reklama

Hitparáda nejhorších domácích prací

Které z nich puberťáci fakt nesnášejí? V podstatě všechny. Stačí jen se zmínit, že je třeba vynést koš, a už je oheň na střeše. A co teprve luxování nebo mytí vany! Kdo za to může? Obvykle máma s tátou.

Foto: Isifa/Thinstock

Co puberťáci fakt nesnášejí? V podstatě všechno. Stačí jen se zmínit, že je třeba vynést koš, a už je oheň na střeše. A co teprve luxování nebo mytí vany!

Kdo za to může? Obvykle máma s tátou. Ono totiž naučit děti dobrovolně doma pomáhat vůbec není snadné. Nabízíme vám několik dobrých rad rodičů, kterým se to podařilo.

Jak malý brácha vychoval velkou ségru

Nejsem votrok! Už se nemůžu dočkat, až budu plnoletý a vypadnu z domu! Podobné hlášky obvykle následují v rodinách s pubescenty po zadání úkolu, jako je sekání trávy či úklid bytu.

Další hlášky puberťáků, které vás spolehlivě vytočí, najdete ZDE>>

Paní Marta z Říčan je od své dcery slýchala běžně. "U naší čtrnáctileté Aničky donedávna nepomáhalo vůbec nic: domluvy, prosby ani vysvětlování. Každý úkon znamenal urputnou hádku. Asi jsem za to mohla trochu i já - odmalička nemusela na nic sáhnout, protože jsem to vždy zvládala rychleji, lépe a hlavně bez řečí za ni... Potom odjela v létě na tábor a já jsem se rozhodla, že s osmiletým synem na to půjdu jinak," vypráví.

"Vysvětlila jsem mu, že rodina je ve stejné situaci, jako když on vyrazí s kamarády z turistického oddílu na víkend: Kluci také vaří a myjí po sobě ešusy. Že se o domácí práce i volný čas musíme dělit. A že luxování a utírání prachu nebaví ani mně. Tři víkendy po sobě jsme vždy v pátek odpoledne společně uklízeli celá rodina - i za cenu, že jsme po Peťovi museli třeba něco opravit," popisuje Marta.

Doporučujeme: Nedělejte rodině služku: předsudky patří do středověku!

"Když se vrátila Katka, najednou zjistila, že už nestojí zarputilá jednotná fronta dětí proti děsnejm rodičům, ale že jí brácha domlouvá: Ségra neblbni, dyť mámu to taky přece nebaví... Zkrátka a dobře, zlomili jsme ji. Doma už pomáhá. Sice bez valného nadšení, ale také bez velkých protestů. Je to příjemná úleva," uzavírá šikovná maminka.

Začarovaný kruh pohodlnosti

Co se týká domácích prací, je líná většina dětí - a vlastně i spousta dospělých. Jen málokdo z nás si neumí představit lepší zábavu než utírání prachu, luxování, mytí nádobí nebo žehlení košil. Přesto doma tyto práce alespoň občas děláme, protože jsou prostě potřeba. A tak to musí chápat celá rodina.

Řešíte doma podobné problémy? Mějte na paměti, že výsledky výchovných chyb se naplno projeví právě v pubertě. "Když jste doteď povolovali a nechcete desetiletého rošťáka honit do mytí nádobí, za tři až čtyři roky s hrůzou zjistíte, že vás puberťák považuje za služku a doma nehne ani prstem. Čím dřív tedy začnete s převýchovou, tím lépe! Ideálně hned," radí pražská psycholožka Vlasta Svobodová, maminka dvanáctiletého Kuby. Také on doma musí přiložit ruku k dílu.

"Za neochotu pomáhat může stejnou měrou pohodlnost dítěte jako vstřícnost maminky. Vzor pro své chování totiž děti nacházejí hlavně v rodičích. Pokud si zvykly vídat maminku, že máma pečuje o domácnost výhradně a ostatní obskakuje, budou to považovat za standard chování," varuje psycholožka.

Život to neochotným dětem časem vrátí... Holčička se časem smíří s tím, že bezstarostné roky minuly a ona stejně jako vy poskytuje své rodině vyčerpávající servis. Syn se bude nejspíš domnívat, že vztah je způsob, jak získat zadarmo služku do domácnosti. A začarovaný kruh nespokojenosti na všech stranách se uzavře. Opravdu to chcete?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Táta mě nikdy neopustí, ani po smrti ne

Jako matka totálně selhávám, biju svoje miminko

Manžel má peníze. Chce jen plodit, ale starat se odmítá

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama