Nebuďte otroky svých dětí! Naučte je doma pomáhat!
Když byly děti malé a neuměly se o sebe ještě postarat, dělala to za ně máma. Pak sice trochu odrostly, ale ještě pořád bylo rychlejší, když za ně všechno zvládla. No a teď už jsou velké. Na její servis si za ta léta zvykly a rozhodně ho vyžadují.
Když byly děti malé a neuměly se o sebe ještě postarat, dělala to za ně máma. Pak sice trochu odrostly, ale ještě pořád bylo rychlejší, když za ně všechno zvládla. No a teď už jsou velké. Na její servis si za ta léta zvykly a rozhodně ho vyžadují.
- Mami, prosím, udělej mi kafe, když už stojíš v kuchyni! (dospívající dcera-vysokoškolačka, která se právě učí na zkoušku)
- Mami, potřeboval bych už vyprat bílé šortky na badminton, nemám v čem jít! (syn školou povinný, právě dohrál hru na počítači a za půl hodiny mu začíná trénink)
- Lásko, nevíš, kam jsem si dal brýle? (váš milovaný manžel, manažer a živitel rodiny, právě se vrátil z práce, relaxuje na pohovce a čeká, že mu je podáte)
A co vy? Připravujete lehkou a zdravou večeři, nevíte, kam dřív skočit a pomalu se ve vás střádá vztek. Dobře vám tak! Není smyslem vašeho života otročit rodině, přesto to spousta matek slepě dělá. Jak z toho ven? A kdy začít? Hned teď!
Udělej si sám!
- Holčičko, pojď mi pomoci - nestíhám. Postav nám na kafe oběma a nastrouhej mi okurku. Aspoň si na chvíli odpočineš od učení. (odpověď dceři)
- Bílé šortky nejsou, vezmi si modré. A připomeň mi zítra, že chci vyprat, prcku! (odpověď synovi - nepřipomene? Zase půjde příště v modrých!)
- Hledej, šmudlo! (odpověď tátovi)
No vidíte, že to nebylo tak těžké! To vy sama si musíte vymezit hranice, kam vyjdete ostatním vstříc, a kde to budou naopak muset učinit oni. Je chyba, když je mnohem víc pečujete a obskakujete, než abyste děti učila samostatnosti. Ruku na srdce: neděláte za ně činnosti, které by zvládly samy levou zadní? Jen kdyby trochu chtěly. Ale ono je tak pohodlné nechat se obsluhovat...
Přines, podej, zapni...
Děti si k rodičům odkládají odpadky, posmrkané kapesníky i nedojedené jídlo. Oblečení zůstává ležet v koupelně, hračky po celém obýváku. Pro tyto situace můžeme mít připravenou univerzální odpověď: „Nejsem tvůj odpadkový koš, ten stojí v kuchyni. Nejsem tvoje uklízečka, co ti spadlo na zem, si musíš podat sám."
Mějte na paměti, že rodičovská hodnota nespočívá ve službě dětem. Váš úkol zní: naučit je nejrůznější dovednosti, samozřejmě adekvátně věku. Musíte se smířit s tím, že se na několik dlouhých, otravných let stanete neoblíbeným kontrolorem a připomínačem. A už rovnou do stejné role začleňte i manžela: také on je rodičem, který nese odpovědnost za výchovu, nikoli tím „hodným", co nechá děti dělat (nebo spíš nedělat) věci po libosti...
Práce šlechtí - tak sypej pracovat!
A hned odmalička. Už kolem 18 měsíců zvládne batole úkoly, které přímo souvisí s ním a s jeho sebeobsluhou. Můžete společně uklízet hračky, zprvu formou hry, později už v rámci krátké, nenáročné povinnosti. Postupně přidáte uložení svlečeného oblečení či odnesení talíře po jídle.
Později pro dítě chystáme úkoly, kterými se podílí na společném fungování domácnosti. Batole se klidně může učit zametat a pomáhat v kuchyni (pravda, to chce pevné nervy), předškolák zvládne umýt nádobí po sobě i po ostatních. Co se týká pracovních návyků v rámci školní zralosti, mělo by dítě umět zůstat u úkolu a dokončit ho i v případě, že ho příliš nebaví nebo mu nejde. Ostatně v životě jako když to najde!
zdroj: Pohodoví rodiče - pohodové děti, Portál
Patero pravidel
- Čím víc naléháme, tím více se dítě vzpouzí. Vytvářejte dohody.
- Umožněte výběr ze dvou činností, dítě pak snáz přijde fakt, že se musí zapojit.
- Vždy přesně řekněte, co po dítěti chcete. Nikoli "Běž si uklidit pokojíček", ale „Ukliď kostky stavebnice z koberce do krabice".
- Nesplní úkol? Následuje nepříjemný důsledek! „Kostky jsou stále na koberci? Nemůžeme po nich šlapat! Tak je uklidíme do kumbálu a vrátíme se k nim, až je dokážeš po sobě uklízet."
- Jsme důslední. Kostky nebudou za čtvrt hodiny, když si mrňous právě vzpomene, ale nejdříve zítra.