reklama

Měl by se vrátit matriarchát? Hlasujte!

Měl by se vrátit matriarchát? Toť otázka... Položili jsme ji třem mužům a třem ženám. Co jsme zjistili? Matriarchát už je tady! Víceméně. Někde. Možná.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Koperník byla žena! Einstein byla taky žena! A madam Curie Sklodowská taky, že?" Možná poznáváte známé hlášky ze slavného polského filmu Sexmise.

Odehrává se v postkatastrofickém světě, kde přežily jenom samé ženy - a náhodou také dva muži. A ti těm babám pěkně zatopí! Jak by to ale vypadalo, kdyby ženy skutečně začaly vládnout světu? Byli bychom na tom lépe, nebo hůř?
 
Měl by se vrátit matriarchát? Toť otázka... Položili jsme ji třem mužům a třem ženám. Co jsme zjistili? Matriarchát už je tady! Víceméně. Někde. Možná.

Petr, novinář, 45 let

Matriarchát přece existuje a vládne nám! Poslední nezlomný důkaz byly zveřejněné rozhovory Nečase s jeho dominou... Chlapi to mají tak, jak si to zařídí. A stejně tak ženské. Takže pokud to chlapům vyhovuje, tak proč ne. A naopak.

Čtěte také: Možná vyhyneme: Reprodukční strategie žen se mění!

Jak právě v těchto dnech potvrzují u soudu zveřejněné odposlechy v kauze Nagyová, v ČR jsme několik let docela drsný matriarchát měli. Akorát si deset milionů lidí myslelo, že je to vláda, zvolená v demokratických volbách. Kdyby byly odposlechy i v jiných domácnostech či na úřadech, možná bychom se dozvěděli, že matriarchát je mnohem rozšířenější, než si myslíme. Takže o žádném návratu nemůže být řeč.

Tomáš, knihkupec, 37 let

Matriarchát? Jasně, že by se měl vrátit! Doporučuji ustavit plné oficiální struktury. Hlavní českou matriarchou by mohla být paní Marxová-Leninová, má k tomu přirozený talent. Funkci matriarchy pro věci ozdobné by zase mohla vykonávat Lenka z Teska Arnoštová. Delší rokování by asi bylo potřeba k výběru matriarchy evropské, ale věřím, že by se Evropská komise nakonec konsensuálně dohodla na Conchitě Buřt.

David, ředitel firmy, 31 let

Společenský progres si automaticky žádá jisté zákonité změny, ať se nám líbí, nebo ne. Role žen i mužů v civilizovaném světě odrážejí společenské nutnosti. Byť jsou v historickém kontextu úsměvně, za pár stovek let se situace na planetě může radikálně změnit. Při novodobému stěhování národů se role ženy stane opět silnější, ale také více rodinnou, než je tomu dnes. Otec bude "hlavou" a tradičně finančním tahounem, když se však přitíží dětem? Povolá ženu. Matku! Chce-li muž rekonstruovat dům, ptá se ženy a  přizpůsobí se jejím potřebám. Tento matriarchát ve smyslu lásky matek a dětí bychom si měli pěstovat.

Víte to: Co je těžší: Živit rodinu, nebo se starat o děti?

Všude jinde bych nechal situaci na přirozeném běhu dějin. Co se týká genderových kvót, nejsem příznivec násilného umisťování žen kamkoliv jen kvůli pohlaví. Přijde mi na hlavu postavené, že kvalifikací k získání postu je vagína, nikoli penis. Něco jiného je ovšem dorovnávání platů - tam by mělo platit jednoznačně pravidlo unisex: Jsi schopný/á, dostaneš zaplaceno nehledě na pohlaví.

Andrea, překladatelka, 54 let

Za mě tedy NE! Možná ještě před pár lety bych odpověděla opačně. Ale s přibývajícími roky si - konečně! - začínám připouštět, že svět se neskládá jen z lidí, se kterými bych si postavila dvojdomek. Že ne všechny ženy jsou stejně milé, chytré, vzdělané a férové, jako moje kamarádky a kolegyně. Že spousta žen je přesně opačných...

Což samozřejmě platí i o mužích, ale tam se jisté "pnutí" předpokládá. Jak kvůli sexu, tak i kvůli oné zásadní jinakosti: Jsou přece z Marsu že? Pro mě je tedy svět v pořádku tak, jak je. No, možná bych ženám přidala trošku moci.

Magdalena, lékařka, 34 let

V rámci západní civilizace pro to nevidím důvod. Máme celkem solidní podmínky k tomu, abychom - pokud budeme chtít - vyrvaly "vládu věcí našich" chlapům z těch jejich neschopných pařátů a názorně jim předvedly, jak se to má dělat. Kupodivu se tak neděje - patrně to tedy má nějaký důvod. Buď tak nějak intuitivně tušíme, že bychom si o moc lépe nevedly, anebo na to prostě nemáme čas.

Doporučujeme: 3 zlatá pravidla ženské moudrosti: Proč je uctívat?

Osobně si troufám tvrdit, že bychom si nevedly lépe. Uvedu jeden příklad za všechny: Války. Všeobecně se předpokládá, že kdyby vládly ženy, byl by na světě mír. Ženy jsou nositelkami života, a tak je jen logické, že si ho také váží. No... Druhou stranou mince je fakt, že pokud někdo dokáže skutečně z gruntu a zplna hrdla nenávidět, a to tak přirozeně že až za hrob, jsou to opět ženy. Zkuste se jen podívat na ty postranní pohledy osazenstva veřejných sprch nebo šaten ve fitku, když vstoupí krásná, štíhlá osoba. Kdyby se očima dalo střílet, je nebožačka jako řešeto dřív, než za sebou stihne zavřít dveře.

Ne, rozhodně bych ženám vládu jen tak dobrovolně do rukou nevkládala! Až bude potřeba, ujmou se jí samy, obvykle ve chvílích apokalypsy. Dokážou si totiž snadno spočítat, kdy je možné se věnovat hloupostem, a kdy je životní nutností plodit a přežít - a také se do toho dokážou okamžitě pustit, hlava nehlava. Mají na to těla, mají na to pudy.

Dominika, podnikatelka, 29 let

Jistě, jen se podívejte, kam ten svět spěje... Odpovědnost za planetu? Nikoli - plundrování zdrojů. Demokracie a pokrok? Jedině, když se prosadí silou! Spravedlnost? Ani náhodou - urvi, co můžeš, bez ohledu na ostatní! Ochrana slabších? Nesmysl - každý přece sám svého štěstí strůjcem! Úcta k životu? Na co - vždycky nějaký ženský přežijou a s nima si uděláme nové děti!

Je vidět, že co člověk, to názor, i když většina mužů a žen je víceméně spokojena. Co si o tom všem myslíte vy? Měl by se vrátit matriarchát? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

20 jednoduchých způsobů, jak si zlepšit život

Čechy ožebračují vysoké daně, nestíhají na ně vydělávat

Matka prodala mé panenství. Za pár tisíc korun

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama