reklama

Manželství je zase v módě. Jak si ho ale udržet?

Lidé zase objevují kouzlo manželství. Bohužel to ale nic nemění na tom, že konkrétně v Česku se každý druhý pár rozvádí. Přitom by stačilo jen překonat svoji lenost a více přemýšlet...

Foto: Isifa/Thinkstock

Lidé zase objevují kouzlo manželství. Bohužel to ale nic nemění na tom, že konkrétně v Česku se každý druhý pár rozvádí. Přitom by stačilo jen překonat svoji lenost a více přemýšlet...

Stále častěji se můžete v médiích setkat s nejrůznějšími studiemi, které potvrzují výhody, které může manželství přinést nejen vám, ale třeba i vašim dětem. Jednou z těch nejcitovanějších je ta, která zjistila, že lidé žijící v manželství jsou mnohem šťastnější, zdravější, pracovitější, dokonce žijí déle a vydělávají více než ti, kdo žijí single nebo takzvaně na hromádce.

Úspěšné děti se rodí po svatbě

Pokud máte děti, věřte, že na ně to, jestli jsou jejich rodiče sezdaní nebo ne, může mít velký vliv. Podle výsledků některých výzkumů bývají děti narozené v manželství zdravější a mají i lepší výsledky ve škole. U svobodných matek je dokonce vyšší kojenecká úmrtnost. Vliv na děti samozřejmě má i rozvod rodičů. Pokud se rozvedete, je mnohem pravděpodobnější, že se jednou rozvede i vaše dítě.

Uzavření manželství má ale ještě jednu nespornou výhodu. Je sice pravda, že se u nás polovina manželství téměř s jistotou rozpadne, jenomže nesezdané páry se rozchází ještě mnohem častěji. Sňatkem tedy přece jen snižujete riziko rozchodu

Pokud se navíc budete řídit několika chytrými zásadami, můžete zmíněné riziko úplně minimalizovat. Jak při své bakalářské práci, kterou nedávno citovaly Lidové noviny, zjistil student zlínské univerzity Petr Bracek, má dnešní rozvodovost přímou souvislost s konzumním způsobem života.

Partner není vysavač

"Naši předkové stokrát otočili věc v ruce, než ji shledali nepotřebnou. My nemáme čas přemýšlet nad tím, zda se vyplatí opravit porouchaný vysavač. A tak ho okamžitě vyhodíme a koupíme nový. Bohužel takto 50 procent lidí přemýšlí i nad svým manželstvím," píše Bracek.

Podle odborníků navíc málo přemýšlíme i nad tím, zda se opravdu vdát či oženit, a tak není divu, že spousta z nás toho rozhodnutí lituje klidně už pár týdnů po svatbě. Říká se "dvakrát měř a jednou řež" a před svatbou byste měli měřit alespoň desetkrát, než doopravdy říznete. 

Čtěte také: Čeho ženy po svatbě litují nejvíce?

Když už se ale přece jen rozhodnete, mějte na paměti, že svatbou péče o vztah nekončí, ale v podstatě teprve začíná. Obrovská spousta lidí si totiž vymění prstýnky a téměř okamžitě se přestane snažit. Jednoduše zleniví. 

"Často za mnou chodí úspěšní byznysmeni s tím, že tráví pět večerů v týdnu s milenkou, protože nemají důvod vracet se k manželce. Prý je to doma nudí a nic jim to nedává. Vždycky se jich ptám, co v posledním roce pro svoje manželství udělali. Odpověď je pokaždé stejná - nic," vypráví psychiatr Tomáš Rektor a dodává, že je to stejné jako když pěstujete rajčata - pokud vám jedno začne odumírat, také ho hned nevyhodíte, ale zkusíte ho přesadit, dopřejete mu nejrůznější hnojiva a doufáte, že se ještě vzpamatuje.

Zkrátka a dobře...

...soustřeďte se na svůj vztah a nenechte ho zevšednět. To, že se každé manželství časem stane jen zvykem, totiž rozhodně nemusí být pravda. Přesto ale počítejte s tím, že to, co vás na začátku děsně fascinovalo a imponovalo vám, časem zevšední a ztratí svůj punc novosti a originality. Naopak čím déle vztah potrvá, tím více si začnete všímat záporných věcí a vlastností. Zkuste se tedy radovat i z maličkostí, které pro vás váš partner dělá, aniž by musel. Připomínejte si jeho přednosti a ujišťujte o nich nejen sama sebe, ale i jeho.

Manželství - záruka životního štěstí

Jedině tak bude vaše manželství šťastné a vy budete moci využívat všech jeho zmíněných výhod, budete šťastní a spokojení. Manželství prostě není žásný přežitek minulé doby, ale naopak něco, co váš život může výrazně zkvalitnit. Přesně na to se už před šestnácti lety rozhodl poukázat Angličan Richard Kane a založil hnutí s názvem Národní týden manželství. 

Původně to měla být jen lokální iniciativa, pomocí níž chtěl Kane říct nahlas svůj názor, ovšem hnutí se stalo velkým hitem nejen v Británii, ale po celém světě. Dnes se tento "svátek" slaví už v devatenácti světových zemích, včetně České republiky, kde letos proběhl v polovině února. Kane tvrdí, že manželství je skvělým prostředkem k životnímu štěstí - stačí se jen trochu snažit. Kromě toho je jedním z těch, kteří odmítají, že by každý sňatek musel nutně vést k takzvanému vyhoření.

Kaneovy stránky mají téměř tři čtvrtě milionu fanoušků, kteří neustále přibývají. Trend rozvodovosti nebo života bez uzavření manželství tedy možná pomalu končí.

Je návod na šťastné manželství tak jednoduchý? A jde manželství zachránit i v případě hádek, které jsou na denním pořádku, při vzájemné alergii na toho druhého? Není nakonec lepší se rozvést či rozejít? Co si myslíte vy? Vyjádřete svůj názor v diskuzi pod článkem...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jste pořád jen milenkou ženatého muže? Změňte svůj osud

Mám dítě, můj život končí: Jak poznat poporodní depresi

Výchova asijských rodičů: Krutost a ponižování!

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama