reklama

Mateřská a rodičovská dovolená v roce 2015: Co se mění?

Jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou? Kolik dostanete? Kdy a na co máte nárok? Co se v zákonech změnilo? Nabízíme vám základní informace o mateřské a rodičovské dovolené v roce 2015.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou? Kolik dostanete? Kdy a na co máte nárok? Můžete si přivydělat? Může zůstat doma tatínek? Co se v zákonech změnilo?

Nabízíme vám základní informace o peněžité podpoře v mateřství (tzv. mateřská dovolená) a rodičovském příspěvku (tzv. rodičovská dovolená) v roce 2015.

Mateřská dovolená

Peněžitá podpora v mateřství je dávkou nemocenského pojištění. Platí tedy, že čím vyšší příjem žena má, tím vyšší mateřskou dostane. Žena na ni obvykle nastupuje okolo 7. týdne před termínem porodu. U jednoho dítěte trvá 28 týdnů, v případě narození dvou a více dětí 37 týdnů.

Čtěte také: Vyplatí se krátká, nebo dlouhá rodičovská dovolená?

Aby mohla žena mateřskou pobírat, musí být v posledních dvou letech před nástupem alespoň 270 kalendářních dní nemocensky pojištěna. Peněžitá pomoc v mateřství se potom počítá z redukce denního vyměřovacího základu ve výši 70 %.

Vyměřovací základ se u zaměstnaných žen počítá z předchozí hrubé mzdy, u OSVČ pak z měsíční platby nemocenského pojištění, a to za předchozích 12 kalendářních měsíců. Denní vyměřovací základ je podíl vyměřovacího základu a počtu dní v roce. Ten se ovšem dále redukuje a každý rok dochází ke změně. Od ledna 2015 se redukční hranice opět zvýšila, a to takto:

  • do 888 Kč se počítá 100 %
  • 1. redukční hranice: 888 Kč, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %
  • 2. redukční hranice: 1331 Kč, z částky nad druhou do třetí redukční hranice se počítá 30 %
  • 3. redukční hranice: 2662 Kč se už nezapočítává nic

Kolik tedy dostanete? Pro přibližnou představu nabízíme několik výpočtů pro zaměstnankyně:

  • mzda 16 000 Kč, mateřská 11 070 Kč
  • mzda 20 000 Kč, mateřská 13 830 Kč
  • mzda 28 000 Kč, mateřská 19 080 Kč
  • mzda 40 000 Kč, mateřská 24 060 Kč
  • mzda 80 000 Kč, mateřská 32 430 Kč

Doporučujeme: Pošlete ženy do práce už po roční mateřské, radí experti

Kdo nemá na mateřskou nárok?

  • studentky
  • podnikatelky neplatící dobrovolné nemocenské pojištění
  • ženy pracující na základě dohody o provedení práce s odměnou pod 10 000Kč měsíčně
  • nezaměstnané ženy

Při mateřské nemůže žena pracovat pro původního zaměstnavatele na stejné pozici, ze které čerpá mateřskou. Může však pro něj pracovat na základě jiné smlouvy nebo může pracovat pro jiného zaměstnavatele - v tom případě omezení nemá. Stejně tak může začít pracovat jako OSVČ. Podnikatelka je na tom hůř - ve výdělečné činnosti, ze které čerpá mateřskou, nemůže pokračovat. Může se však nechat během mateřské bez omezení zaměstnat.

Rodičovská dovolená

Rodičovský příspěvek navazuje na dobu po ukončení výplaty mateřské. Může ho také čerpat matka, která nemá nárok na mateřský příspěvek, otec nebo matka s otcem střídavě. Pro jeho přiznání totiž nerozhoduje příjem. Nárok na něj má každý, kdo se po celý kalendářní měsíc osobně stará o dítě.

Zasmějte se: Vydržel jsem na mateřské jen tři měsíce, píše tatínek

Výše rodičovského příspěvku je 220 tisíc korun. O délce čerpání rozhodují sami rodiče a lze pobírat až do tří let věku dítěte. Podle délky rodičovské dovolené se upraví měsíční výše příspěvku. Nesmí však být vyšší než 70 % předchozího výdělku a nesmí měsíčně přesáhnout 11 500 Kč. Abyste dostali plnou výši, musíte mít předchozí měsíční mzdu minimálně 16 500 Kč.

Pokud máte jak, vyplatí se k rodičovské dovolené jako přivýdělek činnost OSVČ. Ten totiž není limitován. Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší zdroj příjmů, takže při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ. Při práci pro stejného zaměstnavatele si však musíte sjednat jiný druh práce, než je uveden v původní pracovní smlouvě. Jedinou podmínkou je celodenní péče o dítě do věku tří let. Do věku dvou let může být dítě v jeslích maximálně 46 hodin měsíčně, u starších dětí už není žádný zákonný limit.

Po dobu čerpání rodičovské dovolené platí ochranná lhůta, kdy rodič nemůže dostat výpověď z práce. Pro důchodové účely se za náhradní dobu pojištění považuje péče o dítě až do čtyř let věku, na poslední rok však musí rodič dostat od zaměstnavatele neplacené volno. Neplatí však daň z příjmu a sociální pojištění.

zdroj: Portál veřejné správy, Finance.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Cena za práci na mateřské? 55 tisíc měsíčně!

Je mi čtyřicet, ale balím koloušky. No a?

Slavný šéfkuchař: Údělem žen není být kuchařskou hvězdou

reklama
Doporučené recepty
    reklama