reklama

Krvácení v těhotenství a při porodu? Může jít o život!

Pohled na krev vždy vybudí adrenalin a krvácení v těhotenství dokáže nastávající maminku pořádně vyděsit. Někdy jde jen o zbytečný poplach, jindy může jít o život. Co by měly těhotné ženy vědět?

Foto: Isifa/Thinkstock

Pohled na krev vždy vybudí adrenalin a krvácení v těhotenství dokáže nastávající maminku pořádně vyděsit. Někdy jde jen o zbytečný poplach, jindy může jít o život. Co by měly těhotné ženy vědět?

"Ne každé krvácení v těhotenství znamená problém a ne každý problém v těhotenství se projeví krvácením. Přesto jej v žádném případě není radno podceňovat," vysvětluje MUDr. Radka Gregorová. "Neprodleně vyhledejte lékaře, zejména pokud je krvácení silné a spojené s křečí, trvá déle než 24 hodin, objevuje se nevolnost či mdloby, je doprovázené horečkou nebo má zesilující tendenci. Lehké krvácení či špinění konzultujte se svým ošetřujícím gynekologem nebo porodní asistentkou, i kdyby to mělo být jen pro klid duše."

Krvácení v těhotenství: Buďte ve střehu!

Krvácení v těhotenství se objevuje u poměrně velkého procenta těhotných - potrápí až třetinu z nich. Příčin přitom může být celá řada od neškodných až k těm závažným. Mírné krvácení nebo špinění v prvním trimestru někdy způsobuje uhnizďování embrya v děloze, tedy jev zcela přirozený a neškodný. Dalším viníkem slabého těhotenského krvácení bývá krevní sraženina mezi placentou a děložní stěnou nebo prasklá křehká cévka v okolí plodového vajíčka. V tomto případě obvykle zabere klidový režim, doplněný případně podpůrnými léky. 

Silné krvácení může být varovným příznakem mimoděložního těhotenství či samovolného potratu. Pokud se přidají bolesti či křeče v podbřišku, neprodleně jeďte do nemocnice, někdy se dá těhotenství včasným zásahem zachránit. Krvácení provází i syndrom mizejícího dvojčete. Tento druh spontánního potratu postihne pouze jedno embryo, zatímco druhý zárodek se udrží v děloze a nadále prosperuje. 

Dalšími závažnými problémy, které krvácení v pozdějších stadiích těhotenství ohlašuje, jsou špatné uchycení placenty v děloze nebo její předčasné odloučení. Obojí představuje vážné riziko pro dítě i matku a obvykle končí císařským řezem.

Krvácení při porodu? Problém!

Vcestné nebo předčasně se odlučující lůžko může mít za důsledek silné krvácení i při samotném porodu. Vcestné lůžko překáží při vstupu hlavičky do porodních cest. U předčasně se odlučující placenty nemusí síla krvácení odpovídat závažnosti stavu, protože krev se hromadí mezi stěnou dělohy a placentou a nevytéká jí tolik. Přesto je akutně ohrožen život matky i plodu: u miminka dochází k nedostatečnému zásobení kyslíkem, matka je ohrožena velkou ztrátou krve a šokem. Na místě je v tu chvíli akutní ukončení těhotenství, opět císařským řezem.

Krvácení po porodu: Doplňovat železo!

Silnější krvácení se může projevit, i když už je miminko na světě - pokud se neodlučuje lůžko nebo když v děloze zůstaly zbytky placenty. V takovém případně následuje operační zásah v anestezii, při kterém lékař dělohu vyčistí.

Slabší krvácení po porodu bývá důsledkem nedostatečného stažení dělohy. Řeší se podpůrnými léky a masáží. Při slabším krvácení se ženám podávají léky na posílení cévní stěny. Chudokrevnost, která nastává po velké ztrátě krve, se obvykle srovná transfuzí a zbytek doladí podávání železa ve formě tablet.

Vyděsili jsme vás? Nepodléhejte panice! Statisticky nejčastější je lehké, neškodné krvácení v prvním trimestru. Ostatní, děsivě znějící komplikace představují výjimečnou a nepříliš častou situaci. Co je důležité vědět: hodně krve na prostěradle vždy představuje důvod k rychlé cestě do nemocnice, zejména je-li spojeno s bolestmi a stahování dělohy!

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

První dítě měla v 50 letech: Porodila ho z lásky

Mateřské mléko do kávy? Proč ne!

Láska? Zapomeňte! Ze ženy dělají matku hormony!

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama