reklama
 

Vojačky kojí v uniformě: Skandál v US armádě!

Původně to byla úplně nevinná lokální kampaň Mom2Mom, která měla podpořit matky-armádní profesionálky na letecké základně v americkém Fairchildu. Jenže to by v ní nesměly na fotkách kojit ženy v uniformě…

Foto: brynjaphotography.com

Původně to byla úplně nevinná lokální kampaň Mom2Mom, která měla podpořit matky-armádní profesionálky na letecké základně v americkém Fairchildu. Jenže to by v ní nesměly na fotkách kojit ženy v uniformě…

„Pro spoustu lidí jde o zneuctění armádního stejnokroje, které je srovnatelné s vyměšováním. To je opravdu na pováženou. Chápu, že kálení na veřejnosti je nezákonné, ale kojení snad nikoli!" bránila v televizní debatě na NBC matka Crystal Scott, zakladatelka kampaně.

Kojení je nevinné!

„Nikdy jsme nechtěli propagovat, využívat nebo dokonce zneužívat uniformu pro svou propagaci. Naším cílem je podpořit kojící matky. Air Force naše fotky nikdy neschvalovala. Ty ženy prostě zrovna byly v armádě a kojily v uniformách své děti. Věříme, že jejich snímky pomohou všem ostatním maminkám," uvádí web Mom2Mom.

„Chtěla jsem zobrazit absolutní nádheru a nevinnost kojení, pohrát si s tím tvůrčím způsobem. Ale bylo jasné, že miminka jsou hladová. Jíst, jíst, jíst, křičela. Poprosila jsem proto jejich maminky, aby kojily tak, jak jsou zvyklé. Na žádném snímku úmyslně nepózují," popsala průběh práce autorka, islandská fotografka Brynja Sigurdardottir na svém webu. „Nikdy jsme nemysleli, že ta fotografie bude sdílená po celém světě. Nesnažili jsme se vyvolat pozdvižení, neúctu nebo pozornost. Prostě jsme ukázali dvě krásné ženy, které jsou ve vojsku a kojí své děti," dodala na Facebooku.

Uniforma vs. prsa

Půvabné na celé kauze je, že právě americká armáda ve snaze o zrovnoprávnění žen poskytuje už několik let kojícím matkám takové výhody, o kterých si ženy v civilu mohou nechat jen zdát: nenasazuje matky s dětmi do věku jednoho roku do zámořských misí, přestože plně pracují, vyčlenila pro ně regulérní přestávky v práci a poskytla jim dokonce „kojicí" místnosti, kde se mohou o své děti v soukromí postarat.

Na druhou stranu, vojenský stejnokroj je pro Američany, a pro americké vojáky zejména, symbolem přísné disciplíny. Nesmí v něm žvýkat žvýkačku, mít ruce v kapsách, za chůze telefonovat, jíst či kouřit, používat deštník jiné barvy než černé, držet se s někým za ruku, líbat či objímat - pokud právě neodjíždějí na misi nebo se z ní nevracejí. Voják navíc potřebuje neustále volnou pravou ruku, aby mohl zasalutovat.

„Příslušníci by měli dbát na své ustrojení a vzhled a předvádět profesionální obraz kdykoli jsou v uniformě," konstatovala v souvislosti s kauzou mluvčí letectva. Žádná pravidla o kojení v uniformě však neexistují, o tom se drsným skalním vojákům nezdálo ani v nejhorších nočních můrách. Konec konců, archetyp mariňáka je asexuální - a samozřejmě bez prsou

Terran Echegoyen-McCabe s rodinou

Kojit se má v soukromí!

Aféra rozdělila veřejnost a reakce jsou neuvěřitelně různorodé: od spontánní podpory až po tvrdou kritiku. „Tyto ženy jsou hrdé matky a hrdé vojačky. Myslím, že jejich fotka prestiž armády nesnižuje, ale naopak zvyšuje," uvedla v armádním časopisu Air Force Times veteránka Gina Holbrook Mitchell, která sloužila v Air Force deset let.

„Ty ženy vědí, k čemu se zavazují, když do armády vstupují. Ctít uniformu je součástí jejich závazku," argumentuje bývalý mariňák Roger. „K nošení stejnokroje patří odpovědnost. Ve vojenské uniformě byste se neměly částečně obnažovat z respektu ke své zemi," dodává matka-vojačka Tish.

„V uniformě bych prostě nekojila. Brala jsem si miminko do koupelny nebo do kanceláře - ne proto, že bych se styděla být mámou, ale proto, že armáda není civilní práce. Jsme válčící profesionálové," uvedla na webu breastfeedingincombatboots.com vysloužilá kapitánka námořní pěchoty. „Ženy před námi příliš tvrdě pracovaly, aby si získaly a udržely respekt mužských kolegů ve zbrani. Když letím do boje nebo na nebezpečnou misi, nechci, aby mě parťáci v duchu viděli s miminem u prsu. Chci, aby mě vnímali jen jako mariňáka."

A co seržantky Terran Echegoyen-McCabe a Christina Luna, které se nechaly při kojení v uniformě vyfotit? „Krmila jsem miminko leckde: na chodbě, v autě, v parku, v šatně. Myslím, že každá vojenská máma kojila i v uniformě. Jsem na tu fotku pyšná. Doufám, že povzbudí další kojící ženy, ať už jsou v aktivní službě, záloze nebo v civilu. Já sama bych klidně pózovala znovu. Kdyby nic jiného, aspoň to lidem ukázalo, jak dokážou být ženy multifunkční," uzavírá Terran, v současné době maminka na plný úvazek.

zdroj: facebook.com, brynjaphotography.com, internet

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama