reklama

Jste těhotná? Jak to poznáte už za pár dnů

Těhotenství může být i nevítané. Co když selhala antikoncepce? Pokud ano, jak se to pozná?

Foto: Isifa/Thinstock

Těhotenství může být i nevítané. Co když selhala antikoncepce? Pokud ano, jak se to pozná?

Jde opravdu o "jiný stav". V těle probíhají dramatické změny, které lze při troše pozornosti dobře rozpoznat. Jsou však velmi individuální, nemusíte je pociťovat všechny a mohou mít také odlišné příčiny.

Všechno je jinak

Typické příznaky těhotenství vyvolávají hormonální změny. Nepodceňujte ty následující, zejména, je-li jich víc najednou.

  • Vynechání menstruace: nejznámější projev těhotenství. Pokud se menstruace opozdila už o dva týdny, máte důvod k pochybám. Někdy se mohou objevit bolesti v podbřišku, vyvolané růstem vaziva, které drží dělohu.
  • Nucení na zvracení a zvracení: Nevolností trpí v těhotenství velká část žen, a nemusí být vždy jen ranní. Po prvním trimestru obvykle ustoupí.

Těhotenství je pro ženu přirozenější než nebýt těhotná. Více se dozvíte ZDE >>

  • Citlivost prsou: Objevují se pocity tlaku, plnosti nebo pálení, mohou vystoupit růžové a modré žilky. Tmavne také oblast kolem bradavky (dvorec).
  • Časté močení: V těle matky dochází k velikému prokrvení orgánů a tkání pánve. Zvětšující se děloha tlačí na močový měchýř, který se snaží vyloučit i malé množství moči.
  • Zácpa: problémy mívá až polovina žen. Hormony, které se mají za úkol uvolnit svalstvo dělohy, uvolňují také svalstvo střev a tím jejich pohyb zpomalují. Zpomaleným pohybem se ze stravy vstřebává více vody a stolice je proto hutnější. Rostoucí děloha navíc stlačuje střeva a konečník, čímž se vyprazdňování ještě víc zpomaluje.
  • Únava: Metabolismus těhotné ženy pracuje mnohem rychleji. Tělo spotřebuje na růst embrya spoustu energie, která pak mamince chybí. Může dokonce docházet ke krátkým přechodným ztrátám vědomí. 
  • Změny pigmentace: Může se objevit linka od stydké kosti k pupíku i skvrny na obličeji. Je to způsobené melanotropinem, který se během těhotenství vylučuje ve větším množství. Kvůli zvýšené tvorbě estrogenu se mohou objevit takzvané pavoučí žilky. Těhotné ženy trpí více na akné.
  • Změny chuti a čichu: I věci, které dříve nevadily, mohou způsobovat problémy. Máte čich jako ohař a navíc velmi vybíravý. To, co vám dřív vonělo, může být nepříjemné až ke zvracení. Stejně se změní i chutě.
  • Prudké změny nálady: Budete mít chuť desetkrát denně brečet, nebo se naopak smát nahlas. Je to normální.

Ani test není jistota

Některé nastávající maminky pocítí, že je něco jinak už v prvních dnech, jiné svůj stav poznají intuitivně, další si toho všimnou třeba až ve třetím měsíci... Bříško mají stále stejné, ranní nevolnosti žádné, a pokud je menstruační cyklus nepravidelný, nepředstavuje signál ani vynechání menstruace. Nejlepší je proto sáhnout po těhotenském testu, jenž je běžně dostupný ve všech lékárnách.

Domácí těhotenský test reaguje na přítomnost hormonu zvaného lidský choriový gonadotropin (hCG) v moči nebo v krvi. Jestliže test vyšel negativně a menstruace pořád nikde, rozhodně jděte na gynekologii. Test totiž nepředstavuje sázku na jistotu. Tu poskytne pouze ultrazvukové vyšetření. Nehledě na to, že opoždění menstruace může signalizovat i jiné zdravotní problémy.

zdroj: Babyweb.cz, mamavit.cz, mojebetynka.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rodit ženy musí, ale do porodů nemají co mluvit!

Vážné varování: Nesahejte těhotným na břicho!

Diagnóza z jazyka je snadná

reklama
reklama
reklama