Miminko v bříšku se směje, zívá a pláče
Nenarozené děti se už ve 26. týdnu umí smát, mrkat a plakat. Umožňuje to vidět čtyřřrozměrný ultrazvuk. Záznam z něj připomíná film - a budoucí rodiče přivádí do nadšeného úžasu.
Nenarozené děti se už ve 26. týdnu umí smát, mrkat a plakat. Umožňuje to vidět čtyřřrozměrný ultrazvuk. Záznam z něj připomíná film - a budoucí rodiče přivádí do nadšeného úžasu.
Nejmodernější 4D ultrazvuk poskytuje detailní prostorové obrázky v reálném čase. Lze na něm zřetelně vidět i mimiku plodu. Neslouží ovšem jen pro potěšení maminkám, v první řadě jde o diagnostický přístroj, který umožňuje včas rozeznat, zda se plod dobře vyvíjí. Dokáže diagnostikovat i srdeční vady a může přispět k porozumění Downova syndromu. Informoval o tom zpravodajský server BBC.
Z blogu nadšeného táty
Tím, zda se miminko směje z opravdové radosti nebo jen podvědomě, si lékaři nejsou zcela jistí. Na budoucí rodiče, kteří jsou toho svědky tohoto okamžiku, mimika plodu však působí přímo okouzlujícím dojmem.
„Byl jsem fascinován tím, co dnešní moderní technika zvládne. Na monitoru jsem jasně rozeznával páteř, prsty rukou, hlavičku, zkrátka všechny důležité části do nejmenších podrobností. Pak jeden z pánů doktorů na mašině něco přepnul, a obraz se překlikl do onoho slavného 4-D. Vážení přátelé! Tohle se opravdu jen tak nevidí. V tu ránu jsem zíral na svého ještě nenarozeného potomka, jako by byl mezi námi a hmatatelný. Všechny detaily se ještě zostřily. Skutečná podoba toho, co Lu nosí v sobě. A podle gest bylo poznat, že bude kululump stydlivý po tatínkovi. Dlužno podotknout, že v čekárně jsme seděli od půl čtvrté do šesti. Ale stálo to za to," svěřuje se tatínek Amigo na svém blogu.
Nutno dodat, že pokud si rodiče přejí „filmový záznam" z dělohy jen pro vlastní potěšení, nepřijde to zcela levně. Pokud klinika tuto službu nabízí, což není zdaleka běžné, vyjde toto nadstandardní vyšetření a jeho záznam na 1000 až 2000 Kč.
Mrká a mračí se
Pozorování pomocí 4D technologie ukázala, že nenarozené děti začínají hýbat prstíky ve věku 15 týdnů, zívat v 18 týdnech a smát se, mrkat a plakat už ve 26 týdnu těhotenství. Co všechno umí plod?
Projevuje sací reflex, zatíná pěstičky a mračí se (13. týden), hýbe prstíky (15. týden), cucá si paleček (16. týden), zívá (18. týden), směje se, mrká, vypadá to, že pláče a může také dostat škytavku, jak se učí dýchat (26. týden).
Smích z radosti?
Miminka se po narození normálně nesmějí až do věku asi šesti týdnů. Donedávna proto převládal názor, že učí smíchu napodobováním matky. Londýnský porodník Stuart Campbell se však domnívá, že mimické pohyby provádějí děti v děloze jako přípravu na život po na narození.
„Tato zjištění mohou signalizovat klidnou bezproblémovou existenci plodu v děloze - v příkrém kontrastu s prvními týdny po narození, kdy dítě reaguje na cizí, nové prostředí," uvažuje Campbell. „S dvojrozměrným ultrazvukem můžete pozorovat, že se otáčejí oční bulvy, ale snímky pomocí nové technologie jasně ukazují, jak se otvírají oční víčka. A protože se plod nachází ve velmi tmavém prostředí, musí to být reflex. Miminka uvnitř dělohy provádějí dýchací pohyby, i když tam není vzduch, a mrkají, i když tam není světlo. Takže se zdá, že se takto připravují na život po narození." Smích však podle Campbella nemusí být přípravou na narození. „Co se skrývá za úsměvem, vědět nemohu, ale koutky úst se jim zvedají a tváře se vyboulují. Musí to být příznak spokojenosti," soudí.
Co si o tom myslíte vy? Prožívá miminko v děloze skutečné pocity, nebo jo jen příroda podvědomě připravuje na život mimo matčino tělo? Diskutovat o tom můžete pod článkem.
Vývoj plodu
- 8. týden: má téměř 3 cm, bije mu srdíčko, koná první pohyby
- 10. týden: tvoří se nosík, bradička a ušní lalůčky
- 11. týden: rostou základy zoubků a prstíčky srostlé blanami
- 14. týden: vyvíjejí se svaly
- 16. týden: vyvíjí se polykací reflex
- 19. týden: vyvíjí se sací reflex
- 20. týden: rostou vlásky
- 24. týden: vyvíjí se sluch
- 27. týden: otevírá oči
- 30. týden: vyvíjí se mozek
- 32. týden: umí dýchat
- 33. týden: rozlišuje tmu a světlo
- 38. týden: připravené k porodu