reklama

Jen matka a kamera: Plánovaný porod bez asistence

Podívejte se na porod tak, jak doopravdy vypadá: plný námahy, bolesti, křiku, ale i smíchu a nekonečné, s ničím nesrovnatelné radosti.

Foto: YouTube

Neasistovaný, ale plánovaný s veškerou možnou přípravou. Takhle rodí přírodní kmeny.

Podívejte se na porod tak, jak doopravdy vypadá: plný námahy, bolesti, hlasitých vzdechů a křiku, ale i smíchu a nekonečné, s ničím nesrovnatelné radosti.

Už nikdy!

Odvážná maminka se jmenuje Taylor a je jí 24 let. Má už tříletého syna Alvera, a tak si na troufla na druhý porod u sebe doma. Syna Klyda přivedla na svět zcela sama. Porodní asistentka, která u porodu byla přítomná, vůbec nezasahovala.

Doporučujeme: Video: Utekla před doktory rodit venku,ve tmě na kamení

Prcek byl přitom pořádný cvalda, s porodní váhou novorozence 4,4 kg se maminka doopravdy zapotila. Při porodu se projevuje úplně přirozeně. "Můj bože, to bolí!" naříká, když se hlavička dere ven. Padne i peprná nadávka, ale ani jednou nezapláče. A mezi vzdechy bolesti nechybí ani smích.

"Už nikdy!" zapřísahá se s úlevným smíchem ve chvíli, kdy mimino vyklouzne. Vzápětí na to zapomene. "Dítě, to je moje dítě!" křičí opilá štěstím, když se novorozeně v její náruči poprvé nadechne a rozpláče.

Takto porod doma vypadá:

Chci rodit doma!

"Kdyby byl přístup v porodnicích nejen čistě lékařský, ale také osobní, většina žen, které o domácím porodu uvažují, by to ani neudělala. Pokud ale znají porodnici jako místo, kde se s nimi nikdo pořádně o ničem nebaví nebo straší maminky tím, co se všechno může pokazit, dělají spoustu nadbytečných úkonů, odnášejí miminko po porodu na separované oddělení či  jsou tam prostě jen protivné sestřičky a lékaři, tak rozumím těm ženám, že to nechtějí podstupovat a zvažují porod v domácím prostředí," konstatuje maminka Jarka v diskuzi o domácích porodech na Babyweb.cz.

Čtěte také: Třetina zásahů u porodu je zbytečná, říká primář

"Zasahujeme do fyziologie porodu, říkáme, kdy žena má a nemá tlačit, poutáme ženy na nepohodlná křesla, která jsou výborným pomocníkem ke zhoršení průchodnosti porodních cest," doplňuje ji maminka Veronika. Sama napříště uvažuje o tom, že bude rodit doma. "Čeho se bát? Pokud si žena věří, nemá vážnější zdravotní komplikace a nechá své tělo pracovat, pak je na domácím porodu paradoxně nejhorší přístup okolí," dodává.

Proč doma nerodit

Nemá tak úplně pravdu. Při porodu se vždycky něco může pokazit na poslední chvíli, a pak zákrok lékaře dokáže zachránit život. Proto je daleko rozumnější variantou přirozený porod, který už dnes nabízejí některé české porodnice. Nastávající maminky v nich najdou podmínky srovnatelné s domácími včetně soukromí, ale přitom mají v dosahu první pomoc pro případ, že by se něco nedařilo.

Inspirovala vás přesto galerie k úvahám o domácím porodu? Tak se nad tím raději ještě zamyslete...

foto: YouTube

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Porod ve vaně: S placentou jsme žili 5 dní

Video: Domorodý porod v džungli, přirozený jako dýchání

Ohrožuje porodnictví budoucnost lidského druhu?

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama