reklama

12 knih, díky kterým budete chytřejší

Rádi byste působili sečtěle, ale nemáte kdy číst? Vyhraďte si čas alespoň na několik knih, díky kterým budete zase o něco vzdělanější.

Foto: Profimedia

Umět se zapojit do diskuse v jakémkoliv oboru by chtělo mnoho z nás. A aby se nám to skutečně podařilo a získali základní znalosti z historie, ekonomie, psychologie ale i kultury můžeme se řídit návodem amerického serveru Businnes Insider.

Pokud se ho budete držet a sem tam beletrii vyměníte za knihu ze seznamu, podaří se vám ve společnosti zazářit.

1) George Orwell – 1984

Řada z nás si tuhle knihu přečetla v rámci povinné četby. A pokud tomu tak není, měli byste to napravit. Britský novinář a spisovatel Goerge Orwell ho napsal v roce 1948 a předpovídal v něm, jak to bude vypadat v roce 1984. Británii v osmdesátých letech si představoval jako totalitní stát, který svým občanům nakazuje nejenom, co mají dělat, ale i co si mají myslet.

2) Harry Potter – Kámen mudrců

Pokud jste ještě nečetli Harryho Pottera a kámen mudrců nebo žádnou z šesti knih série, napravte to. Knihy jsou totiž všeobecně chváleny a miliony lidí na celém světě je mají rádi.

3) J.R.R. Tolkien - Společenstvo prstenu

Epický příběh anglického filologa J.R.R. Tolkiena s největší pravděpodobností znáte díky filmovému zpracování Petera Jacksona. Stejně tak by ale měl příběh o boji dobra se zlem zaujmout místo ve vaší knihovně.

4) Deník Anny Frankové

Nebaví vás knihy o druhé světové válce? Pak bude příběh třináctileté dívky, která se spolu s rodinou ukrývala během nacistické okupace Nizozemí, dobrou volbu. Díky této knize získáte lidštější pohled na tuto část historie.

5) John Heileman a Mark Helperin - Prezidentské volby

Díky knize dvou politických reportérů se podíváte do zákulisí amerických prezidentských voleb. Mimochodem právě teď velmi aktuální téma. Kniha je považována za nejpřesnější vylíčení volební kampaně, která se konala v roce 2008. Rovněž podle ní bylo v produkci HBO natočeno stejnojmenné televizní drama.

6) Charles Darwin - O původu druhů

Kniha o evoluční teorii znamenala doslova revoluci ve vědě a stala se základním kamenem moderní biologie. I přesto, že Darwinovu teorii neuznáváte, neměla by na vašem seznamu chybět.

7) Stephen Hawking - Stručná historie času

V populární knize, která vyšla v roce 1988, se od věhlasného fyzika a kosmologa dozvíte něco o cestování časem nebo o vzniku vesmíru.

8) Robert M. Pirsig - Zen a umění údržby motocyklu

Tato kniha v sedmdesátých letech vzbudila doslova zemětřesení a to na literární, filosofické, ale i vědecké scéně. A pokud vás filosofie nebaví, nebo se jí obáváte, pak je tato publikace pro vás správnou volbou. Prostřednictvím cestovního deníku se v ní totiž blíže seznámíte s metafyzikou.

9) Wiliam Shakespeare - Romeo a Julie

Základní osnovu díla znají víceméně všechny, a protože se na něj velmi často také odkazuje populární kultura, je dobré ho znát detailněji.

10) Walter Isaacson - Steve Jobs 

Biografie spoluzakladatele počítačové firmy Apple Stevea Jobse je založena na osobních pohovorech s jeho kolegy, rodinou a přáteli. Díky nim poznáte nejenom jeho život ale i náhled do světa technologií.

11) David McRaney - Nejste tak chytří, jak si myslíte

Ne úplně lichotivý název knihy by vás v žádném případě neměl odradit. Po jejím přečtení totiž pochopíte, jak moc vás ovlivňují základní psychologické principy, aniž to vnímáte. Zároveň díky ní odkryjeme 48 způsobů, kterými nás mozek běžně klame.

12) Dale Carnegie - Jak získávat přátele a působit na lidi

Tato příručka je už desítky let světovým bestsellerem. Naučí vás poznat, jak správně jednat a zacházet s lidmi. Pokud se budete řídit návody, které přináší stanete se oblíbenými vždy a všude. 

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama