reklama

Džungle v plenkách: Dětská agresivita je přirozená!

Agrese není ani nepřirozená ani jednoznačně negativní. S předpoklady k impulzivnímu chování se rodí každý člověk. Je to přirozená reakce, kterou lze výchovou do značné míry korigovat.

Foto: Isifa/Thinkstock

Agrese není ani nepřirozená ani jednoznačně negativní. S předpoklady k impulzivnímu chování se rodí každý člověk. Jde o jednu ze základních psychických reakcí, která umožňovala přežití druhu.

Pokud tedy vaše mírumilovně vychovávaná ratolest praští na pískovišti jiného prcka lopatičkou, nemusíte se hned děsit, že se jedná o první známku psychického problému. Je to jen přirozená reakce, kterou lze výchovou do značné míry potlačit. Člověk je totiž na rozdíl od zvířete schopen své pudy ovládat a usměrňovat. Společnost agresi přetavila do přijatelných forem, například sportu. Bohužel však existuje spousta faktorů, které nesprávně ventilovanou agresi u dětí ještě pomáhají rozvinout.

Co mi ještě projde?

Batolata se teprve všechno učí: Nejen dovednosti samo se najíst nebo si umýt ruce, ale i ovládání vlastních pocitů. Dítě má v tomto věku ještě omezenou schopnost komunikace s okolím, často nedokáže vyjádřit to, co by chtělo. Je soustředěné především samo na sebe a pocity druhé osoby zatím pochopit nedokáže. Agresi vyjadřuje převážně fyzickým způsobem.

Doporučujeme: Nejlepší citáty o dětech i rodičích: Vtipné i poučné

Hlad, únava, nuda, nedostatek pohybu, ztráta oblíbené hračky nebo jen náhlá změna zavedeného pořádku - to všechno jsou možné situace, kdy se dítě může projevovat impulzivně, a to nejen křikem a pláčem, ale i kopáním, kousáním a bitím. Důvodem agresivního chování však může být i hledání vlastních hranic. Batole už dorůstá do věku, kdy si uvědomuje vlastní nezávislost a potřebuje zjistit, co všechno mu vlastně projde.

Výprask nic neřeší

K agresivitě u malých dětí musí rodiče zaujmout jasné stanovisko. Cílem by nemělo být ji zcela potlačit, jak bylo řečeno výše, je to přirozený jev, který má ve vývoji dítěte svou cenu. Ale je nutno ji usměrnit, aby se dítě dokázalo ovládat a projevovalo emoce vhodným způsobem.

Ve chvíli, kdy dítě bere cizí hračky, odmítá poslechnout maminku nebo se vzteká, pokud něco nedostane, okamžitý výprask, hlasité vyčítání ani komplikované vysvětlování moc nepomohou. Výprask ukáže, že násilné chování je přirozené a v pořádku, a výčitky nebo výchovný projev se minou účinkem, neboť velkému množství slov dítě v tomto věku ještě nerozumí, takže význam vět nepochopí. Jak se tedy správně zachovat?

Hlavně klid!

Není to vždy jednoduché, ale rozumné je zachovat klid. Rozhodně dítě nebijte ani mu nenadávejte - je ve věku, kdy se učí napodobováním. Tento způsob pokusu o nápravu by jeho chování nezměnil. Aby se naučilo ovládat svůj vztek, musí vidět stejnou schopnost u rodiče.

Jestliže se nechová hezky k ostatním dětem, odveďte ho pryč a někde v klidu mu stručně a jasně vysvětlete, že to, co udělalo, se druhým nedělá. Dítě se zklidní a po chvíli se může vrátit. Při opakování situace bude účinným trestem okamžitý odchod domů. Tím mu dáte jasně najevo, že se prostě takto nesmí k ostatním chovat, daleko srozumitelněji než křikem nebo bitím.

Jak problémům předejít

K často zmiňovaným důvodům rostoucí agrese malých dětí patří vliv televize a počítačových her. Nevhodné pořady jsou v televizi k vidění kdykoliv během dne a je těžké dítěti zabránit, aby z nich něco nepochytilo. U předškoláků pak představují velký problém agresivní počítačové hry, jejichž vliv na dětskou psychiku je i odborníky jednoznačně vnímán jako negativní.

Proto byste neměli nechávat malé dítě u televize nebo větší u počítače dlouho samotné a jakékoliv situace odehrávající se na obrazovce nebo monitoru byste mu měli správně vysvětlit. Dobré je též věnovat dítěti dostatek pozornosti, čímž předejdete nudě. A pochvala za dobré chování se rovněž nemine pozitivním účinkem. Základem ovšem vždy je a bude rodičovský příklad. Tak, jak se ve vypjatých situacích chová máma a táta, se totiž s velkou pravděpodobností budou chovat i jejich děti.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jdu zahrabávat mrtvé ptáky aneb Povedené dětské hlášky

9 vět, které byste svým dětem neměli nikdy říkat

Proč lidé i zvířata zívají? Je za tím sex?

reklama
Doporučené recepty
    reklama