5 kroků, jak děti zbavit vší přírodním způsobem
Týká se to všech a těch, které vši ještě nepotkaly, se to jednou bude týkat také. Poprvé je to vždycky nejhorší...
Když mi volali ze školky, že syn má hlavu plnou hemžících se potvor, udělalo se mi mdlo. Dostát všem hygienickým opatřením, praní, žehlení, čištění hlavy i bytu, dá opravdu zabrat. Ale nejtěžší je samozřejmě dostat vši a hnidy z vlasů a doufat, že to nepotkalo víc "šťastlivců" v okolí.
Přípravky z lékárny plus babské rady
Nám osobně se nejvíc osvědčil šampon z lékárny, zábal z olivového oleje v kombinaci s Francovkou a vyčesávání hnid všiváčkem. Se vší dětskou lidé bojují, co svět světem stojí. Nejstarším nálezem jsou její vajíčka objevená ve zbytcích vlasů člověka, který žil před devíti tisíci lety. A od té doby se vším daří. Jejich výskyt se stále radikálně zvyšuje a vši jsou k běžným odvšivovacím přípravkům čím dál rezistentnější.
"Běžné produkty navíc obsahují nejrůznější toxické látky jako organofosfáty či insekticidy. Zkuste tedy tentokrát vsadit na přírodní preparáty. Fungují spolehlivě, bez toxických látek a není nutné mít je na hlavě příliš dlouho," říká Jiří Pantůček ze společnosti Topvet.
1) Vyčesávejte
Po aplikaci kúry a umytí hlavy pročešte ještě postupně pramen po prameni všechny vlasy speciálním hustým hřebínkem, všiváčkem. Manuálně tím odstraníte jak mrtvé hnidy, tak larvy i dospělce.
2) Všechno vyperte
Mimo tělo člověka může veš přežít až osmačtyřicet hodin. Všechny kúry jsou tudíž k ničemu, když večer dítě lehne do stejného povlečení jako včera. Dejte tedy vyprat všechno ložní prádlo, ručníky, plyšáky, ale i "roznošené" bundy nebo mikiny. Tam všude se může nějaká ta zákeřná veška schovávat a čekat na svou příležitost. Perte na nejvyšší možnou teplotu, kterou daný typ oblečení unese. Byt lze sanovat i pouhou vaší nepřítomností. Pokud to jen trochu půjde, odjeďte někam třeba na víkend. Parazit bez příjmu potravy nepřežije.
3) Nechte věci v "karanténě"
Stejně jako vysoké teploty nesnášejí vši ani ty extrémně nízké. Takže pokud nemůžete vyprat nějakou tu hračku nebo třeba cyklistickou helmu či vlněný svetr, zabalte je neprodyšně do igelitu a dejte na osmačtyřicet hodin do mrazáku. Kolikrát stačí dát jen věci do pytle, utěsnit jej a nechat dostatečně dlouho v "karanténě" - třeba někde v komoře.
4) Luxujte a čistěte byt
Jsou místa, která by vás ani nenapadla, ale nějaká zmatená, vypadlá či vyčesaná veš se může schovávat i tam. Vyluxujte tedy i čalounění sedací soupravy, čelo postele či autosedačku.
5) Prohlídněte si sami vlasy
Samozřejmě pokud žijete v blízkosti nositele vší, je dobré si nechat vlasy prohlédnout a udělat jedno preventivní mytí šamponem proti vším. Pokud nějaké parazity objevíte, bohužel vás čeká stejná cesta jako u vašeho dítěte.
TIP: Vyzkoušeli jsme
Osvědčil se nám Pedicap OL obsahující kokosový olej, tea tree oil, hřebíček a další aktivní látky, které si s nevítanými parazity poradí. Přípravek nanesete na suché vlasy i povrch hlavy a necháte 10 minut působit. Poté cizopasníky vyčešete speciálním hřebenem, který je součástí balení. Celou kúru zakončíte důkladným opláchnutím šamponem Pedicap ED, který dětskou pokožku i vlasy náležitě ošetří.