reklama

Jak mluvit s dětmi o sexu a kdy vůbec začít: Zapomeňte na pohádku o čápovi

Jak se dostane miminko do bříška? A jak se pak narodí? A proč nemají holčičky mezi nožičkami to samé, co kluci? Pokud máte děti, takové dotazy vás neminou a přijdou možná dřív, než si myslíte. Nenechte se zaskočit a připravte se na ně. Zapomeňte však na báchorky o čápovi, ty už vám dneska nikdo neuvěří.

Foto: iStock

Dříve nebylo běžné, že by se doma otevřeně hovořilo o sexu. Proto se rodiče dnešní drobotiny mnohdy stydí o těchto otázkách mluvit a snaží se podobné hovory oddalovat. Do nekonečna to ale nejde.

Dítě se o své tělo začíná intenzivně zajímat někdy mezi druhým a třetím rokem života. A zvědavost se stupňuje. Pokud jeho touhu po vědění neukojíte vy, udělá to za vás někdo jiný. Třeba kamarádi ve škole, od kterých může získat nepřesné a zkreslené informace, často podané cynickou a vulgární formou. Mějte na paměti, že vy jako rodiče jste pro dítě největším vzorem a váš potomek si zaslouží slyšet to podstatné od vás.

Kdy je vhodné začít 

Co nejdříve, nejlépe již v předškolním věku nebo při nástupu do školy. To děti ještě nemají zábrany a nestydí se. Mluvit o genitáliích je pro ně stejné jako vést hovor o jiné části těla. Navíc ve škole budou záhy poučeny vrstevníky a vy pak následně zjistíte, že s vámi se pak už bavit chtít nebudou.

Co říkat?

Debaty o sexu přizpůsobte věku a vyspělosti dítěte. Nezapomeňte, že váš výklad by měl být vždy jasný, jednoduchý a konkrétní.

1) Tříleté dítě se spokojí s informací, že kluci mají "pindíka" a holky "pipinku" a miminko se mamince narodí z bříška, protože ji má tatínek rád.

2) V pěti letech už se nemusíte bát osvětlit dětem anatomii mužských i ženských pohlavních orgánů a vysvětlit, jak dochází k oplodnění. Můžete si pomoci i obrázkovou knížkou.

3) S devítiletým školákem klidně otevřete téma pohlavních nemocí včetně AIDS či nechtěného otěhotnění, antikoncepce nebo sexuálního zneužívání.

Volte vhodná slova

Pokud něco vysvětlujete malým dětem, používejte dětské hovorové termíny, na které jsou děti zvyklé a které jsou i společensky přijatelné. Roztomilá dětská označení se však nehodí do debat se staršími dětmi. S těmi mluvte v rovině spisovné češtiny. Pro pohlavní orgány proto volte termíny jako penis, vagína, pochva atd. I když je děti nebudou vždy používat, je důležité, aby jim rozuměly. Upozorněte děti také na vulgární slova. Je dobré, aby znaly jejich význam a pochopily, že jejich používání není vhodné.

Mějte na paměti

Při povídání o sexu buďte k dětem upřímní. Neodbývejte je s tím, že jsou na to či ono ještě malé. Trpělivě poslouchejte a vysvětlujte.  Bohatě se vám to vrátí, nejpozději, až vaše dítě přijde do puberty.

reklama
reklama
reklama