reklama

Naučte dítě říkat děkuji a prosím, usnadníte mu život

"Jak se říká? Jestli nepoděkuješ, budeš to muset vrátit!" naléhá maminka na tříletého caparta, který právě dostal bonbón od sousedky. Stud je ale silnější než chuť na laskominu, a tak ji celý zaražený vrací. To ale přece nechtěla...

Foto: Isifa/Thinkstock

"Jak se říká? Jestli nepoděkuješ, budeš to muset vrátit!" láteří mladá žena na tříletého caparta, který právě dostal bonbón od sousedky.

Stud byl silnější než chuť na laskominu, a tak ji celý zaražený vrací. To ale maminka přece vůbec nechtěla...

Nenávidím kouzelné slůvko

Možná si sami z vlastního dětství sami vybavíte ono rodičovské zaklínadlo: "A ještě to kouzelné slůvko!" nebo "Co se říká?" Jenže právě před podobnými "kouzelnými" slůvky odborníci varují. Jejich vnucováním může vzniknout problém, s nímž bude dítě jen těžko bojovat.

Více informací o výchově najdete na Babyweb.cz >>

Kde hledat řešení? Je to jednoduché. Když nechceme přijít domů a najít dítě, které ani nezvedne hlavu od televize, aby nás pozdravilo, musíme mu jít sami dobrým příkladem.

Vypadá to, že doopravdy platí moudrost pana spisovatele Roberta Fulghuma: "Všechno, co potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce." Je toho překvapivě málo: stačí jen umět pozdravit, poprosit, poděkovat, případně říct ve správnou chvíli promiň...

Pusu a ahoj!

Když rodinu pozdravíme při příchodu i odchodu, děti pochytí náš zvyk zhruba už ve dvou letech. Přijde-li maminka domů a tatínek ji přivítá polibkem a srdečným "Ahoj! Tak jak ti to dneska šlo?" anebo když tatínek odchází z domu, maminka nebo i děti ho obejmou: "Hezký den, tati!" Potom nejspíš nebude vymáhání "kouzelných" slovíček vůbec zapotřebí.

Prosím a děkuji

Prosím a děkuji, další slovíčka rodiči tolik vyžadovaná a očekávaná... Jak je děti naučit? Až budete volat ke stolu, prostě je použijte: "Jani, pojď prosím ke stolu, budeme jíst." Když se u vás po chvíli zvesela ukáže, pochvalte ji: "To je fajn, že jsi přišla tak rychle!" A jakmile ji uslyšíte říci "prosím", pochvalte ji znovu. Vaše chvála a váš vlastní příklad pomohou, aby si dobré způsoby zapamatovala.

Doporučujeme: Slova, která vraždí dětskou lásku - znáte je?

Slovíčko děkuji, přichází většinou později, než slovo prosím. Děti ho začnou říkat až ve čtyřech, pěti letech. Občas nebude na škodu jim nenápadně připomenout, že když si budou o věci říkat slušně, tak je s největší pravděpodobností i dostanou daleko snáz.

To nejdůležitější nakonec

"Slovíčko promiň je možná to nejdůležitější ze všech," upozorňuje Betsy Brown Braun, autorka amerického bestselleru Just Tell Me What to Say: Sensible Tips and Scripts for Perplexed Parents (Poraď mi, co říct: Praktické tipy a návody pro rodiče vyvedené z míry).

"Je však daleko důležitější dítě vést k empatii, než ho nutit papouškovat prázdné fráze," dodává. "Nezačněte proto jen tak vymáhat, aby se omlouvalo. Vysvětlete mu, proč to, co udělalo, nebylo správné: Vidíš, jak je ten chlapeček smutný, že jsi mu sebrala autíčko? Pak mu ukažte, jak to napravit: Vrátíme mu to autíčko a přineseme mu kapesníček?"

Jak poznáte, že jste ve výchově uspěli? Ve čtyřech letech by už dítě mělo vědět, že se rodičům říká na přivítanou i na rozloučenou "ahoj". V osmi letech by mělo zvládnou normálně komunikovat celý den a automaticky při tom používat "děkuji" a "prosím" ve většině situací, aniž by je rodiče museli napomínat. Mělo by také dokázat říci "promiň" a myslet to vážně.

Tak co, jak jste na to s kouzelnými slovíčky doma vy? Plynou u vás hladce jako po másle, nebo to s nimi někde drhne? O tom můžete diskutovat pod článkem.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kojení tatínků: Zvrácenost? Skvělá sexuální praktika?

Jak účinně zbavit dítě vztekání: Opravdu to funguje!

Peníze jsou zlo: Dědictví zničilo celou naši rodinu

reklama
Doporučené recepty
    reklama