reklama

Je těžší vychovávat holku, nebo kluka?

Mozek kluků a holek se už od narození vyvíjí odlišným způsobem. A z toho pramení i rozdílné výchovné problémy.

Foto: Thinkstock

Pohlaví jsou si v civilizované společnosti rovna. Ale to neznamená, že je jejich chování stejné. Kdepak! Mozek kluků a holek se už od narození vyvíjí odlišným způsobem. A z toho pramení i rozdílné výchovné problémy.

Co všechno se tvrdí o rozdílech ve výchově pohlaví: Holčičky bývají citlivější a rozumnější, ale také malichernější a hádavější. Kluci jsou agresivnější a méně poslušní. Ale též méně komplikovaní při komunikaci. Je to pravda?

Něco z toho ano. Obecně platí, že s kluky se víc potrápíte v dětství, zatímco holčičky vám dají zabrat, když odrůstají. Nemusí to být pravidlem, neboť každé dítě je jiné, nicméně některé věci jsou pohlavím opravdu vrozené.

Kdybych tak měla holčičku, aneb Trápení s kluky

Kluci bývají bezprostřednější a impulzivnější než holky, snadněji se rozčílí a déle jim vztek vydrží. Mají větší sklony k samostatnosti a méně se lekají. Jsou agresivnější, raději riskují a víc si věří: "Světe, tady jsem, rozdáme si to!" Největší službu jim prokážete, když je necháte poznávat.

Čtěte také: Sebestřední spratci aneb Špatné konce liberální výchovy

Dům plný testosteronu se projevuje neustálým soupeřením, křikem a šarvátkami. V domácnosti, kde vyrůstají kluci, se prdění, krkání a další tělesné zvuky považují za dobrou zábavu a záchodový humor představuje vítané rozptýlení. Když už jsme u té toalety: Jen těžko se tam dostanete. Bude totiž pořád obsazená. Trochu pomůže, když klukům všeho věku v oné místnosti zakážete číst. A to jsme se ještě nedostali z problému prkýnka: Nahoře, nebo dole? Jestli chcete předejít, naučte chlapečka už odmalička čurat vsedě.

Mluvení jde chlapečkům hůř. Mají chudší slovník a s vyjadřováním pocitů to není žádná velká sláva. Sotva z nich vymámíte slovo, hlavně v pubertě. Mají také méně citlivý sluch a kratší dobu udrží oční kontakt. Důsledky jsou pro výchovu jasné: komunikační problémy. Všechno budete muset opakovat několikrát.

Zato s klukem nejspíš nebudete řešit módu. Troje džíny a trika, v zimě ještě bundu - hotovo. Žádné dohady ohledně barvy punčocháčů nebo sukýnky. Kluci také obvykle vděčně zhltnou, co se jim předloží, jen když toho je hodně. Zejména v pubertě, kdy se promění doslova ve žrouty, kteří dokážou vyluxovat ledničku na posezení.

Já se z té holky zblázním, aneb Proč jsou kluci lepší

S malými holčičkami se dá vyjít snáz. Za­tím­co kluci se orientují spíš na činnost, holky jsou víc zaměřené na mezilidské vztahy. Dřív a lépe mluví, mají citlivější sluch a lépe si vykládají neverbální signály. Jsou proto poslušnější.

Doporučujeme: Návod na štěstí: Nejspokojenější rodiny mají 2 dcery

Pěstování sociálních kontaktů představuje velkou část jejich duchovního světa. U školaček budete v jednom kuse poslouchat, kdo co řekl, proč je na někoho naštvaná, koho miluje... A připravte se na přehnané emoce, někdy závist nebo dokonce slzičky.

Děvčátka jsou lepší v jemné motorice. Šikovněji zacházejí s hračkami, dřív se naučí jíst příborem. Motorický náskok si zpočátku udrží i ve škole, což se projeví hlavně při psaní.

S lety se však situace mění. V důsledku patriarchálních tradic si holčičky přestávají věřit. Mají podvědomou snahu zalíbit se, takže často potlačí svá přání a touhy, aby potěšily okolí. Je proto třeba přistupovat k nim mírněji. S kritikou opatrně, naopak je po­vzbuzujte a chvalte, aby získaly více sebevědomé a neměly strach z rizika.

V jídle bývají holčičky vybíravější a v oblékání marnivější. Důležitou součást sebevědomí u nich představuje vzhled. Vzhledem k povrchnímu kultu mládí a krásy je třeba cíleně vyrovnávat sociální tlak na dokonalé tělo a klást při výchově důraz i na hlubší hodnoty.

Máte s výchovou stejné zkušenosti? Nebo se úplně liší? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Výchova asijských rodičů: Krutost a ponižování!

Posmrtné zkušenosti: Existuje nejen nebe, ale i peklo!

Poznáte otravu z hub? Příznaky, prevence a rady!

reklama
reklama
reklama