reklama

Jste hubení, nebo tlustí? K otěhotnění pomůže mléko

Máte velkou nadváhu, nebo naopak o hodně kilo méně? A přitom plánujete potomka? Měli byste upravit jídelníček, protože podvýživa i nadváha komplikují plodnost. A týká se to i mužů!

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte velkou nadváhu, nebo naopak o hodně kilo méně? A přitom plánujete potomka? Měli byste upravit jídelníček, protože podvýživa i nadváha komplikují plodnost. A týká se to i mužů!

S přáním otěhotnět naráží zhruba 15 párů ze sta na zdánlivě neřešitelný problém. Často jsou na vině ženské obtíže související s menstruačním cyklem, ty trápí až polovinu žen. Ale problémy s váhou se odrážejí i na potenci mužů. Přirozenou cestou, jak jim předcházet, je na dostatečný příjem mléka a mléčných výrobků. V čem konkrétně mohou pomoci?

"Tyto potraviny pozitivně působí na organismus při úpravě plodnosti u žen obézních i s podváhou. Zároveň zmírňují premenstruační syndrom a příznivě ovlivňují plodnost u obézních mužů," vysvětluje dietoložka Karolína Hlavatá.

Doporučujeme: Cvičením ke snadnému otěhotnění!

Poruchy plodnosti: čím dál častější

Množství poruch plodnosti roste takovou měrou, že už se dá mluvit o civilizační chorobě. Souvisí to samozřejmě i s odkladem mateřství na vyšší věk. A také s neodpovídající vahou, ať už je ručička příliš vysoko, nebo nízko.

Plodnost je optimální při normální hmotnosti. V pásmu nadváhy klesá stejně jako při podváze. Základem léčby neplodnosti je v tomto případě úprava tělesné hmotnosti. A je to léčba účinná: již úbytek o 5-10 % zvyšuje šanci na početí.

Když má žena podváhu

Při nadváze jsou nezbytnou součástí redukční diety mléčné výrobky. Jde totiž o zdroj kvalitních bílkovin, které mají velkou sytící schopnost, snižují glykemický index potravin a pomáhají udržovat vyrovnanější hladinu krevního cukru. Chrání také aktivní svalovou hmotu a zabraňují poklesu bazálního metabolismu. A jsou zdrojem vápníku, jenž mírní pocit hladu. Takže když zařadíte do svého jídelníčku dostatek mléčných výrobků, budete mít menší hlad, lépe spalovat tuky a zachovávat svaly.

Mléčné výrobky také podporují organismus při léčbě syndromu polycystických ovarií (hormonální porucha, způsobená endokrinní nerovnováhou), bolestivé menstruaci a zřejmě fungují i jako prevence nádorového onemocnění prsu.

Když kilogramy chybí

Nejen nadváha, ale i podvýživa komplikuje možnost otěhotnět. Tělesná hmotnost a procenta tělesného tuku jsou totiž rozhodující faktory pravidelné menstruace a plodnosti. Při poklesu množství tuku v těle pod 22 % se u většiny žen objeví nepravidelná menstruace. K poruchám menstruačního cyklu dochází také při rychlé redukci tělesné hmotnosti o 10-15 %.

Podvyživené ženy mají nízké hladiny folikulostimulačního hormonu, luteinizačního hormonu, estradiolu a leptinu v krvi. Nízká hladina estrogenů navíc zvyšuje riziko dalších zdravotních komplikací (osteoporóza, onemocnění srdečně cévního systému). Takže i v případě podváhy je třeba normalizace tělesné hmotnosti.

Muži a plodnost

Otěhotnění je automaticky spojováno se ženami. Muži jsou však příčinou neplodnosti páru ve 40-50 % případů. Muži s nadváhou nebo podváhou mají totiž nižší koncentraci a počet spermií než muži s normální tělesnou hmotností.

Vysoké i nízké hodnoty BMI snižují počet kvalitních spermií. Příčinou neplodnosti u obézních mužů je endokrinní dysbalance - zejména nižší hladina testosteronu a zvýšené hladiny estrogenů. Léčba neplodnosti spočívá stejně jako u žen v redukci tělesné hmotnosti omezením kalorického příjmu a zvýšením fyzické aktivity. Výzkumy u zvířat naznačují, že k početí napomáhá i vápník, jehož spotřeba se v posledních okamžicích před oplodněním prudce zvyšuje, protože spermie potřebují energetickou bombu k průniku do vajíčka.

zdroj: bileplus.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Porod do vody: Jak probíhá a jaká má rizika

Točit porod na video je mimo mé chápání, říká porodník

Manželka mě nechce u porodu: Prý se mi zhnusí

Jak zajistit plodnost?

  • pravidelnou pohybovou aktivitou
  • vyváženou pestrou stravou s dostatkem bílkovin, zeleniny a ovoce
  • dodáváním zinku (tmavé maso, mléko, mořské plody)
  • dodáváním selenu (ořechy, vnitřnosti, mořské ryby)
  • dodáváním kyseliny listové (listová zelenina)
  • dodáváním vitaminu D (pozitivně ovlivňuje tvorbu pohlavních hormonů)
 


 

reklama
Doporučené recepty
    reklama