Nedělejte z dětí tuleně! Stačí je koupat jednou týdně
V mnoha domácnostech patří koupání miminek a batolat ke každodenní večerní rutině. Možná jim to ale víc škodí než prospívá.
V mnoha domácnostech patří koupání miminek a batolat ke každodenní večerní rutině stejně jako čištění zubů a pohádka na dobrou noc. Jenže na rozdíl od posledních dvou zmíněných činností to s koupelí není tak jednoznačné.
"Našeho Honzíka jsem už od miminka koupala každý den. A pokaždé jsem mu musela mazat olejíčkem drsné, svědící skvrny na zádech a nohou. Nepodařilo se mi ho ekzému zbavit až do batolecího věku," vzpomíná pražská maminka Klára.
Doporučujeme: Nekoupejte miminko hned po porodu, zkazíte mu vůni!
"Pak jsme jednou vyrazili a víkend na horskou chatu, kde se voda nosila od studánky v kyblíku. Prcek se nemyl tři dny. Přitom ani nesmrděl ani nevypadal špinavě. Bylo to v zimě, při hraní na sněhu se nezpotil ani neušpinil. A jeho kůže se zázračně uzdravovala. Tehdy mi začalo vrtat hlavou - je každodenní koupání opravdu nezbytné? Nebo je naopak příčinou podrážděné pokožky?" vypráví. A má se svými pochybami pravdu. Časté koupání může dětem uškodit.
Jak čisté je doopravdy čisté?
Zdá se, že celá moderní společnost trpí lehkou formou germofobie, strachu z bakterií. Čistotou se bráníme proti nákaze a myslíme, že nás zachrání i od smrti, zejména v nemocnicích. Jenže samotné antibakteriální přípravky jsou leckdy daleko nebezpečnější než bakterie samotné.
Podle profesora biologie Roba Dunna, autora knihy The Wild Life of our Bodies (Divoký život našich těl) lékařská komunita odstraňuje v dobré víře z lidské kůže nemilosrdně tolik mikrobů, kolik je vůbec možné. Přílišné mytí je však na škodu imunitnímu systému, který ke správnému fungování určité mikroby a bakterie potřebuje - právě proto, aby mohl chránit organismus před patogeny. Důsledkem přílišné čistoty je potom rostoucí počet dětských alergií.
Jak poznáte, že nastal čas? Po čichu...
To platí už od narození. Novorozence stačí otřít. Při péči o něj chlorovanou vodou spíš šetřete, protože poškozuje přirozený ochranný film dětské pokožky. Doporučuje se koupat miminko maximálně dvakrát týdně, u kojenců se suchou pokožkou a ekzémem klidně jen jednou. V ostatních dnech bohatě postačí otření přirození a zadečku vlhkou žínkou před spaním.
Ani u větších dětí nemusí být koupání častější. Děti ve věku od 6ti do 11ti let stačí vykoupat maximálně dvakrát týdně, častěji jen když se ušpiní, zpotí či plavou v přírodních vodách. Ruce by si měly mýt mýdlem a teplou vodou vždy před jídlem a po záchodě. A místo koupání postačí žínka na intimní hygienu, případně umytí nohou.
Jak jste na tom s koupáním vy? Drhnete dítě ve vaně každý den? A nemá problémy s kůží? Své zkušenosti můžete porovnat pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Koupání miminek: Jen jednou týdně a v kyblíku!