reklama

Co dělat, když dítě nesnáší cestování? Prevence a léky!

Čeká vás dlouhá cesta autem na dovolenou a vaše dítě trpí nevolností? Jaká je vhodná prevence a léky?

Foto: ISIFA/Thinkstock

Každý rok v době dovolených řešíte stejný problém? Jak zvládnout cestu s dětmi, když je jim v autě špatně? Aby vaše putování nebylo takovým utrpením, připravili jsme pro vás možnou prevenci, jak nevolnosti předejít a přehled léků, které pomohou, když už není zbytí.

Nepříjemné šimrání v žaludku, bolest hlavy, návaly či závratě. Jsou vám tyto příznaky povědomé? Ano, jde o kinetózů, nevolnost při cestování. Mozek je zmatený z různých signálů, které vnímá přes oči a orgán rovnováhy se to snaží vydržet. V případě selhání dojde k nevolnosti a nejhůř k zvracení. Jak s tím bojovat?

11 tipů, jak nevolnosti u dětí předejít

  • Prázdný žaludek není dobrou volbou. Je lepší začít s malým jídlem, vhodné jsou suchary či chleba.
  • Cestujte v noci, kdy má rovnováha přestávku a reaguje tak mnohem méně. V nejlepším případě váš potomek celou jízdu prospí.
  • V jiném dopravním prostředku (letadlo, loď a další) si zvolte místo uprostřed, tam jsou pohyby nejmenší.
  • Své děti nechte koukat z okna ve směru jízdy. Sledujte vzdálené věci, jako jsou hory či mraky. Můžete spolu hrát hru na počítání nebo si představujte, co se za tvary ukrývá.
  • Zastavujte minimálně každé 2 hodiny, aby měl žaludek dostatek času se uklidnit a sníst něco hodně malého bez drncání a zatáčení. Tělo i hlava také potřebují čerstvý vzduch.
  • Pro rozptýlení nechte zapnutou příjemnou hudbu nebo si společně prozpěvujte.
  • Za žádnou cenu nenechte své děti při cestě číst (hlavně ty, které trpí kinetózou).
  • Zvolte pohodlné oblečení, které nesmí nikde svírat. V tomto případě méně znamená více.
  • Buďte ohleduplní, pokud v autě běžně kouříte, s dětmi na to raději zapomeňte.
  • Jsou-li potomci odrostlejší, nechte je žvýkat žvýkačku nebo cucat bonbón. Ideální jsou osvěžující příchutě máty, citronu nebo zázvoru.
  • Na dlouhou cestu se vydejte odpočinutí.

Léky mějte u sebe! Jak je užívat?

Není třeba si hrát na hrdiny. Pokud víte, že i přes prevenci dojde k nevolnosti, přichystejte si léky. Jsou volně prodejné a mají antiemetický účinek. Nejčastěji se u kinetózy používá dimenhydrinat (Travel-gum) nebo moxastin (Kinedril). Léky jsou vhodné jen pro krátkodobé podávání, při používání déle než 3 dny je nutné se poradit s lékařem.

  • děti od 2 do 6 let by měli dostávat jen 1/4 tablety
  • děti 6-15 let 1/4 až 1/2 tablety

První dávku přichystejte 60 minut před začátkem cesty. Při dlouhé trase můžete podání 2x zopakovat po 3 hodinách. Pozor na Kinedryl = nepodávejte ho dětem do 2 let.

Čtěte také: Nevolnost psů při cestování autem: Tipy a rady!

Travel-gum (žvýkačky proti nevolnosti) účinkuje super rychle, a tím je možné lék použít až ve chvíli, kdy se objeví první příznaky. První úleva nastupuje už po 15 minutách a vydrží 3 hodiny. V České republice ale koupíte jen Travel-gum 20 mg, což je dávka vhodná pro dospělé a mladistvé ve věku od 15 let. Pro děti menší dávku 10 mg seženete jen v zahraničí. Dimenhydriant se dobře snáší, jen způsobuje velkou únavu.

Vrhněte se na homeopatika

Chcete-li svým dětem ulevit, přesto nechcete sáhnout po lécích, pak využijte sílu homeopatik. Klasickým prostředkem proti nevolnosti je Cocculus indicus, Borax, Tabacum, Borax 15CH nebo 30CH se dávkuje 5 granulek před cestou nebo v jejím průběhu při zhoršení. Podobně se užívá i Cocculus 9CH nebo Tabacum 9CH (5 granulí před cestou). Homeopatický lék Cocculine se bere i večer před odjezdem a pak 2 tablety každou hodinu. Tabletka se nechá volně rozpustit v ústech.

Přírodní prostředky se nejlépe užívají s jídlem a dostatkem tekutin. Jejich složení není nijak překvapující, zázvor nebo extrakt z něho či máta jsou dvě věci, které dokážou uklidnit rozbouřený žaludek.

Když se nedaří nevolnost zažehnat

Když nastane akutní případ a zvracení se jen tak nevyhneme, je nutné zajet co nejrychleji na parkoviště a dopřát si čerstvý vzduch. Nechte své děti hluboce dýchat ústy. Snažte se na ně mluvit a rozptýlit je. Dodejte organismu dostatek vody a něco slaného na křupání.

Náš tip: Proč strávit dovolenou na Kapverdských ostrovech?

Dostaví-li se bolest hlavy nebo studený pot, pomůže vlažný obklad na čelo a zátylek. Ať vyrážíte kamkoliv, mějte připravené plastové sáčky pro případ, že nenajdete včas odpočívadlo.

zdroj: mojelekrana.cz

Jak bojujete s kinetózou u dětí vy? Máte nějaké zajímavé a praktické rady? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dětský pláč patří k nejhorším zvukům, lidé ho nesnášejí

Recepty a projímadla aneb Jaký máte vztah k jídlu?

Recepty, rady i fígle pro správné grilování hovězího

 

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama