Jaké kroužky dítěti vybrat? A kolik je už moc?
Aby děti dobře zvládaly školní povinnosti, musí mít čas jak na své kroužky, tak i na neorganizovanou činnost. Nezapomínejte, že i běhání s dětmi před domem je důležité!
Aby děti dobře zvládaly školní povinnosti, musí mít čas jak na své kroužky, tak i na neorganizovanou činnost. Nezapomínejte, že i běhání s dětmi před domem je důležité!
Volný čas strávený spontánně s kamarády uvolní přebytky velké dětské energie a stres. Zároveň se při něm dítě samo učí sociálním dovednostem, které mu nemohou dát rodiče: najít a obhájit si osobní postavení v kolektivu. Úplně jinak se totiž formují vztahy ve škole mezi spolužáky, na kroužku mezi lidmi podobných zájmů či v partě mezi vrstevníky. Dítě zaujímá v různých sociálních skupinách úplně jiné role - a všechny ho formují pro další život.
Činorodost, ale i soukromí
Často je to právě zájmová činnost, která ovlivní budoucí výběr střední školy nebo zaměstnání, jindy zase příklad kamaráda ze sousedství nebo obdiv k oblíbenému učiteli. Je proto třeba zachovávat rovnováhu mezi časem povinně stráveným učením, časem vyhrazeným volitelným, ale také organizovaným aktivitám a časem tráveným podle vlastní libovůle.
Nezapomínejte také na to, že dítě potřebuje i chvilku klidu a soukromí na vlastní odpočinek. A v neposlední řadě byste si měli najít na sebe čas v rámci rodiny! Je toho docela dost, že?
Vyhovte hlavně dítěti!
Je dobré, když děti odmalička navštěvují nějaký zájmový kroužek. Od druhého školního stupně by si pak měly v rámci volnočasových aktivit rozšiřovat znalosti v konkrétních oborech. Samozřejmě musíte vybrat činnost, která dítě opravdu baví a hlavně - která mu jde.
Fakt, že maminka odjakživa toužila být baletkou, ji rozhodně neopravňuje k tomu, aby nutila dceru bez pohybového talentu dřít na parketách před zrcadlem holubičky a rozštěpy! Také intelektuální tatínek a nadšený modelář by měl překonat předsudky vůči uřvaným fanouškům Sparty a umožnit sportovnímu synovi fotbalové tréninky - a je úplně jedno, jestli na ně chce kluk chodit kvůli spolužákům, nebo protože ho fotbal opravdu baví (samozřejmě ta lepší varianta).
Zaměstnat, ale nepřetěžovat!
Ideální harmonogram neexistuje. Každé dítě je jiné: má vlastní nadání, zájmy, potřeby. Jedno dává přednost sportu, hudbě či malování, další nejraději běhá s kamarády venku, třetí zase těžko odeženete od počítače. Hledejte proto rovnováhu.
Mějte na paměti, že prvotní jsou školní povinnosti. Optimální je, aby děti ve volném čase navštěvovaly podle náročnosti jeden až dva, maximálně tři zájmové obory. Například aby se věnovaly nějakému sportu a zároveň navštěvovaly jeden technický nebo estetický kroužek. Musíte vzít v úvahu i náročnost zvoleného oboru: je rozdíl, když potomek jednou týdně maluje v kroužku, nebo musí každý den hodinu cvičit, aby mohlo s úspěchem navštěvovat hodiny houslí! Přetížené a přeorganizované děti se pak nesoustředí ani na jednu činnost a mohou mít problémy i při vyučování ve škole.
zdroj: ddmtyn.cz
Čtěte více: V Olomouci si můžete vybrat z následujících dětských kroužků.
Tipy pro výběr kroužku
- informujte se o nabídce
- usměrňujte, ale ponechte výběr
- spolupracujte s vedoucími
- přihlaste děti osobně a včas
- nepřetěžujte mnoha kroužky
- ponechte čas na jiné aktivity
- ponechte čas na jiné aktivity