reklama

Náklady na to, že jste žena: Kolik stojí vagína?

Překvapí vás, jak drahé je být ženou - a vůbec při tom nebude řeč o špercích, kožešinách či botách od Louboutina nebo Blahnika!

Foto: Thinkstock

Překvapí vás, jak drahé je být ženou - a vůbec při tom nebude řeč o špercích, kožešinách či botách od Louboutina nebo Blahnika!

Budeme sčítat pouze náklady na to, co žena prostě měsíčně utratit musí. Nepůjde přitom o žádné luxusní zboží, ale o běžné předměty denní potřeby, bez nichž se neobejde.

Běžné náklady: Víc než 2000 Kč za rok

Za celý život prodělají ženy v průměru 450 menstruací. To znamená 32 vložek nebo tamponů, přičemž ty levnější vyjdou cca 3 Kč za kus, tedy 96 Kč měsíčně. A protože celý ten krvavý proces ničí spodní prádlo daleko víc než při běžném nošení, připočteme k tomu ještě odhadem alespoň dvoje kalhotky ročně zničené častějším praním, ty levnější za 200 Kč. A menstruace občas bolí, takže si dopřejeme ještě jedno balení ibuprofenu za 100 Kč ročně.

Doporučujeme: Může panna používat tampony? Znáte menstruační kalíšek?

Ženy musí také daleko častěji používat toaletní papír. Zatímco muž si běžně vystačí s necelou roličkou toaleťáku týden, žena "vyplácá" klidně i tři. A měl by to být papír kvalitní, protože dotčená místa jsou citlivá. Jedna rulička vyjde asi na 6 Kč, takže oproti muži celkem 12 Kč navíc týdně, tedy 48 Kč měsíčně.

Za rok to vypadá takhle: 1152 za vložky, 400 za kalhotky, 100 za prášky proti bolesti, 576 za toaletní papír. Celkem to vychází na 2028 Kč, která žena utratí za sebe ročně navíc jen proto, že je žena. A to ještě nejsme zdaleka u konce.

Prevence rakoviny něco stojí

Sexuálně přenosné papilomaviry (HPV neboli Human Papilomavirus, lidský papilomavirus) jsou celosvětově rozšířenou nákazou. Po zahájení sexuálního života je jimi do 2 let infikováno až 60 %, do pěti let až 80 % žen. Nákaza většinou sice spontánně vymizí, u některých žen však může dojít k propuknutí infekce, případně vzniku zhoubného nádoru.

Očkování proti rakovině děložního čípku u mladých dívek by proto mělo být jasnou volbou. V současné době jsou na trhu dvě vakcíny, jedna za 1980 Kč, druhá za 4 200 Kč.

Těhotenství: Ženská zodpovědnost

Těhotenství zásadně změní život hlavně ženě, takže by v tomto směru neměla spoléhat jen na mužskou ochranu. Antikoncepce je hlavně její zodpovědnost. Ceny za ni se pohybují v řádech stovek, ale i tisíců korun:

  • injekční antikoncepce na 3 měsíce: 350 Kč
  • antikoncepce v náplasti na 3 měsíce: 1000 Kč
  • kombinovaná pilulka na 3 měsíce: 350 - 1000 Kč
  • minipilulka na 3 měsíce: 600 Kč
  • nitroděložní  hormonální systém na 5 let: 5000 - 7000 Kč + cca 500 Kč poplatek za jeho zavedení
  • nitroděložní tělísko na 5 let: 700-5000 Kč
  • (jen pro srovnání cena balení mužského kondomu: 30-100 Kč za jedno použití)

Zvolíme tu nejspolehlivější a nejšetrnější antikoncepci, nitroděložní  hormonální systém. Když se cena rozpočte, vyjde přibližně na 1300 Kč ročně.

Čtěte také: Kolik stojí dítě? Možná vás to zruinuje: Milion a půl!

Někdy také žena prostě uklouzne a potřebuje první pomoc v podobě postkoitální antikoncepce, dejme tomu, že jen jednou za život. Cena pilulek se pohybuje od 400 do 600 Kč. Aby si byla jista, že zabral, koupí těhotenský test. Minimálně třikrát v životě to potká každou. Cena se pohybuje od 20 do 200 Kč, počítejme tedy průměr 210 Kč za celý život.

Náklady na klimakterium

Klimakterium není žádná zábava, některé ženy se jím doslovně protrpí. Cenové rozpětí podpůrných přírodních produktů, které mírní negativní projevy, je velmi široké, záleží na přípravku a jeho složení. Pohybuje se od 159 do 1390 za 2 měsíce. Když ho zprůměrujeme, vyjde nám 616 Kč za měsíc. Přechod může trvat několik měsíců, ale u méně šťastných žen také několik let. Optimisticky započítáme rok a dojdeme k částce 7392 Kč.

No a teď to všechno nasčítáme za celý život: 75 250 Kč na běžné náklady, 4 200 Kč za prevenci rakoviny, 49 460 Kč za antikoncepci a těhotenské testy, 7392 Kč za snesitelný přechod. Suma sumárum 136 302 Kč. Vezme-li v úvahu, že ten trvá asi 37 a půl roku, vyjdou nám zaokrouhlené roční náklady ve výši 3 635 Kč. A to jsme se vůbec nezabývali tím, jak s ženským tělem a rozpočtem zacvičí těhotenství!

Ještě hůř to dopadne ve srovnání s průměrnými příjmy. Zatímco muži dostanou měsíční mzdu 30 450 Kč, ženy vydělají za stejnou dobu pouze 23 640 Kč. Ročně dělá rozdíl skoro 82 000 Kč. S přičtením nákladů za pouhou ženskou existenci, k nimž jsme došli předchozími výpočty, se dostaneme na 85 635 Kč rozdílu v ročních příjmech mužů a žen.

Za to už by byla pěkná dovolená, případně do pěti let našetřeno na slušný byt... Co myslíte, je to spravedlivé?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Antikoncepce: Co by měla vědět každá žena

Jediná sedmerčata na světě slaví osmnáctiny

5 tipů, jak se nezbláznit z vánočního úklidu

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama