reklama

Fotit porod: Ano, či ne?

Zachytit magický okamžik, kdy se dítě klube na svět? Nebo dopřát matce soukromí? Na to existují vyhraněné, protichůdné a zcela nesmiřitelné názory. Co ti o tom myslíte vy?

Foto: Isifa/Thinkstock

Zachytit magický okamžik, kdy se dítě klube na svět? Nebo dopřát matce soukromí? Na to existují vyhraněné, protichůdné a zcela nesmiřitelné názory.

Je dobré mít hmatatelnou vzpomínku na jeden z nejdůležitějších okamžiků v životě rodiny? Anebo už jde o příliš velký zásah do lidské intimity? Co ti o tom myslíte vy?

Proč porod rozhodně nefotit

"S manželem jsme čtvrt století. Milujeme se a známe své těla nazpaměť. Ale nejsem si jistá, že bych ho chtěla mít při porodu. A aby ho fotil? To si neumím vůbec představit!" říká rozhodně paní Vladislava z Prahy, maminka dvou dětí školou povinných. "Aby mě někdo fotil nahou, křičící bolestí, s roztaženýma nohama a tím vším ostatním? To mi přijde prostě otřesné. Nedůstojné. Nechutné. Nenechávám se fotit na záchodě nebo při milování, proč bych se měla nechat fotit při porodu? Moje intimita má prostě hranice. Některé věci by měly zůstat v soukromí."

Čtěte také: Točit porod na video je mimo mé chápání, říká porodník

Její stanovisko podporuje počítačový grafik Jindřich,  který si jako student přivydělával fotografováním. Tak se ve dvaadvaceti letech ocitl u porodu. Dnes je mu pětatřicet, má pětiletou dceru, ale u jejího porodu nebyl. Nechtěl a ví, že nikdy už chtít nebude.

"Fotili jsme pro odborný časopis, takže explicitní fotky, detaily. Zpočátku jsem tu paní nevnímal jako ženu, soustředil jsem se na to, jak fotit. Ale když jí porodník dělal nástřih hráze, udělalo se mi vysloveně slabo. Napadlo mě, jak ji to asi musí strašně bolet a začal jsem se klepat. Dodnes si pamatuji, jak ty nůžky střihly. K porodu vlastního miminka jsem se už neodvážil. Svoji manželku miluji a obdivuji za statečnost, ale jsem strašně rád, že nejsem žena. Kdybych byl, nevím, jestli bych se odhodlal mít děti," přiznává.

Proč porod rozhodně vyfotit

"Mým cílem je vzepřít se času, zachytit moment, než uprchne: Výraz lásky a štěstí, někdy i protestu, proto fotky uplakaných dětí. Ráda se dívám na věci z jiného úhlu pohledu, vidím krásu věcí velkých i malých," vysvětluje americká fotografka Leilani Rogersová, která se na snímky z porodu specializuje.

Její názor potvrzuje i maminka čtyř dětí Kim Borchertová, již Leilani při porodu zachytila. "Jsem fanda velkých porodů. Myslím, že k nim jsou potřeba tři věci: informovanost, dula a fotografka," říká na svém webu.

Doporučujeme: Video: Porodila u řeky - explicitní, něžné, dojemné

O porodu si Kim s Leilani hodně povídaly. "Začalo to jako koníček a změnilo se to ve vášeň zachytit vzácné, magické okamžiky rodinné zkušenosti: Narození miminka, lásku dvojice, spontánní smích sourozenců. Snažím se zachytit něžnou komunikaci dvojice, jejich vzrušení a očekávání tohoto unikátního okamžiku. Chci dokumentovat něhu soukromých momentů, abyste je nikdy nezapomněli," svěřila se jí fotografka. "Neexistují výstižná slova, která by vyjádřila, jak neuvěřitelná je to zkušenost vidět přicházet na svět nový život. Vše okolo porodu se mě hluboce dotýká. Když mě k tomu dvojice přizve, je to jako sdílet s nimi něco opravdu svatého. Jde o vzpomínku na jeden z nejdůležitějších okamžiků v životě," zdůvodňuje, proč by se měl porod fotit.

Fotit ano, točit ne?

Stejného názoru je i slovenský fotograf Igor Stančík. "Porod je jedna z nejsilnějších věcí, které může žena prožít. Jde o něco, na co nikdy nezapomene. Když se vyfotí s citem, bez intimních detailů, které odvádějí pozornost a zbytečně mohou někoho pobuřovat, určitě to smysl má," tvrdí. Rozhovor s ním a jeho fotografie, které dokumentují porod císařským řezem, si budete moci brzy prohlédnout na našich stránkách.

Co ale z porodu zachytit? "Tatínci, kteří vše natáčí, jsou pro mne mimo chápání. Nevím, kdo si pustí video z porodu, ale asi jsou i takoví lidé. Možné to je. My s natáčením porodu úplně nesouhlasíme, ale focení a točení miminka je v pořádku," říká MUDr. Hynek Heřman, PhD., vedoucí lékař oddělení rizikového těhotenství v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí.

Jak problém vidíte vy? Měl by se porod fotit do nejmenších detailů? Nebo zachytit jen něco? Kde je hranice? Existuje rozdíl mezi fotkou, kde si záběr můžete vybrat, a filmem, který ukazuje prostě vše? Nebo by intimní věci měly zůstat očím ostatních skryté?

O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neskutečné fotky: Žena porodila na parkovišti nemocnice

Pětiletá se líčí do školky: Její máma musela zešílet!

10 slabin vašeho domu, které zloději ocení

reklama
reklama
reklama