reklama

Jaké máte oči? Barva prozradí povahu i nevěru!

Několik studií naznačilo, že s barvou lidských očí souvisejí některé povahové tendence.

Foto: Isifa/Thinkstock

Rozhodně neplatí, že modrooká krasavice je anděl omylem zrozený do hříšného světa, zatímco tmavoočka má ďábla v těle. Nelítostný, ocelově šedý pohled nemusí mít drsný pistolník, jeho okouzlujícím majitelem klidně může být laskavý středoškolský pedagog, mírný jako beránek.

Nicméně několik studií naznačilo, že jisté psychologické tendence se k barvě očí vážou. Podle nich jsou modrooké děti údajně více stydlivé, plaché a častěji mají problémy s koktáním. Dospělí s modrýma očima více propadají alkoholu a ve stáří jsou náchylnější k degeneraci sítnice a melanomům duhovky. Lidé s hnědýma očima by zase měli být psychicky a fyzicky odolnější, což možná souvisí s dominancí barvy, mají však více vrozených dispozic ke vzniku šedého zákalu.

Miminka jako přes kopírák

Barva lidských očí může být velmi různá: od tmavě a světle hnědé, přes tmavě a světle modrou a šedomodrou, k šedé a zelené. A samozřejmě existují všechny možné odstíny a přechody. Ani dvojčata nemají stejnou barevnou strukturu duhovky: ta je daná množstvím a hloubkou uložení pigmentu zvaného melanin.

"To jsou kukadla jako borůvky!" Podobnou chválu může slyšet většina novopečených maminek - novorozenci totiž přicházejí na svět s očima modrýma až šedomodrýma, a to dokonce i  černošská miminka. Hustota melaninu v duhovce je totiž u čerstvých dětí velmi nízká.

Postupem času se pigment hromadí podle toho, jak je to naprogramováno v genetických dispozicích. Mezi půl rokem až rokem už lze poznat, jakou barvu očí bude prcek mít. Barva se ustálí definitivně až ve třetím roce věku, kdy se z většiny modrookých andílků stanou hnědoocí ďáblíci.

Doporučujeme: Nevěra? Radši s modrookým!

Pouze u 15 % lidí dochází ke změně barvy očí v pozdějším věku - vliv na to mají nemoci, případně nedostatek bílkovin ve stravě. Barvu očí lze cíleně změnit laserovým paprskem, který "zředí" hustotu pigmentových buněk v duhovce, a tím oči zesvětlí. K podobným zákrokům s kosmetickým účelem však má většina lékařů zásadní výhrady, protože zásah do struktury oka může vyvolat nepředvídatelné komplikace.

Modroocí jsou zmutovaní

Proč zrovna hnědoocí ďáblíci? Zhruba před deseti tisíci lety měli všichni naši předkové oči tmavě hnědé. Pak ale došlo ke genetické mutaci, v jejímž důsledku začali někteří lidí pigment v duhovce ztrácet. Modré, šedé a zelené oči jsou tedy přísně vzato slušivou genetickou mutací. Nicméně hnědá barva zůstává dominantní - má ji více než polovina lidstva.

Čistě modrooké jsou asi 3 % světové populace, okolo 150 milionů lidí. Najdete je hlavně v severní Evropě (Estonsko), ale také v západní Asii. Také šedé oči se nejčastěji vyskytují na severu Evropy. Nejvíc vzácní jsou lidé se zelenýma očima, těch je okolo 1,5 % světové populace.

Barva očí vs. nevěra

Bude mít oči po mámě, nebo po tátovi? To vůbec není snadné určit. Dědičnost je u barvy lidského oka složitá, protože se na ní podílí kombinace 15 genů. Dva z nich jsou sice klíčové, nicméně ani u nich není jasné, zda převáží. Jaké jsou varianty pravděpodobnosti?

  • oba rodiče modré: děti 90 % modré
  • oba rodiče hnědé: děti 75 % hnědé, 25 % světlé (modré, šedé, zelené)
  • 1 rodič hnědé, 1 rodič světlé: děti 100 % hnědé, nebo děti 50 % hnědé a 50 % světlé

Složité, že? Nic si z toho nedělejte! Jak vyplývá z výše uvedeného, nevěra modrookých partnerů se sice provalí snáz, nicméně schéma ukazuje jen pravděpodobnost. I rodičům s modrýma očima se může ve vší počestnosti narodit chlapeček tmavooký jako půlnoc a tmavoocí rodiče se klidně mohou těšit z půvabné zelenoočky. Důvodem jsou nepředvídatelné mutace, k nimž dochází v průběhu přenosu genetické informace.

Přesto možná někde ve skrytu mozku tyto složité pravděpodobnosti vyhodnocujeme. Alespoň to tak vypadá podle průzkumu norského biologa Bruna Laenga z university v Tromsu. Podle něj si totiž modroocí muži vybírají častěji jako partnerky modrooké ženy, což Laeng vysvětluje nevědomou snahou zvýšit jistotu, že jsou skutečným otcem dítěte.

A co vy, naši milí čtenáři? Chtěli byste mít dítě tmavooké, nebo světlooké? Věříte na předurčení povahy podle barvy duhovky? Jaká barva očí se nejvíc líbí vám samotným? A dali byste si oči "přebarvit" laserem i za cenu zdravotního rizika? O tom všem můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Největší chyba, kterou dělají snad všichni rodiče

Adopotované dítě: co se pozná až časem

Na chřipku umírají i zdraví lidé

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama