reklama

Matka obětovala život, aby dcera mohla žít

Vzdala se naděje na vyléčení rakoviny, jen aby přežilo dítě, které čekala. Několik minut ho držela v náručí, poté zemřela. Takové tragédie píše sám život.

Foto: Isifa/Thinkstock

Vzdala se naděje na vyléčení rakoviny, jen aby přežilo dítě, které čekala. Několik minut ho držela v náručí, poté zemřela. Takové tragédie píše sám život.

Když lékaři oznámili Stacie Crimm (41) z amerického města Ryan, že čeká miminko, radostí se rozplakala, přestože neměla stálého partnera a čekal ji život matky samoživitelky. Celý život se totiž trápila tím, že nemůže otěhotnět.

S radostí nakupovala dupačky pro miminko a připravovala byt na příchod vytouženého dítěte. Bolesti hlavy přičítala zpočátku jinému stavu. Pak se ale prudce zhoršily. Ke krutým migrénám se přidalo dvojité vidění a prudká zimnice. Bylo jasné, že něco s nastávající maminkou není v pořádku.

Postarej se o dítě...

A tak začala obcházet lékaře. V létě odhalilo CT vyšetření nemilosrdnou diagnózu: rakovina hlavy a hrtanu, pokročilé stadium. Žena, které se jako zázrakem poštěstilo být matkou v době, kdy už v to vůbec nedoufala, stála před strašnou volbou: buď se pokusí přežít ona, nebo dá šanci na život dítěti.

Neváhala ani chvilku. Chemoterapii, jež by jí poskytla naději přežít za cenu zabití plodu, odmítla. Pro nenarozenou dceru obětovala vlastní život. "Bojím se o dítě. Doufám, že přežiju dostatečně dlouho, abych ho přivedla na svět. Když se mi něco stane, postarej se o miminko." Podobné zprávy posílala bratrovi Rayi Phillipsovi.

Závod se smrtí

Koncem prázdnin se Stacie doma zhroutila a musela být převezena do nemocnice. Nádor rostl příliš rychle a tlačil na mozkový kmen. Pak náhle nastala krize: srdeční aktivita miminka klesla a srdce matky přestalo bít úplně. Lékařům se sice podařilo přivést ženu zpět k životu, ale už nechtěli dál riskovat. Na klasický porod nebylo ani pomyšlení: malá Dottie Mae přišla vzápětí na svět císařským řezem. Vážila necelý kilogram.

Čtěte také: Nejstarší matka světa: První dítě porodila v 70 letech!

Zatímco si zvykala v inkubátoru, její máma umírala na jiném oddělení na rakovinu mozku v posledním stadiu. Dítě, pro které se vzdala naděje na život, ani nespatřila. Předčasně narozená holčička byla příliš slabá, než aby ji přinesli ukázat matce, a matka byla příliš slabá, než aby ji mohli dopravit k ní, přestože obě ležely v jedné nemocnici. "Ukazovaly jsme jí fotky a ona plakala a chtěla si dítě pochovat," vzpomíná jedna z ošetřujících sester.

Nemoc Stacii připravila o oko a paralyzovala jí hrdlo, takže nesrozumitelně artikulovala. Často upadala do bezvědomí. V září došlo k další srdeční zástavě. Opět se ocitla na hranici smrti - a znovu se z ní vrátila. Jako by se celý její život zaměřil v soustředěném náporu vůle na jediné: aspoň jednou spatřit dceru.

Dlouhé minuty ticha

Sestřičky, které se o Stacie staraly, už nemohly dál snášet její emocionální bolest a rozhodly se něco podniknout. Nemocnice jim vyšla vstříc. Pod dozorem týmu lékařů i rodiny dítěte nakonec miminko na chvíli vyndaly z inkubátoru, donesly k mámě a položily jí dítě na hruď. Stacie a Dottie si několik minut hleděly do očí. Všichni okolo mlčky plakali. "Nikdo neřekl ani slovo, v místnosti bylo naprosté ticho. Udělala jsi úžasnou věc, řekl jsem sestře," vzpomíná Ray Phillips.

Tři dny nato Stacie Crimm zemřela. Její dceři bylo pouhých 23 dní. O něco později si zdravou holčičku odnesl z porodnice Ray, který už má doma s manželkou Jennifer další čtyři děti. "Postaráme se o ni, je to naše sluníčko. Tohle dítě bylo jediné, na čem Stacii opravdu záleželo," uvedl pro deník Oklahoman.

zdroj: newsok.com, dailymail.co.uk

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejstarší matka světa: první dítě porodila v 70!

Studentka si zahrávala s duchy - a pak hořce litovala...

Jaké vánoční ozdoby letos letí?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama