reklama

Kolik stojí mít dítě? Zhruba stejně jako rodinný dům

Investice do kočárku a postýlky je tou nejmenší, která vás v průběhu života vašeho dítěte čeká. Jak vysokou finanční rezervu je nutné si vytvořit například na studium?

Foto: Thinkstock

Pořídit si dítě je nákladné už na samém počátku. Tisíce korun utratíte nejenom za kočárek, ale i za základní výbavu. Finanční nároky navíc stoupají úměrně věku. V okamžiku, kdy dítě začne chodit do školy a vy mu chcete dopřát i volnočasové aktivity, nutně to bude mít vliv i na vaši peněženku.

Za malé děti v průměru utratíme kolem šedesáti tisíc ročně. V souvislosti s přibývajícím věkem musíme ale počítat i s nárůstem nákladů. Finanční poradkyně Daniela Kočí ze společnosti Partners proto radí vytvořit si pro takové případy dostatečné rezervy a v žádném případě neřešit situaci formou nevýhodné půjčky nebo úvěru.

Kolik si připravit a s jakými náklady počítat, pokud si plánujete pořídit potomka a chcete jemu i sobě dopřát klidné období bez finančních bouří?

Počáteční jednorázová investice

Na počátku je třeba počítat s jednorázovou investicí do základní výbavy. Kromě investice do kočárku, postýlky a dalších drobností, které dítě nutně potřebujeme, vynaloží domácnost do jeho tří let zhruba 120 tisíc (40 tisíc ročně).

"Samozřejmě to jsou průměrná čísla počítaje se standardním zbožím i tím, že matka převážně kojí. Pokud chcete svojí ratolesti dopřát něco dražšího, pak se náklady logicky zvýší," upozorňuje Kočí.

Rozpočet je navíc zatížen i odchodem matky, případně otce, na mateřskou dovolenou. Příjmy se sníží a rodičovský příspěvek, který je závislý na výši příjmu, je často slabou náplastí na rodinnou kasu. "Pokud nedosahuje příjem rodiny ani 2,4 násobku životního minima, lze zažádat o přídavek na dítě, případně o sociální příspěvek," radí Kočí.

Chcete spořit pro dítě? Zjistěte, co se vyplatí

Předškolní dítě už stojí průměrně okolo 65 tisíc ročně, pokud chodí do školky, tak se částka ještě o něco zvýší, jestliže volíme soukromá či speciální zařízení (například jazykové školky), měli bychom kalkulovat s větším finančním zatížením.

Ještě výraznější zátěží pro rodinný rozpočet přijde v okamžiku, kdy se z dítě stane školák. Přicházejí výdaje, na které si musíme zvyknout po celou dobu školní docházky, a to jsou kromě těch, které započaly už ve školce, především školní potřeby, ale také jízdné, mobilní telefon a někdy už i na prvním stupni počítač.

"Telefon je určitě pro klid rodičů a kontrolu nad potomky dobrou volbou, zvláště když do školy dítě dojíždí, ale s počítačem není třeba tak úplně chvátat, i když slýcháme od svých dětí, že ho mají všichni ve třídě a že ho nutně potřebují, aby byly on line na úkoly," dodává Kočí. 

Zapojte je do rodinného rozpočtu

Ať už s koupí počítače odoláte nebo ne, měli by si děti uvědomit, že nic není zadarmo. Od patnácti let je dítě dostatečně vyspělé na to, aby samo vědělo, jak těžké je vydělat si peníze.

Vhodné je potomka vtáhnout do zákulisí rodinného rozpočtu. "Není dobré ho izolovat od finančních záležitostí rodiny. Ideální je třeba i zajistit mu nějakou brigádu, za kterou si koupí to, na co v rodinném rozpočtu nezbývá a na čem se společně rodina dohodne," dodává Kočí.

Už jen protože střední škola podle rodičů, kteří si dělají přesnou evidenci, vyjde minimálně na dva tisíce měsíčně. Kolik stojí student záleží nejvíce na výběru školy a jeho mimoškolních aktivitách, které mu dopřáváme už od základky. Pokud chodí pravidelně třeba třikrát týdně na tenis, hodiny a vybavení jde měsíčně rovněž do tisíců korun.

Diplom není zadarmo

Pokud má dítě ambice jít po střední škole dál, znamená to dalších x let ho podporovat. Záleží na tom, zda zvolí (nebo spíše rodiče) soukromou či veřejnou vysokou školu. Soukromé školy jsou financovány ze svých vlastních zdrojů a tak "školné" nebývají zrovna zanedbatelné částky.

Ale ani na veřejné vysoké škole, která je financována převážně ze státního rozpočtu, se nevyhneme dalším výdajům. Už samotná přihláška stojí peníze. Poplatek je na jednotlivých školách různý, většinou se však pohybuje okolo pěti set korun.

"Student si podá několik přihlášek a tak zaplatí okolo dvou tisíc a to ještě není ani přijat. Ne všichni mají školu v místě bydliště a ne všichni 'přespolní' získají k ubytování kolej, za kterou se platí v průměru 2500 měsíčně. Dojíždění pak stojí kromě peněz hlavně drahocenný čas," dodává Kočí.

Další suma je za skripta, za něž vydávají studenti zhruba deset tisíc ročně. Nutno je také připočítat stravu a nějaké kapesné, které v tomto věku už nebývá úplně nízké.

Finanční úlevu poskytují stipendia. Ta mohou dostávat studenti za vynikající studijní výsledky, za vynikající vědecké, výzkumné práce nebo také v případě tíživé finanční situace rodiny na ubytování.

Od kolébky do dospělosti za milion a půl?

Sečteno a podtrženo, pokud budeme počítat standardní délku studia pro magisterský obor pěti let a dobu strávenou ve škole 10 měsíců na veřejné vysoké škole, náklady se nám budou pohybovat okolo čtvrt milionu korun, než přinese naše úžasná ratolest domů "diplom". A to jsme počítali náklady pouze na studia. Dítě od kolébky k diplomu nás stojí zhruba milion a půl, a to samozřejmě v běžných relacích.

"Dítko tedy není 'levná' záležitost, a pokud mu budeme chtít dopřát všechna ta vzdělání a věci, o kterých byla řeč, nejlepší je se na to připravit dopředu a neřešit to potom nevýhodnými půjčkami a podobně. To by nás akorát mohlo přivést do zbytečných stresů a starostí," uzavírá.

Podle odborníků je proto nejlepší se dopředu připravit a ideálně dítěti spořit už od narození. Jak vhodně investovat s přihlédnutím na váš rodinný rozpočet poradí finanční odborníci.

reklama
Doporučené recepty
    reklama