reklama

Jak snížit riziko předčasného porodu?

Předčasný porod patří mezi nejčastější komplikace v těhotenství. Foláty mu mohou zabránit.

Foto: Thinkstock

Předčasný porod patří mezi nejčastější komplikace v těhotenství. Jak jeho riziko co nejvíc snížit?

Některým negativním vlivům se většinou vyhnout dá. Patří k nim stresové situace, nevhodná výživa a požívání návykových látek. Jinde je zase možné správné fungování těla podpořit, například kyselinou listovou.

Nestačí ovšem jen samotná kyselina, musí být správně upravená. Hodně žen má totiž problém: Jejich tělo ji nedokáže přeměnit na aktivní formu potřebnou pro miminko, tzv. foláty.

Vědí, ale nedbají

Spoustě problémů v těhotenství, které mohou vyústit do předčasného porodu, se lze s trochou rozumné úvahy vyhnout předem. Třeba takové řešení existenčních problémů, ať už jde o peníze, bydlení nebo nedokončené vzdělání, ale také frustrace ve vztahu s otcem dítěte, případně s rodiči. To všechno jsou faktory, které mohou negativně ovlivnit nejen psychiku matky, ale i samotné těhotenství. Dá se jim předejít uvážlivým naplánovaným těhotenstvím.

Doporučujeme: Neměl šanci žít: Místo v náručí držela syna v dlaních

A pak tu je známá čtveřice věcí, kterým byste se měly vyhnout: kofein, alkohol, kouření, drogy. Těhotné ženy by měly omezit nadměrné pití kávy a silných čajů. Dalším nezanedbatelným rizikem je alkoholismus, zejména v raných stadiích těhotenství. Alkohol může způsobit retardaci plodu a vést k pozdějším poruchám v chování dítěte.

Též kouření v těhotenství  výrazně zvyšuje riziko předčasného porodu. Škodliviny z cigaret mají špatný vliv na průtok krve placentou, čímž ovlivňují růst plodu. Matkám kuřačkám se tudíž často rodí děti s nízkou porodní váhou a někdy dokonce i miminka závislá na nikotinu. Nejrizikovější skupinou jsou potom drogově závislé ženy.

Jak funguje tělo?

Správnou životosprávou ovlivníte mnohé, všechno ale ne. Existují rizikové faktory, jenž se ovlivnit prostě nedají. Patří k nim vyšší věk rodičky, nitroděložní infekce, vícečetné těhotenství, poruchy funkce placenty, výskyt myomů či anomálie plodu. Roli hrají také genetické vlohy.

Na vývoj plodu má potom zásadní vliv kyselina listová. "Užívá-li žena kyselinu listovou více jak rok před otěhotněním a pokračuje v tom i během těhotenství, znatelně snižuje pravděpodobnost předčasného porodu, a to až o 70 %," říká MUDr. Michal Koucký, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Plod je totiž na zásobování kyselinou listovou od svojí maminky závislý, protože si ji sám neumí syntetizovat.

Když enzym stávkuje

Hodně žen má přitom velký problém: Jejich tělo nedokáže přeměnit kyselinu listovou na aktivní formu, tzv. foláty. Ty mají vliv nejen na předčasný porod, ale také na dostatečné prokrvení placenty, a tím i výživu dítěte. Snižují výskyt vývojových vad jako rozštěpy páteře či patra, vývojové vady močového a pohlavního systému nebo srdce.

Pro metabolizování kyseliny listové na foláty je nezbytný enzym MTHFR (methylentetrahydrofolát reduktáza), jehož funkčnost může být z genetických příčin omezena.

Čtěte také: Bláznivá máma? Přišla o miminko, tak pečuje o panenky

Nastávající maminky by proto neměly podceňovat navýšení příjmu kyseliny listové, zejména její "naštěpené" formy zvané metafolin. Ta je volně k dostání v lékárnách a často jí těhotné ženě předepíše jako prevenci i gynekolog.

Přestože lékaři v poradnách maminky informují o všech záludnostech vedoucích k předčasnému porodu, ne vždy to stačí k tomu, aby si ženy plně uvědomily svou odpovědnost. Přitom by pomohlo tak málo: trochu myslet dopředu, zdravě se stravovat, nekouřit, nepít alkohol, řídit se radami lékařů - a mít také trochu štěstí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Náš syn žil jen 10 dnů: Milovali jsme ho každou vteřinu

Je o 20 let starší. Žiju s ní, abych měl kde bydlet

Sex v těhotenství: Znáte rizika bezstarostné jízdy?

reklama
Doporučené recepty
    reklama