reklama

Duggarovi: 19 potomků, zneužívání dětí a víra v Boha

Duggarovi se svými 19 dětmi byli po léta symbolem spořádané křesťanské rodiny. Letos jimi otřásl pořádný skandál.

Foto: Duggar family / Facebook

Joshua, Jana a John-David, Jill, Jessa, Jinger, Joseph, Josiah, Joy-Anna, Jedidiah a Jeremiah, Jason, James, Justin, Jackson, Johannah, Jennifer, Jordyn-Grace, Josie. To všechno jsou sourozenci.

Dělí je od sebe rok, maximálně dva. Dvoje z nich jsou dokonce dvojčata. Jejich máma Michelle strávila většinu života buď těhotná nebo kojící.

Po léta byli Duggarovi symbolem velké, spořádané, křesťanské rodiny. Až letos jimi otřásl pořádný skandál, který postavil jejich hodnoty do poněkud jiného světla.

Tak trochu jiná rodina

Rodina Duggarova je v z Arkansasu, kde žije, symbolem konzervativních křesťanských hodnot. Nikdy příliš nesázeli na popularitu a nesnažili se tahat od státu peníze jako třeba Nadya Suleman - známá jako Octomom, která má celkem 14 dětí.

Čtěte také: Duggarovi: neuvěřitelných devatenáct dětí!

Dlouhou dobu poutali zájem veřejnosti hlavně svou četností. Rodiče Jim Bob a Michelle se brali, když jemu bylo 19 a jí 17 let. Postupem času se poněkud rozrostli. Nejstaršímu synovi Joshuovi je dnes 27 let. Je ženatý a s manželkou Annou mají dceru Mackynzie Renée (o dva měsíce starší než její teta Josie) a další tři potomky. Také dcery Jessa a Jill už mají vlastní potomky.

Duggarova rodina vždy pevně stála na vlastních nohou. Žijí ve vlastním domě, který sami postavili, nemají ani korunu dluhu a zdálo se, že péči o děti skvěle zvládají. Nechovají se hlučně, ani neuctivě. Jsou spořádaní, drží se však stranou. "Pěkná rodina, ale tak trochu jiná. Učí své děti doma a s ostatními se nestýkají," ohodnotila je sousedka Carolyn Trammellová. pro časopis People.

O to větší skandál vypukl, když nedávno vyšlo najevo, že rodina skrývá ve skříni dobře utajeného kostlivce...

Měl by skončit v pekle!

Novináři totiž zjistili, že Josh, dnes spořádaný táta od rodiny, byl ve svých patnácti letech obviněn z obtěžování nezletilých holčiček. A nešlo o žádnou výjimečnou mladičkou lásku, jak by to vzhledem k jeho věku mohlo vypadat. Holčiček - jeho obětí totiž bylo pět.

Doporučujeme: Osmimáma Nadya: 14 dětí, tanec u tyče a pád až na dno

Josh se tehdy přiznal rodičům a ti celou záležitost rázně řešili. Odvedli synka na policii, kde mu bylo vysvětleno, že jestli bude pokračovat dál podobným způsobem, zničí si vlastní život. Chlapec od té doby sekal dobrotu (nebo alespoň neměl pletky s policií) a vypadalo to, že se vše podařilo utulat. Letos v květnu však aféra vešla ve známost.

Josh se okamžitě stáhl do pozadí rodinné publicity. "Před dvanácti lety, jako mladý teenager, jsem se choval  neodpustitelně  a opravdu toho hluboce lituji. Ublížil jsem mnoha lidem včetně mé rodiny a přítel," sypal si popel na hlavu.

Rodina se na oplátku postavila za něj. "Tehdy jsme prošli obtížným obdobím. Když byl Josh v pubertě, udělal několik velkých chyb. Byli jsme šokováni a snažili jsme se mu vysvětlit, že se takto nemůže chovat. V těchto temných a těžkých časech jsme se obrátili k Bohu jako nikdy předtím, každý jeden člen naší rodiny. Modlili, jsme se, aby lidé, kteří nás sledují, pochopili, že jsme rodina jako každá jiná - a tedy ne bezchybná. Snažili jsme se čelit výzvám každý den. A díky Boží pomoci jsme se přes tyto těžké časy dokázali přenést," připouští Jim Bob a Michelle v oficiálním prohlášení na webových stránkách rodiny.

Joshe podpořila také manželka Anna (26) a rodinní přátelé. "Známe Duggarovi roky. Jsou to lidé, kteří se snaží dělat věci správně," uvedl kamarád Grace Branham pro People.

Jiní sousedé už byli méně milosrdní. "Měl by skončit v pekle!" Tak zněla nejčastější připomínka.

Unikátní: Světový rekord - 10 dětí při jednom porodu!

"Je to maličko problém, vypadá to jako trochu příliš levné a líbivé pokání," okomentoval kauzu smířlivěji, ale ve stejném duchu newyorský pastor Alan Rudnick pro Huffington Post.

Jak rodina funguje?

Není divu, že přiznání vyvolalo tolik pobouření. Duggarových není tolik pouhou náhodou - jde o věřící a velmi konzervativní rodinu, známou například odmítavým postojem k homosexuálům. A tak na ně mnoho sousedů z Arkansasu začalo koukat pěkně skrz prsty. "Vím, že spousta lidí z našeho městečka je z toho pořádně na rozpacích. Je to hlavní téma, o němž se tu mluví," uvedl jeden ze sousedů.

Hodně lidí se také domnívá, že obtěžování nebylo pouze selháním patnáctiletého chlapce, ale hlavně rodičů. Ti měli odrůstajícího syna poučit o sexu a tabu s ním spojených. A na vině mohla být i rodinná izolace. "Puberťáci, kteří jsou izolováni od vrstevníků, se tak snaží dát najevo svou pozici. Je to o moci," uvedl další s blízkých sousedů.

Rodiče se zachovali, jak nejlépe mohli - řešili synův problém rázně a včas. A také účinně, soudě podle Joshova dalšího života. Nicméně vzhledem ke konzervativním postojům jim okolí - samo možná poněkud pokrytecké - jen těžko odpouští. A izolace rodiny vyvolává mezi lidmi marně otázku, jak to vlastně u nich se sexem fungovalo...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máma ji odhodila u popelnic. Teď ji dcera (46) našla

Mapa příjmení ČR: Najděte příbuzné a slavné jmenovce!

10 filmů, které musí vidět každý módní nadšenec

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama