reklama

Lékaři umí vybrat pohlaví dítěte. Zákon to ale zakazuje

Abychom byli přesní: Lékaři umí vybrat pohlaví dítěte v případě, že jde o umělé oplodnění. Zákon jim to ale zakazuje, pokud k tomu není vážný zdravotní důvod.

Foto: Profimedia.cz

Abychom byli přesní: Lékaři umí vybrat pohlaví dítěte v případě, že jde o umělé oplodnění. Zákon jim to ale zakazuje, pokud k tomu není vážný zdravotní důvod.

Při kontrole uměle oplodněných embryí lékaři zkoumají také pohlaví případného budoucího dítěte. Některé vážné genetické poruchy jsou totiž vázány na pohlavní chromozomy. U chlapečků jde o Duchenneovu muskulární dystrofii nebo Klinefelterův syndrom, u holčiček  o Turnerův syndrom.

Doporučujeme: Jak ovlivnit pohlaví dítěte při početí? Jde to!

Pokud je některá z těchto vad prokázána, vyberou lékaři k přenosu do matčina lůna embryo opačného pohlaví. Nesmí tak však učinit na pouhé přání rodičů. Důvodem jsou obavy ze vzniku genderové nerovnováhy.

Hrozí záplava chlapečků?

V zemích jako Čína, Indie nebo Vietnam ano. A nejde jen o hrozbu. Deficit žen se tam stává vážným sociálním problémem.

Potomci mužského pohlaví jsou totiž v těchto patriarchálních společnostech zejména u sociálně slabších vrstev alespoň nějakou zárukou, že se o své rodiče dokážou ve stáří postarat. Chlapečci jsou proto daleko žádanějším pohlavím než holčičky. Matky častěji podstupují interrupci, když čekají dceru a dokonce dochází i k vraždám novorozených dcer.

Čtěte také: Chci kluka, ale narodila se mi holka, co s tím?

V zemích Asie tak kvůli selekci pohlaví chybí podle odhadů OSN skoro sto milionů žen. Důsledkem toho nepřirozeného deficitu jsou jejich znásilnění a únosy, ale také celoživotní deprivace mužů, kteří vzhledem ke svým nuzným majetkovým poměrům nemají šanci získat manželku ani uspokojit přirozené sexuální potřeby.

Evropa je na tom jinak

V Evropě však podle některých odborníků podobný trend nehrozí, ani kdyby byl zákon mírnější. Lidé mají pro preference pohlaví u svého dítěte daleko různější důvody. Převažují mezi nimi ty osobní a týkají se obou pohlaví.

Mezi zastánce volby pohlaví rodiči patří profesor Stephen Wilkinson, který učí bio etologii na univerzitě v britském Lancasteru. "Lidé si často vybírají pohlaví svého dítěte na základě jejich individuálních rodinných podmínek nebo minulosti. Znám matky, které mají mnoho synů a touží po dceři. Kdybychom jim pomohli, mělo by to zásadní vliv na jejich další život. A já myslím, že bychom jim pomáhat měli, jestliže je to v našich silách, protože ony skutečně trpí," argumentuje.

Opačný názor zastává český gynekolog doc. MUDr. Tonko Mardešič CSc., vedoucí lékař pražského centra asistované reprodukce Pronatal. "Ze zákona není možná volba pohlaví embrya a já jsem přesvědčen, že je to tak dobře," tvrdí. Jaké jsou jeho argumenty a jak lze ovlivnit pohlaví embrya, se můžete podívat na Doctor TV:

Jaký je váš názor na možnosti, které soudobá medicína ohledně umělého oplodnění nabízí? Bude lépe, když se do toho nebudeme matce Přírodě plést? Nebo myslíte, že by lékaři měli vyjít rodičům vstříc a nechat volbu pohlaví dítěte na nich? Nebo by tato možnost vedla ke genderové nerovnováze i v naší civilizované Evropě, protože by byli chlapečkové žádanější? O tom můžete diskutovat pod článkem.

zdroj: Telegraph, YouTube

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Lze dětem utajit existenci pohlaví? Ve Švédsku ano!

Jak mluvit s dětmi, aby nás opravdu vnímaly

3 problémy kancelářských krys: Stres, zád, zápěstí

reklama
Doporučené recepty
    reklama