reklama

Brusle nebo kolo bez helmy? Riskujete poškození mozku

Pohyb na čerstvém vzduchu je rozhodně fajn. V případě kola a bruslí byste ale neměli zapomínat, že je to také riziko.

Foto: Thinkstock

Ročně v Česku lékaři ošetří přibližně 75 tisíc úrazů hlavy. Z toho jsou až tři tisíce smrtelných. K závažným poraněním hlavy dochází nejčastěji během jarních a letních měsíců. Paradoxně právě tehdy, kdy vytahujeme kola a brusle, abychom aktivním pohybem přispěli ke svému zdraví. 

Nejrizikovějšími sporty z hlediska pravděpodobnosti poranění hlavy jsou cyklistika a in-line bruslení. Tyto dva oblíbené letní sporty jsou příčinou až 80 procent všech úrazů hlavy.

Riziko strmě roste

Neurologové proto důrazně připomínají, abychom se před úrazem důsledně chránili, i když nám to předpisy striktně nenařizují. "Noste helmu, snížíte tak riziko poranění hlavy až o pětaosmdesát procent a s velkou pravděpodobností se vyhnete vážnému poranění mozku," upozorňuje také doktor Jiří Neumann z České neurologické společnosti. 

Statistiky uvádějí, že cyklista bez přilby má šestkrát až sedmkrát vyšší riziko, že utrpí zranění hlavy a je u něho téměř devětkrát větší pravděpodobnost vážného poranění mozku.

Jakou helmu vybrat? 

Důležité je mít helmu, která hlavu dokáže při pádu ochránit. "Bezpečnost helmy indikuje splnění evropské normy EN1078. Pokud má přilba tento štítek, znamená to, že prošla zkušebním ústavem a splňuje požadavky na bezpečnost,“ vysvětluje odborník ze společnosti Progress Cycle David Dostál.

Neplatí jeden z častých mýtů, že dražší helmy musí být nutně bezpečnější. Připlácí se většinou za komfort - nízkou hmotnost, kvalitu odvětrání, možnosti nastavení a samozřejmě také za design. Zásadní však je, aby helma na hlavě dobře držela. "Přilba plní svou funkci, pouze pokud správně sedí. Nechrání však proti všemu, je nutné dodržovat základní principy bezpečnosti – jak v provozu, tak mimo něj," připomíná Dostál.

I přilby stárnou ...

Při výběru vhodné helmy je proto dobré obrátit se na profesionály ve specializované prodejně. Investice do cyklistické helmy však není jednorázovou akcí, je nezbytné pravidelně helmy obměňovat, protože rychle stárnou.

"Materiál, ze kterého jsou helmy vyrobeny, postupně ztrácí své původní vlastnosti. Odborníci proto doporučují přilbu vyměnit každé tři roky," upozorňuje odborník.

Pokud jde o počet úrazů hlavy, jsou nejrizikovější skupinou děti a mládež. Navíc na následky úrazů včetně poranění mozku také nejčastěji umírají.

Nehoda není náhoda

"Každý druhý den zemře v důsledku úrazu v České republice jedno dítě nebo dospívající. Smrtelné úrazy však představují jen vrchol ledovce. Každoročně úrazy způsobí tisícům dětí trvalé postižení," uvedl primář Neumann, který má z touto smutnou statistikou vlastní zkušenosti také jako přednosta neurologického oddělení nemocnice Chomutov.

Úraz se stane během jedné vteřiny, jeho následky jsou pak na celý život. Podle primáře Neumana poranění hlavy není náhodné, má své příčiny a dá se mu úspěšně předcházet. Jestli jste dost opatrní si můžete zkontrolovat podle následujících bodů. Platí pro malé i velké na kole i na bruslích.

Pět zlatých pravidel

1) Jste vidět? Větší bezpečnosti slouží reflexivní doplňky oblečení i kola stejně jako správně umístěné osvětlení. Zkontrolujte, zda mají vaše kola minimálně přední bílé a zadní červené odrazky a funkční světla, ideálně blikačky.

2) Jste správně oblečení? Stačí sice běžné sportovní věci, ale musí být vhodné - například široké nohavice to rozhodně nejsou. Boty musí být pevné (žádné žabky nebo sandály) s neklouzavou podrážkou, aby se noha nevysmekla z pedálu. Lepší jsou ty bez tkaniček, které se mohou kdykoliv rozvázat a zamotat do paprsků kola. 

3) Zkontrolovali jste technický stav? Brzdy musí být správně seřízené a musí fungovat, kolečka musí držet pevně, ale nezasekávat se. U kola musí být navíc k dispozici odrazky, světla a pokud možno zvonek. Ujistěte se, že duše jsou správně nafouknuté.

4) Ovládáte je bezpečně? Kdo neumí bezpečně brzdit a zastavit, včas se vyhýbat překážkám.a u cyklistů také bezpečně nasedat, sesedat a zacházet s přehazovačkami, měl by raději ještě pobýt pár týdnů na cvičném plácku. 

5) Znáte pravidla? Ve městě, na silnici, ale i na cyklostezce platí pravidla: Jezděte vpravo, předjíždějte jen tehdy, je-li to bezpečné, ukazujte rukou, když chcete odbočit, udržujte vhodnou rychlost a rozestupy a samozřejmě se chovejte ohleduplně k ostatním. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama