reklama

Jak pochopit teenagera: Proč teď potřebuje kamarády víc než rodiče

Divíte se, co se stalo s vaší hodnou holčičkou či chlapečkem? Proč odmlouvají, nedodržují dohody a na všechno vám odsekávají? Život s puberťákem je výzvou pro rodiče i děti.

Foto: Shutterstock

Na špatné a složité člověk rád rychle zapomíná, také proto se dospělým jejich děti ve složitém věku tak špatně chápou. Už si totiž nevzpomínají na to, jak vás může trápit odmítnutí první lásky, neshody s kamarády či mindráky ze vzhledu.

Když se do toho připočtou unavení, přepracovaní rodiče, co mají vlastní problémy a potýkají se s nedostatkem trpělivosti, je domácí pohodě konec. Účinná rada, jak tuhle náročnou etapu přežít, je obrnit se laskavostí.

Vaše díte, které z osůbky, co vás zbožňovala napodobovala, mění do samostatné bytosti, která si musí najít vlastní způsob života. Jako v jeden moment začne být miminku děloha matky příliš těsná a porodními cestami se vypraví ven ke svobodě, tak i váš puberťák jde z tepla rodinného krbu vstříc své samostatnosti.

Není divu, že tak nechce vaše rady a zkušenosti, ale mnohem podstatnější je pro něj to, co si myslí kamarádi. Právě být přijat nějakou partou je pro teenagery stejně důležité jako pro vás třeba kariérní postup.

I přesto, že se vám to bude zdát někdy nemožné, snažte se své děti nehodnotit a podporovat. Tresty by měly přicházet spravedlivě, bez výbuchů vzteku ve chvíli, kdy ratolest poruší jasně stanovenou dohodu.

Když vidíte, že dítě se vám touží svěřit, zakažte si věty: já jsem ti to říkal, kdybys mě býval poslechl, proč jsi tohle udělal a podobně. Klaďte otevřené otázky- začínají jak, co, kdy, kde. 

Bolí vás, že se pubertální dítko obrátilo při řešení svého světabolu na kamaráda, místo na rodiče? Pochvalte ho spíš za jeho samostatnost, chce řešit problémy po svém, což je výrazně zdravější přístup, než kdyby očekávalo, že za něj vše uděláte vy.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama