostatek bílkovin nebo vážné nemoci.

A jak se barva očí dědí?

  • Tmavá barva je dominantní. Zdědíme-li vlohu pro tmavé oči po jednom z rodičů, s modrýma se můžeme rozloučit. Ale i tmavooký jedinec může dětem předat vlohu pro světlé oči. Pravidla dědičnosti jsou tato:
  • Dva modroocí jednici budou mít s největší pravděpodobností samé světlooké děti.
  • Jsou-li oba rodiče tmavoocí, mohou mít buď všechny děti tmavooké, nebo mohou mít tři čtvrtiny dětí tmavookých a čtvrtinu světlookých.
  • Je-li jeden z rodičů tmavooký a druhý světlooký, mohou mít buď všechny děti tmavooké, nebo polovinu světlookých a polovinu tmavookých.

Příliš složité? Ano, máte pravdu. Dědičnost barvy očí opravdu není jednoduchá a pro rychlé určení otcovství ji použít nelze. Takže, když má dítko jinou barvu očí než rodiče, netřeba z toho hned vyvozovat ukvapené závěry.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejsem si jistá otcem: Jde to určit před porodem?

Tisíce školáků mají hlad: Drsná realita ČR 21. století

Nevěra? Radši s modrookým!

reklama
reklama
reklama