reklama

Kde sehnat spolehlivou chůvu a kolik bude stát?

Vaše batole - nejkrásnější na světě - už brzy oslaví druhé narozeniny. Je prostě úžasné, ale vy čím dál víc cítíte, že potřebujete chvilku také jen pro sebe. Dítě rozhodně nechcete dát do jeslí, a tak začínáte přemýšlet o chůvě - žádný velký rozmar a luxus, prostě někdo spolehlivý, kdo na prcka dohlédne třeba dvě dopoledne v týdnu. Jak na to?

Foto: Isifa/Thinkstock

Své dítě ještě nechcete dát do školky, ale občas potřebujete volný den. Přitom byste byla ráda, aby na prcka dohlédl někdo spolehlivý. Začínáte se rozhlížet po chůvě.

Vaše batole - nejkrásnější na světě - už brzy oslaví druhé narozeniny. Je prostě úžasné, ale vy čím dál víc cítíte, že potřebujete chvilku také jen pro sebe. Vyrazit za kulturou, popovídat si s kamarádkou nad sklenkou vína, protáhnout tělo ve fitku, oprášit angličtinu na hodinách konverzace… Jenže, tatínek přes týden živí rodinu, babička ještě pracuje nebo má své zájmy a vám nemá kdo pohlídat. A tak začínáte přemýšlet o chůvě - žádný velký rozmar a luxus, prostě hodná teta, která se o vaše batole postará třeba dvě dopoledne v týdnu. Jak na to?

Na kolik to vyjde?

Nebojte, nezruinuje vás to. Chůvu si nepořizují jen rodiny s vyššími finančními příjmy, ale také mnoho maminek, které prostě nemají nikoho, kdo by za ně zaskočil. Pokud si paní na nárazové hlídání najdete sami, vyjde vás přibližně na okolo 100-150 korun na hodinu. V tomto případě doporučujeme bedlivě si chůvu "proklepnout". Ideální je, když vám ji doporučí někdo ze známých.

Čtěte také: Kam odložit dítě aneb Hlídání, když prostě nestíháte

Oslovíte-li agenturu, bude si účtovat přirážku a dostanete se zhruba na cenu 120-180 korun na hodinu podle toho, jaké vzdělání chůva má a co všechno může nabídnout. Víte ale, že za paní na hlídání ručí profesionální společnost. Ceny hlídání se liší také podle toho, v jakou denní dobu chůva hlídá: po desáté večerní a za noční hlídání, případně o víkendech či svátcích si připlatíte. Na druhou stranu, jste-li stálými zákazníky, můžete u některých agentur čekat slevu až 10 %.

Některé pražské agentury:

Buďte opatrní!

Pořídit dětem paní na hlídání není jen tak. Než k tomuto kroku přistoupíte, snažte se o ní získat co nejvíc informací. Údaje z občanského průkazu představují minimum. Nechcete přece, aby to nejcennější, co doma máte (a zbytek domácnosti vlastně také), měla na starosti paní bez vztahu k dětem, nervní důchodkyně, nezkušená studentka, která bude vysedávat u kafe a cigaret, nebo dokonce vyšinutá psychopatka (nebojte, tady už trochu přeháníme - to je spíš zápletka na horor - nicméně...).

Měli byste proto raději chůvě položit co nejvíc otázek a dobře sledovat, jak bude reagovat. A vůbec nebude hloupé, když se budete referovat u předchozí rodiny. Můžete také chůvu přijmou na zkoušku a pozorovat její chování ve všech možných situacích: jak dokáže řešit spory, jestli umí naslouchat dětem, rozumně vysvětlit, proč se něco nesmí.

Na co se ptát?

  • Vzdělání: Diplom z univerzity (zejména plzeňské) ještě neznamená, že je paní chytrá, hodná a má vztah k dětem. Pokud ale slečna studuje třeba speciální pedagogiku, dá se čekat, že má o děti doopravdy zájem a že s nimi už do kontaktu přišla.
  • Povolání: Informujte se o tom, jakou práci dotyčná vykonává a nebojte se zeptat, co jí na ní vadí nebo se jí naopak líbí. I tyto odpovědi mohou být velmi cenné. Uděláte si obrázek o jejím vztahu k lidem vůbec.
  • Zkušenosti: Rodiče mají někdy strach z mladých slečen, ale pokud narazíte na studentku, která tráví léto jako vedoucí na dětských táborech anebo vede nějaký kroužek, máte vyhráno. Důležité je ovšem také vědět, jak staré děti chůva hlídala. Může skvěle zabavit osmileté dítě, ale pokud potřebujete hlídat pětiměsíční mimino, je to trochu rozdíl.  
  • Rodinný stav: Má potencionální chůva děti? Čemu se společně ve volném čase věnují? Když se mile rozpovídá a s velkým zaujetím bude vyprávět, jde o tu správnou osobu. 
  • Bydliště: Nikdy nevíte, co se může stát a jestli nebude potřeba chůvu vyhledat. Proto si pečlivě zapište veškeré údaje z občanského průkazu včetně jeho čísla. 

Na co byste se ještě ptali vy? Hlídá někdo občas děti vám, nebo byste je cizímu člověku rozhodně nesvěřili? Diskutovat můžete pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nesnesitelná tchyně? Oddělte ji pevným plotem!

Máma zabila autistického syna, nesnesla jeho utrpení

Recepty: Omáčky, dipy i tatarka od Pohlreicha

reklama
reklama
reklama