Kauza: Nechceš mléko ve školce, musíš k doktorovi?
Mléko patří k nejdůležitějším složkám lidské výživy. Jak ho však do dětí dostat? A kolik?
Mléko patří k nejdůležitějším složkám lidské výživy. Jenže jak nutit mléko předškolákovi, když mu prostě nechutná? Určitě ne násilím.
Nehledě na to, že ani výživoví odborníci nejsou ohledně odpovídajícího množství mléka zcela zajedno.
Bez vápníku, o holi
Osteoporóza se stává civilizačním onemocněním. Jedinou účinnou prevenci představuje dosažení maximální kostní hmoty v mládí a její minimální odbourávání v dospělosti.
Doporučujeme: Je mléko v krabici vlastně mléko? A máme ho pít?
Pro vytvoření a udržení kostní hmoty je důležité, aby se do ní u 5-6letých dětí denně uložilo 100 mg vápníku, v pubertě dokonce čtyřikrát víc. Mléko a mléčné výrobky při tom hrají zásadní roli. Měly by tvořit asi 10 % příjmu potravin, tedy dvě až tři porce denně. Spotřeba mléka a mléčných výrobků je přitom v ČR pod evropským průměrem.
"Je třeba zvýšit konzumaci mléčných výrobků s nižším obsahem mléčného tuku, a to především kysaných mléčných výrobků, které jsou důležitým zdrojem vápníku," konstatuje MUDr. Petr Tláskal, CSc., předseda Společnosti pro výživu.
Když nevědí ani odborníci...
Podle odborníků z iniciativy Skutečně zdravá škola je však ve školním stravování mléka příliš. Navrhují proto některá výživová doporučení změnit. "Česká potravinová pyramida nebyla roky aktualizována. Její doporučení se zakládají na dřívějších tvrzeních o potřebě omezovat příjem tuků, o nezbytnosti jíst maso a pít mléko a o nadhodnocování významu polysacharidů," konstatují. Doporučují proto mimo jiné:
- snížit množství bílkovin a přesunout jejich poměr od živočišných (a tedy i mléka) k rostlinným,
- snížit doporučované množství mléka a sjednotit dvě kategorie mléko a mléčné výrobky do jedné,
- nabízet výběr minimálně ze dvou jídel, přičemž jedno jídlo splňuje podmínky pro stravu bezmasou a/nebo bezmléčnou,
- doslazované nápoje nahradit nápoji neslazenými.
Maminky konspirují…
"Jak funguje mlékárenská lobby, jsem pochopila, když náš Martin nastoupil do školky. Jídelníček se ve státních školkách totiž řídí spotřebními koši, které reflektovaly realitu v dobách, kdy se bojovalo o zrno a v Rusku rozdojovali kozly. Do plachet jim mocně duje právě mlékárenská lobby. Aby ne, zajišťují jí pravidelný odbyt výrobků. Navíc školka v rámci dodržení spotřebního koše vyfutruje potomka zbytečným cukrem a barvivy z mléčných příchutí," napsala nám s nadsázkou maminka, která si nepřála sdělit své jméno.
Čtěte také: Mléko: Škodí, nebo prospívá?
Změnili jsme i jméno jejího syna, který chodí do pražské mateřské školky Mírového hnutí v Donovalské ulici, i když se "provinil" jen tím, že prostě nerad mléko. A maminka se ho zastává: "Člověk nebyl míněn jako konkurence nebohých telátek u vemen kravek. Jako nedělá mléko dobře ježečkům, jako nedělá dobře koťátkům, tak - překvapivě - nedělá dobře ani malým dětem. Jenomže kam by se s takovou dostala naše mlékárenská lobby? A tak se vůči starostlivým rodičům - alternativcům přitvrdilo," popisuje.
"Školka od nás nyní vyžaduje doklad lékaře, že dítě není schopné přijímat mléko. Nesmí být starší jednoho roku. Jinými slovy: Milý rodiči, pro potvrzení si půjdeš každoročně. S tím, že si lékař za zbytečně zdržující administrativu samozřejmě nechá zaplatit," dodává.
Mléko není povinné!
Kromě množství mléka určeného tzv. spotřebním košem se mohou školky, základní a střední školy navíc přihlásit do programu Mléko do škol, dotovaného Evropskou unií. Probíhá tak, že výrobce mléka a mléčných výrobků podá žádost Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu, pod jehož správou jsou pak produkty směrovány k dětem.
Podle vyjádření tiskového oddělení ministerstva školství jde o program zcela dobrovolný. "Přihlášení jednotlivce není povinné, může si sám určit četnost dodávek," uvedlo na dotaz magazínu Žena.cz ministerstvo.
Snažíme se mléko nabízet
"Děti mléko všeobecně moc nechtějí. Pokud ho nedostávají doma, odmítají ho i ve školce," popisuje problém ředitelka zmíněné školky Mírového hnutí Mgr. Hana Lisecová Zimová. Právě tam Martin chodí. Problém je ovšem trochu složitější.
Zaujme vás: Děti a kravské mléko? Ano, ale nepřehánět
"S dítětem, které nepije mléko, pracujeme individuálně. Jestliže tomu nebrání závažné zdravotní problémy, snaží se mu paní učitelky mléko nabídnout, aby alespoň ochutnalo. Ale rozhodně ho do něj nikdo nenalévá trychtýřem. Několikrát to zkusíme, a když dítě odmítá, tak mu mléko nenutíme," konstatuje.
Školka také hledá k samotnému mléku rozumné alternativy. Děti běžně dostávají kupované mléčné výrobky, v kuchyni se připravují pokrmy s mlékem, jež jsou pro děti přijatelnější než mléko samotné: tvarohové a sýrové pomazánky, omáčky, polévky.
Ředitelka Zimová se zastává i spotřebního koše, který byl podle ní v "poslední době několikrát přezkoumáván odborníky na správnou výživu". K iniciativě "Mléko do škol" se však její školka nepřihlásila, aby děti neměly mléka ve stravě zbytečně moc.
Potvrzení od lékaře chceme, ale...
Pravdou je, že školka skutečně požaduje potvrzení od pediatra, že dítě nemůže pít mléko. "Jde o to, že se mléko nejen pije, ale přidává se do spousty jídel. Pokud by dítě mělo závažný zdravotní problém, potřebuje speciální stravu," objasňuje Mgr. Hana Lisecová Zimová.
Základem je ovšem vždy dohoda s rodiči. Jestliže si to rodiče nepřejí, jejich dítěti nebude mléko nabízeno. "Každý má možnost individuálního řešení problému přímo se mnou. Proč ona maminka nepřišla a nezeptala se?" ptá se ředitelka.
Nakonec to tedy vypadá, že "alternativní" maminka i paní ředitelka jsou na jedné lodi. Mléko ve školce povinné není. Možná se liší jen v názoru, zda ho děti nedostávají moc. A na to neumí s jistotou odpovědět ani odborníci.
Jak vidíte "mléčný" problém vy? Vychází program "Mléko do škol" vstříc mlékárenské lobby bez ohledu na moderní zásady zdravé výživy? Nebo jen prozíravě chrání zdravé kosti dětí a budoucích dospělých?
O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
5 nejděsivějších míst v ČR: Tam děti rozhodně neberte!
Potravinová pyramida: Tajemství zaručeného hubnutí