reklama

5 rad, jak vybrat správné kolo pro dítě

Jaká kritéria jsou při výběru kola a cyklistické helmy pro dítě nejdůležitější? Přečtěte si tipy od odborníků.

Foto: Thinkstock

S příchodem teplého počasí nastává ideální čas vytáhnout kola a vydat se na výlet s celou rodinou. Chcete dítěti pořídit co možná nejvhodnější kolo, které bude splňovat veškerá fyziologická specifika i funkčnost?

"Děti nejsou pouze zmenšenými 'dospěláky'. Mají specifické požadavky a fyziologická specifika, která u většiny výrobců dětských kol nejsou zohledněna. U vlastních dětí jsem si ověřil, jak dobré a hlavně lehké kolo ovlivňuje potěšení dítěte z jízdy, a tím i pohodový výlet pro rodiče," říká Ondřej Brunecký z Cyklospeciality.cz.

Přečtěte si pár tipů, na co si dát pozor a podle jakých znaků kolo vybírat a do jakého investovat.

1) Váha

Nejzásadnějším parametrem při výběru kola, kterým byste se měli řídit, je váha. Ovlivňuje totiž lehkost a jistotu s jakou dítě kolo ovládá. Nejmenší děti váží obvykle jen o něco více než kolo.

Na lehkém kole se dítěti jezdí lépe a ujede tak delší cesty i převýšení. Nižší váhu ocení i rodič při přenášení, nebo v momentech, kdy dítě odmítne pokračovat v cestě a je třeba kolo nést. Ideálně byste tedy měli pořídit kolo s rámem vyrobeným z hliníku nikoliv z oceli.

2) Pozice sedla a dosah na řídítka

Děti mají kratší dosah než dospělí a na kole je pro ně vhodnější trochu odlišná pozice. Důležité je tedy dbát na zvýšenou pozici řídítek, upravený sklon sedlové trubky a mírně zkrácenou délku rámu.

3) Šířka řídítek

Důležitým parametrem je také šíře řídítek, ta musí být přizpůsobena velikosti a věku dítěte. Důraz by měl být kladen také pohodlné měkké rukojeti a dohmat dětské ruky na brzdové páky. Nejvhodnější jsou tedy ta kola, u kterých lze úhel nastavit dle individuální potřeby dítěte.

4) Délka klik dětského kola 

Zažité studie udávaly, že optimální délka klik dětského kola je dvacet procent vnitřní délky nohy, stejně jako u kol pro dospělé. Detailnější studie však potvrdily, že zejména pro malé děti jsou vhodnější kliky o něco kratší. Zvyšuje to komfort a pocit bezpečnosti na kole.

Dlouhé kliky znamenají velký rozsah pohybu kolen, protože zejména u začínajících dětí je sedlo nastaveno níže než do propnuté nohy, aby dítě dosáhlo bezpečně na zem. Vybírejte tedy optimalizovanou zkrácenou délku klik. U větších dětí lze v případě potřeby kratší kliky nahradit klikami delšími.

5) Q faktor

O co se jedná? Q faktor je vlastně informace o horizontální vzdálenosti pedálů od sebe, tedy jinými slovy Q faktor ovlivňuje to, jak moc do široka dítě na kole šlape.

Výsledky studie (pod vedením Dimitise Katsanise - kapacita v cyklistické sportovní branži) překvapivě prokázaly, že u malých postav - tedy u dětí, je toto poměrně důležitý parametr, který ovlivňuje komfort jízdy a sílu která se při šlapání z nohou přenáší do jízdy.

Bezpečnost především

Nezapomeňte ale ani na bezpečnost. Se stejnou péčí, se kterou vybíráte kolo, se zaměřte i na přilbu. Tu podle platných zákonů musí mít každý malý cyklista do věku 18 let a musí vyhovovat evropské normě EN1078.

Ceny helem se v průměru pohybují od dvou set do šestnácti set korun. A jak vybrat tu správnou? Po zapnutí řemínku by jednak neměla vašemu potomkovi spadnout do čela, stejně tak by se neměla posunout ani dozadu. 

Pokud se rozhodnete ušetřit a pořídit helmu z druhé ruky, prozkoumejte důkladně skořepinu uvnitř. Měla by být bez jediné prasklinky. 

reklama
reklama
reklama