Koktá vaše dítě? Začněte s terapií včas!
Koktavost je jedna z nejtěžších poruch komunikace. Včasná terapie v dětství může ovšem tuto vadu řeči zmírnit nebo úplně odstranit
Koktavost je jedna z nejtěžších poruch komunikace. Včasná terapie v dětství může ovšem tuto vadu řeči zmírnit nebo úplně odstranit.
Co vlastně koktavost způsobuje, se dodnes nepodařilo přesně určit. Zřejmě se jedná o kombinaci více faktorů, dědičností počínaje, různými vnějšími podmínkami konče. Některé dítě může mluvit plynule a začne zadrhávat nebo koktat ze dne na den, jinému se potíže s řečí postupně zhoršují. Někdy může být spouštějícím momentem smutná nebo i radostná událost.
Jak vadu řeči zvládat
Proto není ani tak důležitá příčina, ale faktory, jež koktavost u dítěte vyvolají či zhoršují. Metody, jak poruchu odstranit, se dají počítat na stovky, ale žádná univerzální neexistuje. Proto pokud vaše dítě zadrhává, neodkládejte návštěvu logopeda. Dobrá zpráva pro vás: polovina dětí se vyléčí do půl roku, až 80 % dětí začne mluvit plynule do sedmi let.
Kolem třetího roku věku dítěte se začíná bohatě rozvíjet slovník dětí a zde mohou právě vznikat první potíže s plynulostí řeči. Většina dětských lékařů tyto první varovné signály bohužel přehlíží. V některých případech je příčinou psychika dítěte. Pak pomáhá rodinná terapie, která by měla být součástí logopedické péče. Důležité je nepřipomínat dětem, že koktají. Rodiče často dělají chybu, že dítě opravují, dokončují za něj věty nebo chtějí, aby větu opakovaně řeklo správně. Chtějí mu pomoci, ale je to špatně. Dospělí většinou spěchají, dítě se zasekne a pocit, že musí vše říct rychle, mu ještě víc znemožní se vyjádřit.
Varovné příznaky
- mnohočetné opakování prvních hlásek, slabik, částí slov
- změny ve výšce hlasu (s opakováním začátků slov výška i hlasitost hlasu stoupá)
- křečovité napětí ve tváři, na krku i hrudi
- různé pohyby rukou, nohou i celého těla
- nekontrolovatelný pohyb rtů a jazyka
- vkládání nepatřičných slov i vět do plynulé řeči
- prodlužování hlásek nebo napínání hlasu
- viditelný zápas s řečí, vyhýbání se určitým slovům či hláskám
- potíže s pravidelným dýcháním při mluvení
Nejvíce pomohou rodiče
Důležité je období před nástupem do základní školy a samotná školní docházka. Dítě musí reagovat na změnu prostředí, jsou na ně kladeny povinnosti. Tady je důležitá i podpora ze strany učitele. Základem ovšem bude pomoc rodičů a odborníků - ve spolupráci s psychologem by rodiče měli nacvičovat zvládnutí základních stresových situací: nákup v prodejně, nedorozumění s kamarády, zkoušení před tabulí. Rodiče mohou střídat role a psycholog radí, jak situaci zvládat. A v neposlední řadě je třeba podporovat sebevědomí dítěte. Můžete mu říci, že tímto problémem trpěli lidé odnepaměti, zmiňoval se o ní třeba Aristoteles. Koktalo mnoho slavných lidí: třeba Winston Churchill nebo Charles Darwin.
Co konkrétně pomáhá?
- klidné domácí prostředí
- trpělivost: nepopohánějte potomka v řeči ani ho neokřikujte, nedokončujte za něj věty ani myšlenky
- pomalost: mluvte s dítětem klidně, nezahrnujte ho otázkami
- pozornost: věnujte mu ji, když na vás mluví, obohacujte jeho slovní zásobu a komunikační dovednosti
- takt: nenechte známé, aby vaše dítě v řeči přerušovali
- pozitivní motivace
- vaše podpora
- vhodná strava: vynechejte příliš energetickou stravu jako kakao nebo čokoláda
zdroj: moje-klinika.cz