reklama

Kdy syn potřebuje víc tátu než mámu?

Maminka je dlouhou dobu - někdy až moc dlouhou - pro muže první ženou na světě. Jsou ovšem situace, kdy chlapečkové potřebují daleko víc tátu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Maminka je dlouhou dobu - někdy až moc dlouhou - pro muže první ženou na světě. Jsou ovšem situace, kdy chlapečkové potřebují daleko víc tátu.

V období puberty se kluk potřebuje přestat držet máminých sukní a vyrazit na vlastní cestu životem. A kdo jiný by se měl stát jeho průvodcem do světa dospělých mužů než otec?

Sebevíc skvělá maminka je totiž "jen ženská": nemůže chlapečka naučit čurat vestoje, fandit fotbalu, hokeji a F-1, zatloukat hřebíky, holit se, prát se nebo koukat po holkách. A i když se o to pokusí, nebude to prostě ono. Chlapec potřebuje vzor. Mužský vzor.

Co dělá z kluků muže?

Koho chlapci během dospívání nejvíce potřebují? Nejsou to kamarádi, byť si to často myslí. Není to máma, a dokonce ani počítač. Je to táta.

Doporučujeme: Matkám vstup zakázán! Co chlapečky naučí jen tátové?

"V době dospívání potřebuje kluk opouštět svět matky a vydávat se samostatně do světa s pomocí otce. Kontaktem i konfrontací s ním, a posléze i s jinými muži, si vytváří vlastní představu o mužích a mužských kvalitách. Není náhoda, že mnoho problémových puberťáků je v kontaktu s otcem méně, než by potřebovali," konstatuje Michal Vybíral, psychoterapeut a lektor seminářů o klukovské agresi a spoluzakladatel Ligy otevřených mužů.

Už jsem dospělý!

Většina primitivních společností, ale také křesťanská Evropa uváděla chlapce do dospělosti přechodovým rituálem. Jak je tomu dnes? Můžeme za vstup do dospělosti považovat vyfasování občanky nebo získání řidičáku? Či snad začátek sexuálního života? Nikoli. Soudobá kultura podobný obecně respektovaný zlomový rituál postrádá.

"První sex i řidičák jsou jistě součástí dospívání, ale dospělost nezaručují. Stávání se dospělým probíhá jako dlouhodobý proces zrání, který nemá jasný konec. To přináší mnoho těžkostí. Dospívající prožívá velkou nejistotu: jednou se s ním zachází jako s klukem, jindy jako s dospělým, to všechno často bez ohledu na věk," podotýká Michal Vybíral.

Dospělost chlapcům nezaručí žádný rituál, pravěký ani středověký. Přechodné období jim však mohou usnadnit společné akce s otcem. Fyzické i psychické nesnáze během dobrodružné cesty, moment uznání od mužů, vedení otevřených rozhovorů, sdílení mužských témat, to všechno je cestou, která pomáhá dospívajícím vpřed. V tom nemůže jakkoli milovaná máma tátu nikdy nahradit.

Dospělost je jinde

Ani společné mužské aktivity ovšem nejsou samospasitelné. Ty pomohou naznačit směr, skutečná dospělost má však spoustu dalších mezníků, které jsou společné oběma pohlavím: Finanční samostatnost, odstěhování od rodičů, vlastní rodičovská role... Dá se říci, že zkušenosti, které nás posunují dál, sbíráme vlastně po celý život.

Skutečná psychická dospělost - mužů i žen - se vyznačuje přijetím svobody a odpovědnosti za své činy, postoje a hodnoty, za svůj styl života a jeho prožívání. Ne všichni k ní dospějí, a u každého to trvá jinak dlouho.

Nebo se mýlíme? Co považujete ze hranici dospělosti vy? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj: ilom.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Holčičí trauma: Dědím oblečení po starší sestře!

Můj muž je prudič! Trpí tím celá rodina

Mladý pár si sám postavil krásný dům jen za 2,5 milionu


reklama
reklama
reklama