reklama

Na co potřebují děti vitaminy?

Vitaminy působí nejen preventivně, ale jsou také vhodnými prostředky pro léčení mnohých chorob. Jediné dva vitaminy, D a K, si organismus dokáže v určitém množství sám vytvořit. Vitamin D vzniká působením slunečního záření pod kůží a vitamin K tvoří mikroorganismy ve střevě. Zbytek je třeba dodávat tělu zvenku. Které to jsou a k čemu slouží?

Zelenina
Zelenina | Foto: Profimedia.cz

Vitaminy působí nejen preventivně, ale jsou také vhodnými prostředky pro léčení mnohých chorob.

Jediné dva vitaminy, D a K, si organismus dokáže v určitém množství sám vytvořit. Vitamin D vzniká působením slunečního záření pod kůží a vitamin K tvoří mikroorganismy ve střevě. Zbytek je třeba dodávat tělu zvenku. Které to jsou a k čemu slouží?

  • Vitamin A: Poprvé byl vitamin A (retinol) použit v roce 1940 k léčení některých kožních onemocnění. V roce 1967 obdržel biochemik George Wald Nobelovu cenu za objev jeho důležité role pro oči. Podporuje také odolnost proti infekcím postihujícím dýchací ústrojí. Potřeba vitaminu A stoupá, je-li ve stravě nedostatek bílkovin, při stresu a onemocněních jater, žaludku a střev.
  • Vitamin B1: Tento vitamin byl ze skupiny vitamínů B objeven jako první. Musí být do těla pravidelně dodáván, neboť organismus vylučuje nespotřebované množství močí. Více ho organismus potřebuje po chirurgických zákrocích, při horečnatých stavech, průjmech, fyzické námaze a stresových situacích. Podporuje nervovou činnost.
  • Vitamin B2: Vitamin B2 objevili vědci v mléce v roce 1879 jako fluoreskující žlutozelenou látku, kterou nazvali riboflavin. Je nezbytný při růstu a dělení buněk, chrání kůži, nehty a vlasy, má příznivé účinky na zrak, pomáhá při trávení všech živin. K nedostatku tohoto vitaminu nejčastěji dochází při léčbě antibiotiky. Jasným projevem jsou bolavé a citlivé ústní koutky či afty.
  • Vitamin B3: Vitamin B3 přispívá k dobrému stavu kůže, udržuje dobrou funkci zažívacího ústrojí a je nutný pro správné fungování nervového systému. Spotřeba vitaminu B3 se zvyšuje během nemoci. Dítě, které konzumuje velké množství sladkostí, spotřebuje  tohoto vitaminu dvakrát až třikrát více.
  • Vitamin B4: Vitamin B4 byl objeven v roce 1941. Častěji se užívá název kyselina listová, odvozený od toho, že byl poprvé izolován ze zelených listů špenátu. Podporuje tvorbu protilátek v imunitním systému a stará se o červené krvinky. Přispívá ke snížení únavy a vyčerpání.
  • Vitamin B5: Vitamin B5 byl objeven v roce 1933 a označen jako kyselina pantotenová, z řeckého slova všudypřítomný. Účastní se tvorby enzymů, odstraňuje poruchy pozornosti, působí proti stresu a pomáhá při zánětech ústní dutiny a při alergiích. Potřebu vitaminu B5 zvyšují nemoci a nadměrná zátěž.
  • Vitamin B6: Říká se, že asi 110 onemocnění a zdravotních potíží lze přičíst na vrub nedostatku vitaminu B6, který byl objeven v roce 1934. Posiluje imunitní systém, usnadňuje trávení bílkovin a tuků, brání vzniku kožních a nervových onemocnění.
  • Vitamin B12: Vitamin B12 je jediným vitamínem ze skupiny B, který se může skladovat v těle - jeho zásoby vydrží až tři roky. Zabraňuje vzniku chudokrevnosti, udržuje v dobrém stavu nervový systém a zlepšuje schopnost koncentrace a duševní rovnováhu. Vstřebávání tohoto vitaminu výrazně snižují cukr a sladkosti, které narušují citlivou střevní mikroflóru.
  • Vitamin C: Již v roce 1747 skotský lékař James Lind testoval citrusové ovoce na britských námořnících. Až v roce 1928 však byla v citronové šťávě identifikována aktivní složka - vitamin C. Ta představuje 80 % veškeré potřeby vitaminů, stimuluje imunitní systém, pomáhá při léčbě nachlazení.
  • Vitamin D: Vitamin D byl objeven ve dvacátých letech minulého století. Vlastní tělesná produkce vitamínu D funguje jen tehdy, pokud pokožka přijímá dostatek světla, stačí se denně na 30 minut vystavit slunečnímu záření. Jelikož je rozpustný v tucích, musí strava obsahovat příslušný díl tuku nebo oleje, aby mohl posilovat kosti, klouby a celkovou obranyschopnost.
  • Vitamin E: Vitamin E byl jako nezbytná složka potravin objeven v roce 1968. Je známo, že chrání nejen DNA, ale i bílkoviny a lipidy před oxidačním poškozením.
  • Vitamin H: Vitamin H má vliv na metabolismus, podporuje regeneraci kůže, sliznic a vlasů i funkce nervového systému, přispívá k zachování normálních psychických funkcí
  • Vitamin K: V roce 1930 zaznamenali dánští badatelé, že u malých kuřat krmených potravou bez tuku se vyvinuly krvácivé stavy. Tento problém vyřešili použitím látky obsažené ve vojtěšce, kterou nazvali vitamin K. Z potravy získává tělo pouze 20 % tohoto vitaminu, zbytek vytváří  aktivitou střev.

Tipy z lékárny

Chcete si usnadnit život? Můžete výjimečně sáhnout po vitaminových náhražkách: multivitaminech Vibovit v podobě želatinových zvířátek, které dětem připomenou bonbony, ve vitaminových tabletách Energit Kidz nebo vitaminových dětských kapkách Generica. Mějte však na paměti, že nejlepším zdrojem vitaminů je čerstvé ovoce a zelenina!

reklama
Doporučené recepty
    reklama