Jak ovlivnit pohlaví dítěte při početí? Jde to!
Návodů, jak ovlivnit pohlaví dítěte, najdete na internetu bezpočet. Většinou nevycházejí. O pohlaví vašeho dítěte totiž nerozhodujete vy, ale příroda. Nicméně jisté zákonitosti existují.
Návodů, jak ovlivnit pohlaví dítěte, najdete na internetu bezpočet. Většinou nevycházejí. O pohlaví vašeho dítěte totiž nerozhodujete vy, ale příroda. Nicméně jisté zákonitosti existují.
Zda se narodí holčička, nebo chlapeček, je dáno tím, která spermie oplodní vajíčko: spojí-li se s vajíčkem spermie nesoucí chromozom Y, narodí se kluk, jestliže spermie s chromozomem X, pak holka. A to přirozenou cestou ovlivnit nelze.
Čínský kalendář a ovulace?
Pohlaví prý dokáže předpovědět populární lunární kalendář plodnosti, který byl nalezen ve starověké čínské královské hrobce. Některým rodičům to vychází i u více potomků, jiným vůbec. A tak to asi bude i s ostatními podobnými metodami.
Dříve se třeba uvádělo, že pokud k souloži dojde před ovulací nebo po ní, je vyšší pravděpodobnost, že se narodí holčička, jestliže dva a více dní po ovulaci, pak je větší šance, že se narodí chlapeček. Výzkumy ovšem tato tvrzení nepotvrdily. Přesto existuje cesta, jak zvýšit pravděpodobnost, že budete mít kluka. Vede přes jídlo.
Evoluce fandí ženám
Důvodem je zřejmě fakt, že ženské zárodky jsou odolnější než mužské. Při nepříznivých podmínkách tak žena „vyrobí" spíš holčičku. Také reprodukční možnosti pohlaví jsou odlišné: zatímco velká většina samic má téměř jistotu, že bude rodit, u samců je to sázka do loterie. Někteří mohou mít mnoho potomků, jiní žádného - podle toho, jaké mají fyzické předpoklady zaujmout výrazné sociální postavení ve skupině.
Proto se dá očekávat, že ženský organismus bude v časech blahobytu rodit spíše samce - má tak větší šanci získat od svých synů hodně potomků třetí generace. V časech nouze dá však organismus přednost rození děvčátek, které jsou sázkou na jistotu přinejmenším jednoho vnoučka. Zkrátka a dobře: za bídy se rodí samičky.
Cesta vede přes jídlo…
Potvrdily to i nové studie, prováděné univerzitami v Oxfordu a Exeteru. Podle nich je u žen, které se snaží otěhotnět a mají jídelníček s vyšším obsahem kalorií, vyšší pravděpodobnost, že porodí chlapečka. Nižší hladina sacharidů a glukózy pak postačí "jen" na děvčátka. Vědci dokonce vyčíslili kalorickou hranici matek synů: 2413 kalorií denně a matek dcer: 2283 kalorií denně.
Jak dále výzkum ukázal, téměř 60 % žen, které konzumovaly každý den obiloviny, porodilo chlapce. Podobně na tom byly i ženy, jejichž strava byla v době otěhotnění bohatší na draslík, vápník a vitaminy.
Čtěte také: Složení stravy těhotných žen má vliv na pohlaví dítěte
Vysvětlení: Nedostatek glukózy, třeba jen relativní, jako hlavního zdroje energie pro organismus si tělo matky překládá jako varování, že panuje všeobecná bída, a proto v souladu s největším živočišným příkazem zachovat rod produkuje samičky. Pokoušet se ovšem touto cestou dosáhnout vytouženého pohlaví dítěte je holý nerozum. Nadměrný příjem sacharidů vede ke zdravotním komplikacím matky i potomka stejně jako cílená podvýživa.
… ale také přes klima
Podle posledních průzkumů se také zdá, že vlivné slovo ohledně pohlaví potomka má i klima. Čím více postupujete na jih k rovníku, tím víc roste pravděpodobnost, že se narodí holka. Podle článku, který v dubnovém čísle časopisu Biology Letters publikovala americká demografka Kirsten Navara, se na tom zřejmě podílí víc faktorů: kromě teploty také delší dny.
Ve světovém průměru se rodí 106 chlapců na každých sto dívek, v procentech je to 51,5 ku 48,5. Podíl chlapců se směrem k rovníku snižuje. Klima pravděpodobně zasahuje i do míry potratovosti a ovlivňuje kvalitu spermatu.
Fenomén zeměpisné šířky funguje navzdory tomu, že vnější teplota prostředí nemá vliv na vnitřní teplotu těla, kde k oplodnění dochází. Přesto existují velké výjimky. "Netušíme, proč tomu tak je. Naše neznalost je vlastně fascinující - když si pokládáte otázku, zda to bude kluk, nebo holka, jsou tu pořád dvě bezmála rovnocenné možnosti," shrnul Ian Craft z londýnského Centra pro lidskou reprodukci.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Co dělat, když dítě nesnáší cestování? Prevence a léky!
Dětský lékař radí: Jak přežít s miminkem tropická vedra
Test: Poznáte kočičí plemena podle fotek?