Kila jako na houpačce početí nesvědčí
Velmi vysoká či naopak výrazně nízká váha u ženy mohou nepříznivě ovlivnit šanci na těhotenství. Ještě horší je, když hmotnost kolísá mezi oběma extrémy.
Velmi vysoká či naopak výrazně nízká váha u ženy mohou nepříznivě ovlivnit šanci na těhotenství. Ještě horší je, když hmotnost kolísá mezi oběma extrémy.
Příčinou je především hormonální nerovnováha, ke které v obou případech často dochází.
Více kil, více testosteronu
Ženy s nadváhou nebo obezitou nezřídka vykazují zvýšenou hladinou mužských pohlavních hormonů, takzvaných androgenů. V důsledku hormonálních změn, ke kterým vlivem zvýšeného množství tukové tkáně v organismu ženy dochází, potom neprobíhá správně ovulace. A bez ní nedojde k uvolnění zralého vajíčka.
Doporučujeme: Dokdy se stát matkou a kdy už je to nezodpovědnost?
Nejenže mají obézní sníženou šanci na otěhotnění, hrozí jim také častěji potraty, komplikace během těhotenství (preeklampsie, těhotenská cukrovka, zvýšený krevní tlak) a císařský řez při porodu.
Plod potom bývá častěji postižen vývojovými vadami a odrůstající dítě obezitou. Zhubnutí - zejména u velmi silných žen - pak významně zvýší šanci na přirozené otěhotnění.
I podvýživa bývá problém
Podobně jako nadbytečná kila, také prudký pokles váhy může narušit reprodukční mechanismy. Příčinou je opět hormonální nerovnováha, která rozhodí menstruační cyklus s důsledky podobnými jako při nadváze.
Ať už jsou příčinou chyby ve stravování nebo jde o vážnější poruchu příjmu potravy chyby v dosavadním stravování, vždy bude dobré vyhledat radu odborníka.
Jak se tedy stravovat?
Přiměřeně! Strava by měla tělo zásobit potřebnými živinami a být především vyvážená. Ideální je vyjít z potravinové pyramidy a respektovat přitom glykemický index potravin. Můžete zkusit i mírnou detoxikaci organismu, která přispěje ke zdravějšímu genetickému základu budoucího miminka.
Čtěte také: Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!
Je dobré rozšířit jídelníček o kyselinu listovou a jiné vitaminy B: B6 pomáhá udržet rovnováhu hormonů, pozitivně ovlivňuje růst, vývoj a dobrý fyzický i psychický stav organismu, B9 (kyselina listová) podporuje růst a krvetvorbu, snižuje vznik různých dětských defektů v prenatálním období a B12 podporuje správný vývoj organismu.
Kyselinu listovou obsahuje zelená listová zelenina, brokolice, květák, růžičková kapusta, zelený hrášek, zelené fazolky, okurky, chřest, vaječný žloutek, špenát, sója, borůvky. Vhodnou stravou je i meloun, pivovarské kvasnice, luštěniny, grapefruit, rozinky a pšeničné klíčky.
Tělu také prospěje doplnění vitaminů D a E, minerálů a prvků (vápník, zinek, selen, železo) i omega-3 mastných kyselin, klidně ve formě potravinových doplňků.
Čemu se vyhnout?
Samozřejmostí je vynechání alkoholu a cigaret, o drogách ani nemluvě. Vyhýbejte se sladkostem a tučným, přesoleným jídlům z fastfoodů. Omezte kofein v podobě kávy, čaje i čokolády - byla totiž vysledována souvislost mezi ním a nízkou porodností.
Nevhodné jsou též potraviny s vysokým obsahem vitaminu A ve formě retinolu - třeba játra. Nepřehánějte to ani s tučnými rybami, které mohou obsahovat dioxiny a polychlorované bifenyly.
Ale hlavně - nejdůležitější je na početí nemyslet! Jinak může psychika rozhodit i dobře nastartovaný organismus a celou snahu zničit. Milování by vždy mělo vycházet z přirozené potřeby, ne ze zoufalé snahy počít, teprve potom bude tělo fungovat tak jak má.
zdroj: Zenska-neplodnost.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Babské rady: K dítěti pomůže ananas a grep