reklama

Už za 20 000 Kč zjistíte, jaké budete mít dítě!

Zní to jako ze sci-fi? Ale je to pravda! Dokonce tato služba funguje i v ČR a nabízí ji hned několik zdravotnických zařízení zaměřených na genetiku.

Genetika
Genetika | Foto: Profimedia.cz

Zní to jako ze sci-fi? Ale je to pravda! Dokonce tato služba funguje i v ČR a nabízí ji hned několik zdravotnických zařízení zaměřených na genetiku.

Kdyby tak lékaři uměli...

„V naší rodině je bohužel genetická dispozice k psychické poruše. Maniodepresivní psychózou trpěla má babička a nyní jí onemocněla i moje teta. Duševně nevyrovnaný je i můj starší bratr. Tato onemocnění jsou z velké míry dědičná, sama tedy uvažuji o tom, že raději nebudu mít vlastní dítě, zdá se mi dost nezodpovědné. Kdyby tak lékaři uměli špatné geny způsobující onemocnění odstranit," napsala nám čtenářka Věra.

Kliniky zaměřené na genetická vyšetření dokážou případné vrozené vady či dědičnou náchylnost ke vzniku určitých chorob diagnostikovat. A umí to ještě před otěhotněním, takže se rizikový pár může vyhnout případným velkým problémům. Pro koho je takový test vhodný? Pro páry, kde mají oba partneři predispozice pro stejnou dědičnou chorobu: metabolické vady, určitý druh hluchoty, cystickou fibrózu, poruchy hemoglobinu. Test vyjde na 20 000 Kč - 10 000 na osobu. U poruch chromozomu, které nejsou dědičné (jako třeba Downův syndrom) pak dokonce test hradí většina pojišťoven, stačí jen doporučení gynekologa.

Za co mohou geny?

Geny určují vše! Jsme jimi předurčeni víc než osudem. Když byl táta kriminálník, bude syn také! O tom je přesvědčena polovina psychologů a psychiatrů, kteří se dědičností zabývají. Druhá polovina zásadně nesouhlasí: „Geny mohou utvářet až dvacet procent povahy. Ta se však vyvíjí v závislosti na prostředí. Jsou to z osmdesáti procent vnější vlivy, které zásadně utvářejí charakter jednotlivce!" tvrdí. Oba tábory  mají společné jen jedno. Jsou stejně hluboce přesvědčeny o své pravdě.

Zatímco v mládí formuje člověka hlavně vliv prostředí, s věkem se začínají více projevovat geny. O tom, které faktory převládnou, se však vědci stále dohadují. Některé vlastnosti jsou geny přímo určeny (třeba barva očí nebo krevní skupina), jiné jsou na nich úplně nezávislé.

Rizikové faktory

U některých vlastností představují geny rizikové faktory. Podílejí se třeba na sklonu k cigaretám, alkoholu či drogám, ale kouřit, pít nebo fetovat nikoho nenaučí. Za to už může člověk sám.

Geny výrazně ovlivňují narcismus, erotomanii, homosexualitu nebo obezitu včetně rozložení tukových buněk v těle. Geneticky jsou podmíněny i sklony k riskování, víře, depresi, náměsíčnosti či ženské nevěře (u mužů se zatím nezkoumala). Dědičnost ovlivňuje také dynamiku nebo naopak vytrvalost.
 
Na čem se odborníci naprosto nedokázali shodnout, je inteligence. Zatímco část z nich tvrdí, že chytré hlavičky mohou děkovat hlavně rodičům, druzí jsou skálopevně přesvědčeni, že do vínku sice nějaký fištrón dostáváme, ale rozhodující je vlastní snaha a píle.

Co nabízí Gennet?

  • Genetická vyšetření zaměřená zejména na choroby a stavy ovlivňující plodnost a vedoucí k vrozeným vadám, specializované poradenství pro smyslové vady a dědičné onkologické a neurologické choroby.
  • Součástí vyšetření je konstrukce třígeneračního rodokmenu. Po zhodnocení údajů genetik doporučí vyšetření, které rozpozná případné vrozené vady či dědičnou náchylnost ke vzniku chorob.
  • Jako bonus pak baby - faceing: plastický portrét ještě nenarozeného miminka vyrobený metodou počítačové rekonstrukce

zdroj: gennet.cz

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama