Kolik berou učitelé? Je to moc, nebo málo? Hlasujte!
Tráví s dětmi mnohdy víc hodin než rodiče. Rozhodují o jejich budoucnosti. Přesto mají učitelé kromě vysokoškolského titulu jen jedinou jistotu: Kvůli své profesi se budou z hlediska příjmů pohybovat na samém chvostu společnosti.
Tráví s dětmi mnohdy víc hodin než rodiče. Pokud jsou skutečně dobří, mohou budoucnost vašich potomků výrazně ovlivnit k lepšímu, ti špatní ji naopak zahazují.
Přesto mají kantoři kromě vysokoškolského titulu jen jedinou jistotu: Kvůli své profesi se ocitnou z hlediska příjmů na samém chvostu společnosti. Peníze dělají z učitelů opovrhované proletáře a staví je do nedůstojného postavení. Potvrzují to i statistiky.
Doporučujeme: České školství očima americké matky
Platy učitelů jsou ve srovnání s ostatními vysokoškolskými profesemi ostudně malé. Průměrný učitel bere okolo 25 000 Kč hrubého, zatímco průměrný vysokoškolák vydělává přes 42 000 Kč. Mezi zeměmi OECD je na tom s penězi hůř už jen Island, Maďarsko a Slovensko.
Učitelé dostanou přidáno!
Naposledy to tvrdil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Učitelé by měli stejně jako ostatní státní zaměstnanci dostat přidáno 3,5 %, což činí v rozpočtu školství 2 mld. Kč. Více peněz by měli dostat hlavně zkušení kantoři.
Kolik takoví lidé berou? Většinou patří do dvanácté platové třídy, takže jejich základní hrubá plat se pohybuje okolo už zmíněných 25 000 Kč hrubého. Pokud dostanou přidáno, mělo by to být zhruba o tisícovku. Pomůže to?
Z vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců jsou na tom učitelé jednoznačně nejhůř. Zkušený kantor má v Praze zhruba poloviční plat než vysokoškoláci ostatních profesí. Možná i to byl důvod, proč pražský magistrát schválil v květnu letošního roku rozdělení celkem 134 milionů korun pro školy zřizované Prahou a téměř 73 milionů korun pro zařízení zřizovaná městskými částmi.
Peníze by měly být rozděleny mezi učitele a ostatní školské pracovníky do konce října. V průměru to vychází asi 23 000 korun na jednotlivce, přičemž o konkrétní částce pro každého pedagoga zvlášť budou rozhodovat ředitelé škol. Jenže podobné prohlášení už tu bylo několikrát.
Sliby, chyby!
"Podle toho, co říkají politikové veřejnosti, bychom se nejspíš měli topit v penězích. Škoda, že to není vidět na mé výplatní pásce," stěžuje si zkušený kantor Jindřich Vobořil, který učí angličtinu na pražském lyceu. Po dvaceti letech praxe je jeho čistý plat přibližně 19 500 Kč.
Čtěte také: Nevzdělaní rodiče plodí nevzdělatelné děti!
"Že dostaneme přidáno jsem slyšel už třikrát. Můj plat přitom za posledních tři roky nominálně klesl víc jak o tisíc měsíčně - co jsem dostal přidáno na základním platu, musela ředitelka omezit na odměnách, protože celkem měla škola na výplaty méně peněz," vysvětluje.
Není divu, že je k propagované odměně poněkud skeptický. Přesto rozhodnutí pražské radnice ukazuje cestu. Pokud učitelé slíbenou odměnu opravdu dostanou, jejich plat se alespoň na chvíli přiblíží republikovým průměrům vysokoškoláků. Alespoň za jeden měsíc.
Učitelé, na žebrotu?
Ale... Jednorázová odměna je jistě příjemná a její výše znatelná, nejde však o systémové řešení. Když platy učitelů zásadně nevzrostou, budou i nadále na pedagogické fakulty chodit většinou lidé, kteří by v konkurenci na jinou vysokou školu neuspěli. A pokud zůstane kantořina pouhou volbou z nouze, její reputace ani úroveň se nezlepší.
Jde o krátkozraké uvažování politiků? O jejich neúctu ke vzdělání, které si lze v ČR snadno podvodně koupit? O přesvědčení, že stačí vydělat dost peněz, aby svým dětem zaplatili kvalitní vzdělání, nebo aspoň titul, pokud je učení nebaví? Ale co se "zbytkem" národa? Bude se jim chtít žít s ostatními v nevzdělané zemi?
Co si myslíte vy, naši čtenáři? Jsou učitelé důležití? Nebo je nová doba už zase tak moc nepotřebuje? A kolik by měli brát? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
"Samolibý" učitel? Co dělat, aby vám zobal z ruky!