reklama

Jak připravit dítě na první třídu, radí pedagožka

Právě jste vaše dítě zapsali do základní školy a v září ho čeká první významný krok ve vzdělávání. Na co byste se měli připravit, aby proběhl úspěšně? To vám poradí speciální pedagožka Mgr. Světlana Drábová.

Foto: Isifa/Thinkstock

Právě jste vaše dítě zapsali do základní školy a v září ho čeká první významný krok ve vzdělávání. Na co byste se měli připravit, aby proběhl úspěšně?

Nástup dítěte do první třídy představuje pro prvňáčka mimořádný životní mezník. Čeká ho spousta povinností a nejspíš cítí v koutku dušičky z cizího prostředí obavy: Budou ho mít ostatní děti rády? Bude na něj paní učitelka hodná? Zvládne učení? Stejně tak si lámou hlavu i jeho rodiče: Nebude se milovanému prckovi stýskat ve škole po mamince? Dokáže se sžít s novými kamarády? Bude ve škole prospívat, nebo spíš zaostávat, vyrušovat a zlobit? Zvládne ho paní učitelka?

Jak vidíte, rodiče i děti si lámou hlavu s úplně stejnými problémy, jen z trochu jiného úhlu pohledu. Co dělat, aby zahájení školní docházky proběhlo hladce, radí speciální pedagožka Mgr. Světlana Drábová.

Čím začít?

V první řadě by rodiče budoucích prvňáčků měli věnovat velkou pozornost výběru školy. A potom dbát na to, aby se jejich potomek do první třídy těšil a jeho nadšení co nejvíc podporovat. Povídejte si s ním o tom, proč je škola důležitá, ukazujte mu praktickou využitelnost školních poznatků: Brzy si sám přečte knížku, spočítá, kolik mu mají vrátit v obchodě a podobně.

Jak se dítě vyrovná s neznámým prostředím?

Pro bázlivější nebo úzkostlivější dítě může být vstup do cizího prostředí náročný, protože si neumí představit, co všechno ho tam čeká. Někomu trvá déle, než si zvykne, škola mu může připadat cizí a nepřátelská. V takové situaci rodiče výrazně pomohou tím, že si s potomkem budou povídat o tom, jak to ve škole vypadá, co je jiné než ve školce. Měli by mu vyprávět, jaké to bylo za jejich let, co ve škole zažili. A vysvětlit, že do školy chodí velké a šikovné děti, které se tam naučí spoustu nových věcí.

Doporučujeme: Test - umíte vyjmenovaná slova?

Jak vybrat paní učitelku?

To je zásadní otázka - osobnost paní učitelky má velmi velký význam. Měla by být dostatečně komunikativní, vstřícná, trpělivá a schopná občas přimhouřit oko při případných výstřelcích. Prvňáčkové většinou svou paní učitelku milují. Počítejte s tím, že často budete čelit argumentu - Paní učitelka to přece říkala!

Budoucí prvňáček by měl zvládnout recitaci básničky nebo zazpívání písničky, měl by také znát barvy a geometrické tvary, orientovat se v číselné řadě do pěti a umět vyjmenovat číselnou řadu do deseti. Je také dobré, aby už předem správně držel tužku - pro snadnější nácvik můžete využít ergonomicky tvarovanou tužku trojúhelníkového průřezu.

To není úplně málo...

Vůbec ne, proto byste měli požadované dovednosti rozvíjet postupně. Příprava k nástupu do první třídy nemusí být žádný dril. Nejpřirozenější je podporovat soustředění dítěte při oblíbených hrách jako pexeso, karty nebo deskové hry. A postupně vyžadovat, aby i doma plnilo dohodnuté normy chování.

Počítejte také s tím, že jeho nástup do školy přinese zásadní změnu režimu celé rodiny. Prvňáčkovi se budete muset přizpůsobit, aby nové povinnosti zvládl vyspalý a odpočatý, s vaší podporou a pomocí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vítku, zavři zubu! aneb Přebrepty ctihodných učitelů

Domácí zvíře zvané Puberťák: Chov, výcvik, krmení

3 nejčastější chyby v sexu, kterých se ženy dopouštějí


reklama
reklama
reklama