reklama

Muž na mateřské je macho, říká Dominik Landsman

Byl ochotný, milý, vstřícný, vtipný, rychlý a úsporný. Žádné drahoty. Dominik Landsman se na rodičovské dovolené, ke které ho přiměl život sám, našel. Kromě toho, že zažil nejdůležitější roky života svého potomka, také prorazil jako autor vtipných příběhů své existence.

Dominik Landsman
Dominik Landsman | Foto: Radek Kalhous/ MAFRA

Po všech těch motivačních článcích a rozhovorech s úspěšnými ženami-podnikatelkami-matkami jsem si řekla, že by mě zajímal pohled z druhé strany. 

Jak se cítí muž na otcovské a rodičovské dovolené? Protnou se ženské pocity s těmi mužskými, když jsou oba ve stejné životní situaci nebo ji každý vnímáme naprosto odlišně?

Vystudoval ekonomii a pracoval v realitách jako 'obchoďák'. Je ženatý. Svatba proběhla dva roky po narození syna, se kterým Dominik Landsman zůstal na rodičovské dovolené. "Dva roky jsme s ženou žili v hříchu, a proto půjdeme do peklíčka. Před dítětem jsme spolu žili asi rok a půl," dodává se smíchem Dominik Landsman. O druhém dítěti nechce ani slyšet, protože odpověď na otázku, která se nabízí - kdo by byl tentokrát na rodičovské "by bylo předmětem nervy drásajícího hodu mincí."

Kdy padlo rozhodnutí, že budete s dětmi doma vy?

Vyplynulo to ze situace těsně před porodem, kdy mě vyhodili z práce a jinou jsem tak narychlo nesehnal.

Co vás na mateřské-rodičovské překvapilo a co vám vyloženě vyrazilo dech?

Nejvíc mě překvapily zavádějící informace v příručkách pro rodiče, kde píšou, že mimino spí i dvacet hodin denně. Moje mimino spalo šest hodin. Příručky píšou bezdětní prospěcháři a rodičovští teoretici.

Jak dlouho byla s dítětem doma vaše žena?

Pár měsíců. Už si to úplně nepamatuju. My jsme doma byli všichni. Dva dospělí, jedno uřvané mimino, co nikdy nespí, a všichni tři v jedné malé garsonce.

Jak jste prožíval úplné začátky, kdy se za vaší ženou zabouchly dveře do práce a vy jste zůstal s dítětem sám doma?

Byla to trochu panika. Nicméně ne zase moc, neboť jsem byl připraven na to, co bude. Ono to zase tak těžké není, starat se o dítě. Sem tam ho nakrmíte, sem tam si s ním zablbnete a sem tam se snažíte, aby už konečně spalo.

Jak vás vnímalo okolí? Příbuzní, kamarádi, pediatrička, matky na pískovišti a tak dále?

Z počátku byla ze strany rodiny rozpačitost, že jsem to dotáhl až na mateřskou dovolenou. Kamarádi si ze mě dělali srandu, ale časem si všichni zvykli. Na pískoviště jsme chodili výhradně, když tam nikdo nebyl. Neměl jsem zájem povídat si s cizími matkami o cizích dětech.

Jak se jako muž na 'rodičáku' vnímáte vy sám?

Jako macho.

Co všechno vám na rodičovské dovolené chybělo a na co jste během ní přišel?

Po mateřské dovolené mi silně chybí základní komunikační dovednosti. Přeci jenom jsem toho za ty tři roky moc nenamluvil. S dítětem si člověk příliš nepokecá. Přišel jsem ale na spoustu věcí. Například když si nasadím na hlavu čelovku a tuto zapnu, dítě bude během přebalování upřeně sledovat světýlko a přestane sebou mrskat, takže přebalování proběhne bez nehody.

V čem dáváte ženám na mateřské za pravdu?

Té otřepané frázi, že mateřská dovolená není žádná dovolená.

Děkuji. Tahle odpověď je pro nás ženy jistou satisfakcí. Pečujete 'jen' o dítě nebo obstaráváte celou domácnost, čili prádlo, nákupy, vaření, pozitivní naladění na ženu, až přijde z práce?

Snažím se. Kromě prádla dělám skoro všechno. Když přijde manželka, tak ji pozitivně naladím tak, že ji vrazím do náruče dítě a jdu se zamknout do koupelny.

Jaký jste táta?

Nejlepší na světě. Mám to napsané na hrníčku, tak to musí být pravda.

Nechybí vám čas pro sebe?

Pokud myslíte masturbaci, tak to se vždycky nějak vyřeší. Jestli myslíte takový to, že jsem sám a vypnu, tak jsem si doma zařídil, že dvakrát do týdne na pár hodin jedu na ryby.

Ptala jsem se spíš na ty ryby. Nicméně jste mi hodil udičku: Nestěžovala si někdy vaše žena, že má málo sexu? Nejste za ten celý den s dítětem utahaný jak kotě?

Jsem utahaný. Sex se provozuje výhradně při delší absenci dítěte. Třeba když je na víkend u babičky. Jinak na to není nálada ani prostor. Malé dítě je kazišuk. Když se k něčemu schyluje, tak se vzbudí a dožaduje se pozornosti.

Co je pro vás ve výchově nejdůležitější?

Kázeň a disciplína. Ani jedno se mi nedaří aplikovat.

Který věk vašeho potomka byl pro vás nejtěžší a proč?

Zjistil jsem, že každý věk má něco do sebe. Asi největší nuda je s miminem, protože to nic neumí. Batole je roztomilé a vtipné. Teď jsou mladému tři a něco a má velice humorné hlášky.

V čem obdivujete ženy obecně a v čem tu svou?

Líbí se mi, jak zvládají více věcí najednou. Jakože třeba perou, u toho telefonují s kamarádkou o tom, jaká je Vladěna od nich z práce kráva, protože má poměr se šéfem a do toho si všimnou, že jejich muž hodil špinavé ponožky vedle koše na prádlo, takže už přemýšlí, jak ho potrestají. Obdivuju svou ženu, že má se mnou trpělivost. Já jsem nepoužitelný člověk do běžného života.

Asi až tak nepoužitelný nejste. Chlapce jste opečoval a zdárně se vyvíjí. Dokonce jste na mateřské dovolené založil úspěšný blog a následně vydal knihu. Posléze jste získal druhé místo v anketě Křišťálová lupa za One man show blog. Jak to celé vzniklo a jaké máte další plány? Syn bude ve školce. Budete se ještě někdy vracet k 'obchoďákovi'?

Pečovat o dítě není nic složitého. To zvládne každý. K obchoďákovi se vracet nebudu. Živí mě psaní, takže není důvod to měnit.

Čím je pro vás psaní?

Baví mě to.

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama