Mlieko v brušku a suchú riť! To jsou rady mamince Karle
Nastávající maminka Karla, povoláním vrcholová manažerka, čeká své první miminko. Ve svých 37 letech se na něj moc těší, ale přesto jí stále nějak nedochází, že je těhotná. Požádali jsme vás proto o radu a pomoc. Sešla se nám spousta krásných, zajímavých či vtipných dopisů s mnoha užitečnými radami. Všem zasilatelkám velmi děkujeme a postupně budeme jejich příspěvky publikovat. V závěru pak ty nejlepší oceníme CD s krásnou vánoční hudbou, albem Christmas Symphony od skupiny Inflagranti! A nyní už vaše příspěvky…
Nastávající maminka Karla, povoláním vrcholová manažerka, čeká své první miminko. Ve svých 37 letech se na něj moc těší, ale přesto jí stále nějak nedochází, že je těhotná. Požádali jsme vás proto o radu a pomoc.
Sešla se nám spousta krásných, zajímavých či vtipných dopisů s mnoha užitečnými radami. Všem zasilatelkám velmi děkujeme a postupně budeme jejich příspěvky publikovat. V závěru pak ty nejlepší oceníme CD s krásnou vánoční hudbou, albem Christmas Symphony od skupiny Inflagranti! A nyní už vaše příspěvky.
Původní článek NAJDETE ZDE.
Paní A: Není kam chvátat
Vdávala jsem se mladá,19 let, a rodiče z obou stran bránili. Já pocházela ze Slovenska a naši proti komunistům tvrdě bojovali, můj manžel byl z uvědomělé komunistické české rodiny. Vdávat jsem se nemusela.
Zpočátku jsme bydleli zadarmo u mých chudých rodičů, manžel studoval. Pak jsem otěhotněla a manžel slíbil promluvit si o bydlení u jeho rodičů. Byt byl 4+1, oni rozvedeni, obývali ho jen dva manželovi sourozenci. Nastěhovali jsme se, a pak to přišlo. Těsně před porodem jsme se kvůli úklidu bytu nepohodli. Švagrová nechtěla uklízet, ráno její děti kopaly do našich dveří. Výbavičku, kterou jsem od ní dostala, jsem musela vrátit. Za dva dny Vánoce, 300 kilometrů od rodiny, věci na miminko nepřipravené, manžela zajímala televize a sex víc než bylo zdrávo… 2. ledna jsem na městském úřadě zažádala o byt. Téhož dne se moje holčička narodila. Vydržela jsem vedle neschopného manžela celých 23 let. Dokonce jsem si myslela, že to po deseti letech společného života spraví další dítě. Omyl. Ale to dítě bylo dokonalé.
Takže… Nezáleží na tom, kdy si výbavičku seženete. Klidně stačí týden předem, jen vyprat pár prvních miminkovských oblečků a být v pohodě. Kéž jsou maminka Karla i miminko obklopené láskou.
Alžbi: Nepodléhat davové hysterii
Vaše kolegyně Karla si zřejmě zachovala zdravý rozum a nepodléhá mediální masáži ani davové hysterii dnešních poučených maminek. Nezbývá, než jí pogratulovat a popřát, aby i po porodu měla takhle rozumný přístup ke všemu, co se dětí týká. Krstná mama našich dětí razila teorii, že "dieťa potrebuje teplo, mlieko v brušku a suchú riť". A měla pravdu, cokoli jsem pořídila navíc, bylo prostě navíc.
O oblečky a hračky se postarají nadšení příbuzní a kamarádky, doplní ho na dětských bazárcích. Postýlku jsme zrenovovali starší, matrace pořídili nové (pohanka/kokos). Koupili jsme dětskou deku a ložní prádlo, autosedačku „vajíčko", koupací kyblík (fantastická věc na koupání nejen novorozeněte, ale i starších kojenců!), dvě plenkové osušky a 30 bavlněných čtvercových plen na utírání všeho, co z miminka teče. Na přebalovací pult je fajn podložka a vyplatil se mi kapsář na drobnosti (kartáč, mastičky, plíny, chrastítka). Docela jsme využili i kojicí polštář (mimino tam „zapadlo" a vlastním teplem ukolíbané usnulo) a polovysypanou péřovou peřinku po své matce: miminko se do něj zavine jak do rychlozavinovačky, převáže povijanem a spí... no jako miminko. S kočárkem asi paní Karla spěchat nemusí, v šestinedělí bude mít dost času to promyslet a objednat, stejně je v prosinci zima na nějaké drncání s novorozenětem. Já jsem se děti nosila v šátku (nosenideti.cz).
Kosmetika se nemusí uspěchat, zpočátku je stejně nejlepší miminko koupat jen ve vodě, nemydlit, nedrhnout. Zadeček stačí mazat proti opruzeninám, doporučuje se Bepanthen nebo Rybilka, Bepanthen opravdu pomáhá i na bolavé bradavky. Přeji hladký a klidný porod a spokojené mateřství!
Radka Ketnerová: Hlavně spokojená máma!
Poslední rozumná chvíle je podle mne někdy začátkem 30. týdne. Pokud jde o porod samotný, měla jsem připraveno: aromaolejíčky, masážního ježka, vlhčený toaletní papír, doklady, hroznový cukr a malé čokoládičky na dodání energie, čaj Nestea, sprchový olej, noční košili na porod (ty nemocniční jsou šílené). Do porodnice bych si vzala i vodu ve spreji na obličej, bývá tam kvůli miminkům přetopeno a osvěžení je příjemné, knížku, mobil, foťák.
Do základní výbavy pro miminko patří postýlka, monitor dechu, elektronické chůvičky, zavinovačka nebo pytel na spaní. Pro jistotu bych měla doma připravenou i malou lahvičku na pití umělého kojeneckého mléka, obě děti jsem přikrmovala, než se rozběhla laktace, a pořídila bych si odsávačku mateřského mléka.
Kočárek jsme koupili v Německu, protože se tam prostě vyplatil: byl o 4 kg lehčí než cenově shodné v Čechách. Postýlku jsme měli obyčejnou z Ikei. Děti jsme zpočátku koupali v plastovém lavorku, není nutná ani dětská kosmetika. Co se týká oblečení, prodává se krásná sadu na cestu z porodnice, kde je všechno pěkně pohromadě v krabici, stačí jen vyprat a vyžehlit. Dále je potřeba fusak do kočárku, zimní kombinéza a zásoba plenkových kalhotek a klasických bavlněných plen.
Zbytek bych dokupovala až podle toho jak velké se miminko narodí. Syn byl obr, dcera trpaslíček. Stejně tak bych opatrně volila barvy, i zkušený gynekolog se může v otázce pohlaví mýlit, a co potom se sladce růžovou výbavičkou, když se narodí kluk jako buk? Spousta věcí se dá dokoupit po návratu z porodnice nebo objednat přes internet. Miminko potřebuje hlavně spokojenou mámu a její láskyplnou péči, spát může třeba v krabici od banánů. Nastávající mamince přeji pohodový porod, klidné šestinedělí a krásné mateřství.