Mateřská je za pár šupů, ženy si ji zkracují
Od počátku tohoto roku začínají být znát dopady lednové úpravy legislativy v oblasti rodičovské dovolené. Ženy, které původně plánovaly tříletou rodičovskou dovolenou si ji zkracují a do zaměstnání se vracejí dříve než v předchozích letech.
Od počátku tohoto roku začínají být znát dopady lednové úpravy legislativy v oblasti rodičovské dovolené. Ženy si zkracují rodičovskou dovolenou a do zaměstnání se vracejí dříve než v předchozích letech.
Změny v čerpání rodičovského příspěvku umožňují matkám s malými dětmi, aby se vracely do práce až o dva roky dříve, než tomu bylo v minulosti. Dopady na rodinu jsou možná pro někoho sporné, nicméně z hlediska ekonomiky a také žen samotných hodnotí experti tento trend pozitivně. Pro zaměstnavatele i samotné matky to totiž znamená usnadnění návratu ženy do práce.
Mobilní peníze, snazší návrat
Podle lednové novely zákona může rodič nyní vyčerpat celých 220 tisíc korun rodičovského příspěvku nezávisle na délce času, který stráví na rodičovské dovolené. Cílem novely bylo podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR zvýšit flexibilitu při čerpání rodičovského příspěvku a usnadnit ženám návrat do pracovního procesu.
„V současné době se propaguje myšlenka dřívějšího návratu do práce. Velká část žen s malými dětmi se tak tomuto trendu spontánně přizpůsobuje. Změna je patrná zejména od lednových sociálních reforem," uvedla Jana Seemanová, právnička pracovně-právní poradny sdružení Aperio - Společnost pro zdravé rodičovství. „Mnoho žen se totiž obává, že se sníží jejich kredit zaměstnankyně, když budou s dítětem doma déle. Zároveň volí kratší dvouletou variantu rodičovské dovolené kvůli financím," vysvětlila Seemanová.
Co novela vlastně přinesla?
Lednová novela sjednotila maximální výši pro všechny varianty rodičovského příspěvku. Jednotný strop byl stanoven na 220 tisíc korun. Zatímco u dvouleté a čtyřleté varianty tak došlo ke zvýšení příspěvku o 4 tisíce korun, tříletá varianta o celých 16 tisíc korun klesla. Podle odborníků může mít právě tento krok za následek urychlení návratu žen s malými dětmi do zaměstnání. Snížení tříleté varianty rodičovského příspěvku totiž negativně dopadá na rodinné rozpočty a tlačí maminky k návratu do práce už po dvou letech.
A ty tak opravdu činí. „V posledních měsících registrujeme ze strany žen s malými dětmi zvýšenou poptávku po přivýdělku či zaměstnání na plný úvazek. Potřebují totiž vyrovnat finanční ztrátu, kterou utrpěl jejich rodinný rozpočet po lednových reformách," konstatuje Jaroslav Slavíček, jednatel společnosti DataLife, která se zabývá odborným poradenstvím v oblasti financí. „Rozhodli jsme se proto zahájit v červnu rozsáhlou informační a náborovou kampaň. Chceme pomoci ženám při hledání flexibilního zaměstnání, které jim zároveň dovolí péči o malé děti," doplnil Slavíček.
A co na to ženy?
Ministerstvo práce a sociálních věcí si dopad lednové novely pochvaluje. „Aktuální trend dřívějšího návratu žen do zaměstnání vítáme. Novelou zákona jsme se snažili přizpůsobit potřebám matek na rodičovské dovolené. Nyní mohou čerpání rodičovského příspěvku flexibilně přizpůsobit svým potřebám. To je podle nás krok, který ženám návrat do práce značně ulehčí," vysvětlil Petr Sulek z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
A jaká je reakce samotných žen? Liší se hodně podle jejich vzdělání a uplatnitelnosti na trhu. „Stejně jsem chtěla po dvou letech na mateřské nastoupit, lednová úprava mi to jen usnadnila," krčí rameny maminka Jitka, která pracuje jako vedoucí mzdového a personálního oddělení velké firmy, kde jí drží místo. „Mně ta úprava pěkně naštvala, přišli jsme o hodně peněz. Chtěla jsem zůstat doma s malou aspoň do tří let, ale takhle nevím, jestli si to budeme moci dovolit," kritizuje maminka Vlaďka, která pracuje jako prodavačka v oddělení lahůdek v pražském supermarketu.
Jak jste na tom vy, maminky, kterých se úprava přímo dotkla? Jaký máte názor na lednové změny? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.
zdroj: Aperio, DataLife
--------------------------------------------------------------------------------
Mateřské školy a jesle ve vašem regionu.